آمریکا رهبران طرف های درگیر در جنگ داخلی سودان را تحریم کرد
سرویس خارجی: رئیس جمهوری آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: تحریم هایی را علیه رهبران گروههای درگیری جنگ داخلی سودان و عاملان تهدید صلح و بی ثباتی در این کشور صادر کرده ام.

«جو بایدن»، رئیس جمهوری آمریکا در این بیانیه گفت: خشونتی که در سودان درجریان است، ناراحت کننده است و خیانت به خواسته آشکار مردم این کشور برای ایجاد حکومتی غیرنظامی و حرکت به سمت دموکراسی است.وی افزود: من به همراه مردم صلح‌ دوست سودان و رهبران سراسر جهان خواستار آتش‌بس پایدار بین طرف‌های درگیر هستم و این خشونت که هم اکنون جان صدها غیرنظامی را گرفته و در ماه مبارک رمضان آغاز شده، بیرحمانه است و این درگیری ها باید خاتمه یابد.

«جو بایدن» سپس تصریح کرد: من یک فرمان اجرایی جدید صادر کردم که بر اساس آن، کسانی که مسئول جنگ داخلی و تهدید صلح، امنیت و ثبات، تضعیف حرکت به سمت روند دموکراتیک سودان و خشونت علیه غیرنظامیان و یا نقض جدی حقوق بشر در این کشور هستند، تحریم می شوند. در این حال، «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل نیز نسبت به ناکام ماندن این سازمان در توقف جنگ داخلی در سودان ابراز تاسف کرد و گفت: درگیری‌های مستمر تلاش برای برقراری آتش‌بس را از بین می‌برد. وی افزود که نسبت به افزایش خشونت در سودان غافلگیر شده است زیرا امیدوار بود مذاکرات میان «عبدالفتاح البرهان » و «محمد حمدان دقلو» نتیجه بخش باشد.از سویی، کشورهای آلمان، مصر و کویت نیز از تداوم و تشدید درگیری ها در سودان ابراز نگرانی کردند و خواستار پایان جنگ داخلی در این کشور شدند.در چنین شرایطی، درگیری میان طرف های جنگ داخلی سودان همچنان ادامه داشت و «خارطوم»، پایتخت سودان همچنان صحنه نبرد و درگیری میان نیروهای دو ژنرال یعنی «عبدالفتاح البرهان»، فرمانده ارتش و «محمد حمدان دقلو»، معروف به «حمیدتی»، فرمانده نیروهای «واکنش سریع» بود.شبکه «الجزیره» در همین رابطه طی گزارشی از پرواز گسترده جنگنده‌های ارتش بر فراز «خارطوم» و شنیده شدن صدای انفجارهایی مهیب در پایتخت این کشور خبر داد. برپایه این گزارش، واحدهای ضد هوایی نیروهای پشتیبانی سریع نیز بر روی جنگنده های ارتش سودان آتش گشودند.

همچنین منابع محلی از وقوع انفجارهایی در اطراف مقر فرماندهی ارتش سودان و تشدید درگیری‌ها با سلاح سنگین در محوطه کاخ ریاست جمهوری این کشور در خارطوم خبر دادند. به گفته منابع، در پی تشدید درگیری ها و وقوع انفجار ها، ستون‌های عظیمی از دود از مناطق اطراف مقر فرماندهی ارتش این کشور در مرکز «خارطوم»، پایتخت به هوا برخاست و آسمان شهر را فرا گرفت.شبکه خبری المیادین نیز اعلام کرد که درگیری‌های مسلحانه میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان برای نخستین بار به داخل کاخ ریاست جمهوری این کشور در «خارطوم» کشیده شده است. بر اساس گزارش ها، نیروهای «واکنش سریع» حمله نیروهای ذخیره مرکزی پلیس به مواضع آنها در مرکز «خارطوم» را دفع کردند. همچنین درگیری های شدیدی نیز در اطراف ایستگاه حمل و نقل «جکسون» در مرکز «خارطوم» به وقوع پیوست.در همین حال، سخنگوی رسمی نیروهای «واکنش سریع» مدعی شد که این نیروها بر ۹۰ درصد از شهر «خارطوم» سیطره دارند و به آتش‌بس انسانی اعلامی پایبند هستند.

نسخه مناسب چاپ