عملیات گسترده الحشد الشعبی عراق علیه داعش در «کرکوک»
 

سرویس خارجی: تیپ ۴۰ الحشد الشعبی عراق، عملیات امنیتی گسترده ای را علیه بقایای داعش در شمال غربی استان «کرکوک» آغاز کرد.

به گزارش «العهد نیوز»، الحشد الشعبی در بیانیه‌ای اعلام کرد که رزمندگان تیپ ۴۰ این سازمان عملیات پاکسازی علیه بقایای داعش را در مناطق مجاور شهر «المسئولیه» در استان کرکوک با هدف ممانعت از هرگونه نفوذ تروریست‌ها آغاز کرده‌اند. این بیانیه‌ افزوده است: این عملیات در مناطق مجاور« المسئولیه» ادامه دارد تا مردم منطقه از خطر تروریست‌های داعش در امان بمانند.

در ماه ها و هفته های گذشته و به دنبال افزایش تحرکات تروریست ها، نیروهای نظامی عراق به ویژه الحشد الشعبی چندین عملیات در مناطق درگیر برای پاکسازی بقایای داعش در شرق، شمال، غرب و مرکز این کشور انجام دادند و عملیات ها همچنان ادامه دارد.

با وجود شکست داعش در سال ۲۰۱۷ و پیروزی عراق بر این گروه تروریستی پس از ۳.۵ سال نبرد، بقایای داعش هنوز هم در برخی استان ها مشغول تحرک و عملیات تروریستی هستند. استان های دیاله، صلاح الدین، بغداد، کرکوک، نینوا و الانبار از مناطق اصلی تحرکات داعش در عراق به شمار می روند و تروریست ها هر از گاهی در این مناطق به عملیات علیه نیروهای امنیتی و غیر نظامی ها دست می زنند.همزمان، نیروی هوایی عراق نیز در بیانیه ای اعلام کرد که در استان «دیاله» واقع در شرق این کشور و هم مرز با ایران موفق شده است با جنگنده‌های اف ،۱۶ مواضع داعش را هدف قرار دهد و شماری از آنها را به هلاکت برساند. در بیانیه این نهاد عراقی آمده است که عناصر داعش در منطقه «صندیج» در دیاله پنهان شده بودند. بر اساس این بیانیه، در این حمله، تمامی عناصر داعش حاضر در منطقه «صندیج»، به هلاکت رسیدند و مقرهای متعلق به آنان نیز منهدم شد.در همین حال،عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق نسبت به تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی در مرزهای مشترک این کشور با سوریه و عربستان هشدار داد. «کریم علیوی» در گفتگو با خبرگزاری «المعلومه» اظهار داشت: در روزهای اخیر اطلاعاتی درباره تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی در داخل و خارج مرزهای عراق از سمت مرزهای عربستان و سوریه دریافت شده است.

وی با بیان اینکه فعالیت نظامیان آمریکایی در این مناطق روز به روز گسترده تر می شود، خطاب به دولت و دستگاه های امنیتی و اطلاعاتی این کشور گفت: این تحرکات باید به دقت در داخل و خارج مرزهای عراق رصد شود. عضو ائتلاف الفتح در پارلمان عراق تصریح کرد: اطلاعاتی نیز به دست ما رسیده که در دست بررسی است و از فرود هواپیماهای نظامی آمریکا در شهر «الطیب» استان «میسان» حکایت می کند.

نسخه مناسب چاپ