اخبار کوتاه
تفاهمنامه آغاز ساخت راه آهن شلمچه – بصره امضا شد

تفاهمنامه اقدامات عملیاتی پروژه ریلی شلمچه- بصره بین مدیران عامل راه‌ آهن جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی راه آهن جمهوری اسلامی ایران، در جریان سفر و بازدید مدیرعامل و تیم فنی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، تفاهمنامه اقدامات عملیاتی پروژه ریلی شلمچه- بصره با مدیرعامل و مسئولان ارشد

راه آهن‌ عراق و همچنین مقامات سیاسی در کنسولگری ایران در بصره به امضا رسید.

در جریان این سفر که در ادامه تفاهم ماه گذشته وزرای راه و شهرسازی و حمل نقل دو کشور انجام شد، پس از برگزاری جلسه مشترک با تیم‌های فنی و سیاسی طرفین در مرز شلمچه، مدیران عامل به همراه تیم فنی راه‌آهن بازدید از مسیر را آغاز کردند.

در این بازدید، مسئولان راه آهن دو کشور با توجه به نقشه‌های مصوب و ارائه شده، از مرز شلمچه، سکوی مسافری جدید احداث شده در مرز شلمچه، مسیر مطالعه شده از مرز تا اروند رود، زمین‌های دو طرف رود و بخش میانی آن (جزیره سندباد) در محل احداث پل و همچنین محل احداث ایستگاه جدید راه‌آهن بصره بازدید کردند.

در ادامه پس از مذاکرات ۶ ساعته‌ای که در کنسولگری ایران در بصره برگزار شد، طرفین در خصوص مسیر دقیق عبور خط ریلی از شلمچه تا رودخانه اروند و از رودخانه تا ایستگاه قطار مربوطه، زمانبندی گام به گام اقدامات اجرایی احداث مسیر ریلی شلمچه بصره از جمله زمان بندی انجام عملیات مین روبی، زمان بندی انجام زیرسازی و روسازی خط ریلی از شلمچه تا اروندرود (شط العرب)، تحویل زمین برای مطالعات پایه‌ها و اجرای پل تفاهم کردند.

نقشه احداث مسیر هم به عنوان پیوست این تفاهمنامه به امضای معاونان فنی راه آهن ایران و عراق رسید.

قیمت خرید تضمینی گندم تصویب شد

شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست‌های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، نرخ خرید تضمینی گندم را در سال زراعی جاری تصویب و برای اجرا اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، شورای قیمتگذاری مرکب از ۱۱ عضو شامل بخش خصوصی و تشکل‌های کشاورزی، کشاورزان خبره، نمایندگان وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و وزارت جهاد کشاورزی در نشستی قیمت خرید تضمینی گندم برای سال ۱۴۰۲ را تصویب و ابلاغ کرد.

بر این اساس، با تاکید بر مصوبه موضوع بسته سیاست حمایت قیمتی و غیرقیمتی، قیمت تضمینی گندم به مبلغ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و یک هزار و ۵۰۰ تومان یارانه کاشت (تأمین بخشی از هزینه‌های کود و بذر) به منظور ارتقا و افزایش انگیزه تولید در کشاورزان و مبلغ ۲ هزار تومان به ازای هر کیلوگرم گندم تحویلی به عنوان «جایزه تحویل گندم» پرداخت می‌شود.

درنهایت و بر اساس مصوبه شورای قیمتگذاری، قیمت نهایی یک کیلوگرم گندم با احتساب شرایط یادشده ۱۵ هزار تومان مصوب شد.

افزایش پروازهای ایران و سوریه از ۱۵ خرداد

پروازهای ایران و سوریه از ۱۵ خرداد افزایش می‌یابد.بر اساس توافقات انجام شده در سفر اخیر وزیر راه و شهرسازی به سوریه، سالانه ۵۰ هزار مسافر میان دو کشور توسط ناوگان هوایی جابجا خواهند شد که این امر مستلزم افزایش پروازهای هفتگی دوجانبه از دمشق به شهرهای مختلف ایران است.

