رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور:
۱۰هزار مسکن سال گذشته توسط بسیج سازندگی ساخته شد
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور اعلام کرد:سال گذشته در هشت استان، هشت دهکده اقتصاد مقاومتی را تشکیل دادیم که در عرصه‌های مختلف به مردم آموزش رایگان داده می‌شود و فرد می‌تواند مهارت‌های لازم را برای ورود به عرصه تولید فرابگیرد.

به گزارش خبرنگار ما ،سردار محمد زهرایی دیروز در سالروز تأسیس بسیج سازندگی در جمع خبرنگاران این را هم گفت که برای امسال ایجاد هفت دهکده جدید برنامه ریزی شده است.

وی با بیان این که در حوزه محرومیت‌زدایی، بسیج سازندگی پروژه‌های زودبازده و عام المنفعه و البته کاملا غیرانتفاعی را در دستور کار دارد، تصریح کرد: سال گذشته بیش از ۱۰هزار مسکن محرومان توسط بسیج سازندگی ساخته شد و طرح آبخیز تا جالیز هم پروژه دیگری است که در دستورکار قرار دارد.

رئیس سازمان بسیج سازندگی با اشاره به بیانات رهبری در باره لزوم سپردن اقتصاد کشور به مردم، گفت: نیاز است مردم همان‌طور که در مباحث مذهبی و دینی پای‌کار هستند و وارد می‌شوند، مانند مدیریت مردم در موسم اربعین و امثال آن، در عرصه اقتصاد هم ورود کنند.

سردار زهرایی افزود: بسیج حلقه‌ واسط برای این کار است و باید از مردم بخواهیم وارد این عرصه شوند و از دولت و دستگاه‌ها هم مطالبه‌گری کنیم.

وی بیان کرد: طرح‌های ما بر سه محور توانمندسازی، ایجاد اشتغال و تولید است. سال گذشته مجموع طرح‌های قشری ما ایجاد ۱۵۷هزار فرصت شغلی بوده است و همچنین ۲۹هزار صندوق تعاونی داریم که خود مردم تشکیل داده‌اند.

تشکیل هشت دهکده اقتصاد مقاومتی

رئیس سازمان بسیج سازندگی خاطر نشان کرد: سال گذشته در هشت استان، هشت دهکده اقتصاد مقاومتی را تشکیل دادیم که در عرصه‌های مختلف به مردم آموزش رایگان داده می‌شود و فرد می‌تواند مهارت‌های لازم را برای ورود به عرصه تولید فرابگیرد.

سردار زهرایی این را هم گفت که برای امسال ایجاد هفت دهکده جدید برنامه ریزی شده است.

وی خاطرنشان کرد: برای اولین‌بار خوشه‌سازی در تولید را در برنامه داریم؛ یعنی تعداد زیادی از تولیدکنندگان در کنار هم قرار می‌گیرند و یک نمانام دریافت می‌کنند و وارد عرصه اقتصادی و بازار می‌شوند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی رویکرد این نهاد را اجرای طرح های کوچک، زودبازده و غیرانتفاعی بیان کرد و گفت: برای امسال ۳۲هزار پروژه محرومیت زدایی را هدفگذاری کردیم و تعداد ۲۱۰روستا را تحت عنوان طرح «عمران روستا» قرار داده ایم .

سردار زهرایی همچنین با بیان این‌که «هدفگذاری ما برای سال جدید ۱۵۰هزار فرصت شغلی است» افزود: بسیج سازندگی به دنبال آمار نیست و ادعایی هم ندارد که فرصت های شغلی ایجاد شده توسط بسیج، پایدار شده است.

وی گفت: برخی سیاسیون دوست دارند خود را پدر جریان جهادی معرفی کنند، این خلاف بیانات رهبری است. جهادی‌ها با کمک از دستگاه‌ها به مردم خدمت می‌کنند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی در ادامه اظهار داشت: دولت‌ها نباید گروه‌های جهادی را دولتی کنند؛ البته نگاه رئیس‌جمهوری هم همین‌طور است ولی برخی اقدامات دستگاه‌ها به موازات بسیج است.

سردار زهرایی با تاکید بر این که دستگاه‌ها نباید گروه‌های جهادی را به خود منحصر کنند و این خلاف بیانات رهبری است، افزود: سمن‌ها و تشکیلات مردمی مجوز دارند ولی گروه‌های جهادی که ثبت‌شده‌اند و مخلصانه و بدون انتفاع و برای انقلاب خدمت می‌کنند، تسهیل نمی‌شوند و در سختی هستند و به همین دلیل اصلاحیه قانون بسیج سازندگی تدوین شده است.

وی اظهار داشت: بسیج در گام دوم انقلاب بسیج همه مردم است و تنها داشتن کارت بسیج ملاک نیست بلکه عمل مهم است. هرکس که دلش برای انقلاب بتپد و خدمت به مردم و محرومان را دغدغه بداند، بسیجی است. رئیس سازمان بسیج سازندگی با ارائه گزارشی از عملکرد این نهاد در نوروز امسال اظهار داشت: امسال گروه‌های جهادی در قالب قرارگاه‌ها به مناطق محروم اعزام شدند که باعث اثربخشی بیشتر شد.

نسخه مناسب چاپ