خط ارتباطی مردم با اطلاعات
پس از ۴ سال برای نوه‌ام شناسنامه ایرانی صادر شود

دخترم با مردی از اتباع پاکستان که با مجوز قانونی در ایران زندگی می‌کند، ازدواج کرده و با این‌که فرزند پسرشان ۴ساله شده است، علیرغم اقدام‌ها و مراجعه‌های مکرر به دفتر اتباع خارجی وزارت امور خارجه هنوز برای صدور مجوز اعطای شناسنامه ایرانی به فرزند آنان اقدام نکرده‌اند و تاریخ آن را ماه به ماه به تاخیر می‌اندازند و اعلام می‌کنند که برای اعلام موافقت خود به سازمان ثبت احوال کشور، نیاز به اعلام نظر وزارت اطلاعات دارند. از مسئولان ذیربط تقاضا می‌شود برای صدور شناسنامه برای نوه‌ام مساعدت‌های لازم را داشته باشند و در اسرع وقت در‌این‌باره اقدام کنند.

مشکوری

ای‌کاش به معلمان بازنشسته هم پاداش تعلق می‌گرفت

حال که گفته می‌شود به مناسبت هفته معلم مبالغی به عنوان پاداش به حساب معلمان شاغل واریز شده است. جا داشت که برای اولین بار مبلغی هر چند ناچیز هم به همین عنوان به دلیل سال‌ها خدمت صادقانه به حساب معلمان بازنشسته واریز می‌شد و آنان را خوشحال می‌کرد.

معلم بازنشسته ـ خلخال (استان اردبیل)

وزارت آموزش و پرورش به تأمین هزینه‌های متفرقه مدارس کمک کند

برخی از مدارس دخترانه برای اجرای جشن تکلیف دانش آموزان پایه سوم ابتدایی و تهیه جانمازهای یکدست و یک شکل برای آنان هزینه‌هایی را دریافت می‌کنند که در شرایط فعلی، برخی خانواده‌ها توان پرداخت چنین هزینه‌هایی به مبلغ ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان را ندارند. از مسئولان آموزش و پرورش و سازمان‌های فرهنگی انتظار می‌رود که برای تأمین و پرداخت این هزینه‌ها تمهیداتی را درنظر بگیرند و یا خود مدارس هزینه‌های این مراسم را تقبل کند، زیرا علاوه بر خرید و دوخت چادر و جانماز، خانوده‌ها باید هزینه برپایی این جشن‌ها را نیز تقبل کنند.

محمودی، پدر دانش آموز ـ همدان

لزوم ساخت و تکمیل خطوط متروی اطراف تهران

راه‌اندازی مترو در شهرهای حومه تهران مانند پرند و اندیشه، یکی از راه‌های کاهش حجم خودروهای ورودی به کلان‌شهر تهران است که با توجه به افزایش هزینه تاکسی‌های خطی و اینترنتی، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از خودروهای شخصی برای رفت و آمد به تهران استفاده کنند. که باعث راهبندان و افزایش حجم خودروها در ساعات ابتدایی صبح و پایان ساعات اداری در مسیرهای تهران ـ کرج و میدان آزادی ـ شهر اندیشه می‌شود. از شرکت بهره‌برداری مترو انتظار می‌رود که برای راه‌اندازی و یا تکمیل پروژه‌های مترو در مسیرهای یادشده اقدامات لازم را انجام دهند.

محمودزاده ـ از ساکنان شهر اندیشه کرج

تشکر از امور مشترکین روزنامه اطلاعات

چند روزی بود که برای دریافت روزنامه اطلاعات از طریق پست مشکل داشتم که بعد از تماس با امور مشترکین روزنامه، مشکلم حل شد و حتی روز بعد روزنامه‌هایی را هم که دریافت نکرده بودم، برایم فرستادند که از این طریق مراتب تشکر و قدردانی خود را از کارکنان امور مشترکین روزنامه اطلاعات اعلام می‌کنم.

جباری ـ مشترک روزنامه اطلاعات

دریافت کارمزد کلان کارگزاری‌ها از شرکت‌های بورس

از معضلات سازمان بورس و اوراق بهادار انحصار دریافت بالاترین نرخ کارمزد از اشخاص حقیقی و حقوقی به وسیله شرکت‌های کارگزاری است که این درصد کارمزد از سوددهی شرکت‌های حقیقی و حقوقی در هیچ یک از کشورهای جهان اعمال نمی‌شود و به همین دلیل بازار بورس و سرمایه در رونق اقتصادی در آنها تأثیر بسزایی دارد. امید است که تخلفات بازار پرسود کارگزاری‌ها از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی، شورای عالی بورس و نمایندگان محترم مجلس مورد توجه قرار گیرد و پیگیری شود.

علیرضا احمدی

شماره و سایت سازمان بهبود محیط کسب و کار را اعلام کنند

رئیس سازمان بهبود محیط کسب و کار در گفتگویی درباره خدمات این نهاد مطالبی بیان کرده بود که ضرورت دارد شماره تلفن و سایت مرتبط با بهبود محیط کسب و کار را هم اعلام کنند تا کسانی که در زمینه پروانه کسب و کار مشکلی دارند بتوانند مشکل خود را حل کنند.