این گزارش می افزاید: براساس توافقات صورت گرفته، ایران برای تدوین استانداردها و توسعه مراکز آموزشی، تعمیرات و خدمات در حوزه هوایی، بازسازی و نوسازی فرودگاه‌های سوریه از جمله فرودگاه دمشق و نصب تجهیزات کمک ناوبری هوایی در این کشور اعلام آمادگی کرده است.

یک میلیون راننده تاکسی بدون بیمه در کشور فعال هستند

یک میلیون نفر راننده تاکسی و حمل و نقل عمومی بدون بیمه در صف بیمه تأمین اجتماعی قرار دارند.

محمد رجائیه مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تاکسیرانی کشور در گفتگو با فارس ضمن اعلام این مطلب، در مورد بیمه رانندگان تاکسی و حمل و نقل عمومی اظهار داشت: مسأله بیمه رانندگان تاکسی بین سازمان تأمین اجتماعی و سازمان هدفمندی یارانه‌ها بلاتکلیف مانده و در حالی که باید تعداد رانندگان بیمه‌شده در کشور به ۲ میلیون نفر برسد، اما در عمل ۷۰۰ هزار نفر راننده بیمه شده‌اند که این رقم شامل رانندگان تاکسی و بخش حمل و نقل عمومی است.

وی گفت: در بخش رانندگان تاکسی ۴۰ درصد از افراد بیمه هستند و ۶۰ درصد هنوز بیمه ندارند. البته برخی افراد از مشاغل دیگر به نام راننده تاکسی بیمه شده‌اند. در این زمینه با سازمان تأمین اجتماعی مذاکره و قرار شد، یک سایت برای پالایش رانندگان واقعی طراحی شود و کسانی که راننده نیستند، از شمول بیمه خارج شوند، اما هنوز سازمان تأمین اجتماعی موفق به راه‌اندازی این سایت نشده و سایت ثبت‌نام رانندگان تاکسی و

حمل و نقل عمومی هنوز باز نشده است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تاکسیرانی گفت: سازمان تأمین اجتماعی می‌گوید سازمان هدفمندی یارانه‌ها اجازه باز کردن سایت ثبت‌نام را نمی‌دهد و منابع بودجه‌ای برای بیمه کردن رانندگان هنوز تأمین نشده است. از طرفی مجلس و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم می‌گویند منابع لازم برای بیمه رانندگان را تأمین کرده‌ایم و سازمان تأمین اجتماعی می‌گوید هیچ بودجه‌ای به ما نداده‌اند و ما هنوز طلبکار هستیم.

وی با اشاره به اینکه ‌قرار است دولت ۵۰ درصد حق بیمه رانندگان را به تأمین اجتماعی پرداخت کند و خود راننده هم ۵۰ درصد بقیه را بپردازد و پوشش بیمه‌ای داشته باشد، گفت:‌در بخش بیمه تکمیلی رانندگان حمل و نقل بار مسافری برون‌شهری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تخلفاتی انجام داده و دیوان عدالت هم حکم به این تخلف داده است و آنها به اجبار رانندگان را تحت پوشش بیمه تکمیلی

قرار داده‌اند.

۳ماهواره جدید در آستانه پرتاب قرارگرفتند

رئیس شورای اطلاع‌رسانی دولت اعلام کرد: از دستاوردهای مهم دولت مردمی، تغییر گفتمان «ما نمی‌توانیم»به باور «ما می‌توانیم» است.

به گزارش ایسنا، سپهر خلجی در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «‏از دستاوردهای مهم دولت مردمی، تغییر گفتمان «ما نمی‌توانیم»به باور «ما می‌توانیم» است.

رئیس سازمان فضایی آخرین وضع ۱۰پروژه فضایی کشور در سال جاری را تبیین کرد.

ماهواره های پارس ۱، ظفر ۲،طلوع ۴و …از جمله پروژه های فضایی است که به دست جوانان نخبه در حال اجرا یا در آستانه پرتاب است.»

نسخه مناسب چاپ