ظرفیت تولید نفت امسال به ۴ میلیون بشکه می‌رسد
 

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از افزایش روزانه ۶۰۰هزار بشکه‌ای تولید نفت خام در دولت سیزدهم خبر داد و با اشاره به اینکه امسال ظرفیت تولید نفت به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز و تا پایان برنامه هفتم به ۶ر۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید، گفت: در اکتشافات و حفاری‌های جدید به یک بلوک جدید گازی در میدان مشترک پارس جنوبی رسیده‌ایم که اگر اقتصادی باشد، برنامه توسعه آن را آغاز خواهیم کرد.

به گزارش مهر به نقل از وزارت نفت، محسن خجسته‌مهر دیروز در رویداد گام معکوس خوردگی فلزات و حفاظت فنی همسو با افزایش تولید گاز با بیان اینکه در دو سال اخیر ما از مرحله گفتمان در حوزه شرکت‌های دانش‌بنیان عبور کردیم و فرهنگ استفاده از توان این شرکت‌ها را به‌دست آوردیم، گفت: تعداد این شرکت‌ها در صنعت نفت و گاز از ۱۵۰به ۵۰۰شرکت رسیده و شاهد رشد و شکوفایی آنها بوده‌ایم.

وی افزود: برای رسیدن به اهداف در صنعت نفت به اندیشه و انگیزه نیازمندیم. امسال قانون برنامه هفتم توسعه ابلاغ خواهد شد که در این برنامه بر افزایش تولید و ازدیاد برداشت تأکید شده است، از این رو شرکت ملی نفت ایران را باید تولیدمحور کنیم و نسبت به قبل با جدیت بیشتر در تولید پیش برویم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: عمده فعالیت‌های تحقیقاتی ما به‌صورت مستقیم مربوط به رشد تولید نفت و گاز بوده است، اما با توجه به اینکه بحث خوردگی هم به‌صورت مستقیم بر روند تولید ما تأثیرگذار است، باید بر این موضوع تمرکز بیشتری داشته باشیم، زیرا یک خوردگی معمولی در لوله‌های دریایی و خشکی بر تولید ما تأثیر می‌گذارد که نمونه آن را در خط لوله دریایی فاز ۱۶داشتیم که بیش از ۲۸میلیون مترمکعب از تولید گاز کشور را کاهش داد.

وی گفت: تولید نفت و گاز باید دانش‌بنیان باشد تا بتوانیم آن را رشد دهیم. اگر بتوانیم کیفیت زیرساخت‌ها در صنعت نفت را بالا ببریم، توانسته‌ایم تولید را افزایش دهیم.

خجسته مهر در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری درباره سهم نفت و گاز در رشد اقتصادی کشور (۱۵درصد) تصریح کرد: این موضوع نشان می‌دهد صنعت نفت و گاز در مسیر درستی پیش می‌رود و رشد تولید در گرو اقدام‌های مهم دانش‌بنیان است‌.

وی اظهار داشت: باید موضوعات فناورانه را در صنعت نفت اولویت‌بندی کنیم که برخی از مسائل مانند خوردگی اولویت بالایی دارد. باید برای این موضوع که همواره یکی از نقاط ضعف و چالش‌برانگیز صنعت نفت است، برنامه میان‌مدت و چند ساله داشته باشیم و در این میان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند مؤثر باشند.

معاون وزیر نفت سرمایه‌گذاری، فناوری و مدیریت بر سیستم‌های تولید را که خوردگی یکی از عوامل آن است از جمله چالش‌های صنعت نفت کشور دانست و گفت: خوردگی از اولویت‌های صنعت نفت کشور است که سبب شده تعمیرات اساسی کشور در این صنعت افزایش یابد، در حالی که باید این تعمیرات هر چند سال یک‌بار انجام شود، هر ساله به‌دلیل تعمیرات اساسی مدت زمان زیادی تولید واحدهای ما متوقف می‌شود.

وی افزود: نیروهای انسانی در صنعت نفت باید توانمند شوند و باید بخش مهمی از هزینه‌های مسئولیت اجتماعی در این صنعت برای مهارت‌آموزی در مناطق محروم کشور هزینه شود.

خجسته مهر در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: در کشور دچار ناترازی گاز هستیم، از این رو اگر سرمایه‌گذاری و فناوری جدید نداشته باشیم، دچار ناترازی در بخش نفت هم خواهیم شد.