از کسبه تهران

ترفند موسسه‌های کاریابی برای کلاهبرداری از مراجعان

گهگاه خبرهایی را درباره کلاهبرداری موسسه‌های کاریابی می‌خوانیم که با بیان خاطره‌ای به عملکرد اغلب آنها اشاره می‌کنم. چند سال پیش به دفتر یکی از موسسه‌های کاریابی مراجعه کردم و با پرداخت مبلغ قابل توجهی قرار شد برایم کار مناسبی پیدا کنند. در مراجعه به شرکتی که معرفی کرده بودند، شرایط بسیار سخت و غیرممکن را برای استخدام من اعلام کردند که بعدها فهمیدم موسسه‌های کاریابی یا چنین شرکت‌های صوری را تشکیل داده‌اند و یا با آنها زد و بند کرده‌اند به کسانی که برای کار مراجعه می‌‌کنند، شرایط خیلی دشوار با حقوق‌های بسیار کم و بدون بیمه و مزایا را به گونه‌ای بیان کنند که مراجعه‌کننده آن را نپذیرد و در مراجعه به موسسه کاریابی هم پاسخ می دهند که ما برایت کار پیدا کردیم، اما خودت قبول نکردی! امیدوارم مسئولان ذی‌ربط از فعالیت‌های فریبکارانه شرکت‌های متخلف کاریابی جلوگیری کنند.

گودرزی

چرا تعداد روزهای تعطیل را کاهش نمی‌دهند؟

حدود ۱۸ سال قبل کارشناسان اقتصادی اعلام کرده بودند که هر یک روز تعطیلی ۳۵۰ میلیارد تومان به اقتصاد کشور ضرر می‌زند که با توجه به نرخ بالای تورم و افزایش قیمت‌ها امروزه این رقم چندین برابر افزایش یافته است، با این حال معلوم نیست که چرا مسئولان نه فقط از تعداد روزهای تعطیل کم نمی‌کنند، بلکه به بهانه‌هایی آن را افزایش هم می‌دهند؟

وطن اوغلو ـ آذربایجان‌شرقی

کاهش مصرف بنزین دستاوردهای بسیاری دارد

چاره‌اندیشی برای کاهش مصرف بنزین به حدود ۲۰ میلیون لیتر در روز به جای مصرف غیرقابل قبول فعلی آن، دستاوردهای بسیار زیادی برای ملت و کشورمان دارد، از جمله به ارتقای رفاه و معیشت مردم و کاهش حاشیه‌نشینی در شهرها می‌انجامد، موجب پاکیزگی هوا و سلامت مردم می‌شود، شهروندان را از ماشین سواری‌های بی‌مورد بازمی‌دارد و به پیاده‌روی و ورزش تشویق می‌کند، امکان صادرات سوخت و افزایش درآمدهای ارزی را به همراه می‌آورد و به اجرای طرح‌هایی مانند نهضت ملی مسکن و دیگر برنامه‌های مهم کمک می‌کند که در این ارتباط کارشناسان در دهه ۵۰ خورشیدی طرح جامعی را ارائه کرده‌اند که می‌تواند مورد مطالعه و استفاده قرار گیرد.

زعفرانی ـ اردبیل

لااقل قیمت چند قلم کالای اساسی و پرمصرف را ثابت نگه دارند

قیمت گوشت مرغ به کیلویی ۸۰ هزار تومان و تخم‌مرغ به شانه‌ای تا ۱۱۵ هزار تومان هم رسیده و گوشت ماهی هم عملاً از سفره غذایی بیشتر مردم حذف شده است که در چنین شرایطی دولت به هر وسیله ممکن و با پرداخت یارانه‌ها باید از افزایش قیمت لااقل چند قلم کالای اساسی و پرمصرف مردم جلوگیری ‌کند و یا این قیمت‌ها را ثابت نگه دارد.

تلفن به خط ارتباطی

تغییر اسامی بعضی از خیابان‌ها ضرورتی ندارد

کمیسیون نامگذاری خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهرداری تهران در تصمیم‌هایش باید تجدید‌نظر کند و از تغییر بی‌مورد نام معابری که سال‌ها مورد استفاده مردم قرار گرفته است، بپرهیزد و در صورت نیاز فقط اسامی خیابان‌هایی را که نامناسب است، عوض کند و نام شهیدان عزیز و گرانقدر و دیگر شخصیت‌های ملی و مورد احترام مردم را بر آنها بگذارد که در دیگر موارد هم همینطور است. مثلاً‌ در سال‌های قبل از انقلاب خیابانی در تهران به جردن (اُردن) معروف بود که ابتدا نامش را به آفریقا و سپس نلسون ماندلا تغییر دادند، اما شهروندان همچنان به آن «خیابان جردن» می‌گویند!‌

شهروندی از تهران

نسخه مناسب چاپ