خجسته‌مهر گفت: ۵۰درصد بودجه پژوهشی وزارت نفت مربوط به شرکت ملی نفت ایران است که از این مقدار ۵۰درصد آن به دانشگاه‌ها اختصاص یافته است و اکنون با دانشگاه‌ها به‌صورت مسئله‌محور همکاری می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون در بحث احیای چاه‌های نفتی ۶قرارداد امضا شده و انتظار داریم این کار ادامه یابد، تأکید کرد: ازدیاد برداشت نفت و گاز یکی از مسائل کلیدی ما است و اگر بتوانیم یک درصد ازدیاد برداشت در مخازن نفتی کشور داشته باشیم ۸میلیارد بشکه به ذخایر قابل استحصال افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین به لایه بنگستان میدان اهواز که برای تولید نیاز به روش‌های ازدیاد برداشت بالا دارد، اشاره کرد و با بیان اینکه قرارداد تولید از این لایه به‌صورت پایلوت امضا شده است، اظهار داشت: در تولید گاز مهم‌ترین چالش کنونی ما مصرف بی‌رویه و بالای داخلی است، به همین دلیل عمده سهم ۵ر۱۴درصدی خود از درآمدهای نفتی و گازی کشور را صرف افزایش توان تولید گاز کشور می‌کنیم.

وی با بیان اینکه میدان مشترک پارس جنوبی حدود ۵۰درصد ذخیره گازی ایران را در خود جای داده و اکنون ۷۰درصد تولید گازی ایران را به‌عهده دارد، ادامه داد: در ابتدای دولت سیزدهم با توجه با ناترازی و تعهدهای صادراتی، تلاش شد تولید گاز را افزایش دهیم، به‌طوری که برای نخستین بار ۷۰۵میلیون مترمکعب در روز از ۳۷سکوی پارس جنوبی در خلیج فارس تولید گاز انجام و رکورد جدیدی ثبت شد.

خجسته مهر تصریح کرد: اکنون مهاجرت گاز در پارس جنوبی از سمت قطر به سوی ایران در مخزن در حال انجام است، زیرا طرف ایرانی بیشتر برداشت گاز دارد. از سویی تولید زودهنگام از فاز ۱۱در دستور کار ماست و تاکنون ۴حلقه چاه حفاری و خطوط لوله دریایی آن برای انتقال به خشکی انجام شده است‌ و همچنین مقدمات انتقال سکوی cفاز ۱۲پارس جنوبی به موقعیت فاز ۱۱انجام شده و سکو روی بارج قرار دارد و به‌زودی در محل خود نصب خواهد شد.

وی گفت: از سوی دیگر مناقصه ساخت جکت و سکوی دوم فاز ۱۱برگزار شده و تلاش می‌شود پیش از زمستان تولید از این فاز با ظرفیت ۱۱میلیون مترمکعب در روز آغاز شود. این کارها بسیار ارزشمند و در سطح بین‌المللی است که از سوی مهندسان و متخصصان داخلی در حال انجام است، درحالی که می‌گفتند تنها شرکت توتال می‌تواند آن را انجام دهد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: به‌تازگی به هدف اکتشافی جدیدی در میدان بلال رسیدیم و در حال ساخت جکت برای بهره‌برداری از این میدان هستیم. همچنین در اکتشافات و حفاری‌های جدید به یک بلوک جدید گازی در میدان مشترک پارس جنوبی رسیده‌ایم که اگر اقتصادی باشد، برنامه توسعه آن را آغاز خواهیم کرد. از سویی برنامه‌ریزی برای حفاری ۳۵حلقه چاه جدید در پارس جنوبی (حفاری میان‌چاهی) و برگزاری مناقصه آنها در حال اجراست که هدف آن جبران افت تولید است.

وی تصریح کرد: در فاز ۲و ۳پارس جنوبی هم شیرین‌سازی انجام دادیم که روزانه ۸۰هزار بشکه میعانات گازی شیرین تولید کردیم که یکی از دلایل افزایش تولید همین بود.

خجسته‌مهر با بیان اینکه در نفت مناطق مرکزی هم برنامه افزایش تولید داریم، تصریح کرد: برنامه جدی ما پیگیری پروژه‌های جمع‌آوری گازهای مشعل است. چنانکه در سفر اخیر رئیس‌جمهوری به خوزستان سه کارخانه گاز و گاز مایع به بهره‌برداری رسید که روزانه ۸۵۰میلیون فوت‌مکعب گاز مشعل را جمع‌آوری می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۸۰درصد گازهای مشعل استان خوزستان و برخی استان‌های همجوار جمع‌آوری می‌شود و برنامه ما جمع‌آوری ۱۰۰درصدی است، گفت: از ابتدای آغاز به‌کار دولت سیزدهم بیش از ۶۰۰هزار بشکه به تولید نفت ایران افزوده شده است و برنامه امسال هم رشد تولید و بهره‌برداری از طرح‌های مختلف همسو با این موضوع است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران درباره توسعه میدان گازی کیش هم اظهار داشت: طرحی تعریف کردیم که بتوانیم ۲۸میلیون مترمکعب از مرحله نخست میدان گازی کیش تولید کنیم و قرارداد هم امضا شده و اکنون در مرحله اجرای طرح هستیم و دو دکل حفاری هم از شرکت ملی حفاری آنجا مستقر هستند.

معاون وزیر نفت ادامه داد: درباره همکاری مشترک با عربستان برای توسعه میدان «آرش» هم در آینده با بهبود روابط می توان مذاکرات را انجام داد

نسخه مناسب چاپ