توقف کمک برنامه جهانی غذا به هزاران فلسطینی در بحبوحه بحران انسانی
سرویس خارجی: برنامه جهانی غذا در بحبوحه بحران انسانی در نوار غزه و کرانه باختری، کمک‌های خود را به ۲۰۰هزار فلسطینی متوقف می‌کند.

نماینده ارشد برنامه جهانی غذا در فلسطین اعلام کرد، به دلیل کمبود شدید بودجه، این سازمان از ماه آینده کمک‌های غذایی به بیش از ۲۰۰هزار فلسطینی را متوقف می‌کند.کمک‌های برنامه جهانی غذا در غزه و کرانه باختری در حمایت از نیاز‌های اساسی جمعیت‌های آسیب پذیر در میانه خشونت رژیم صهیونیستی و اشغالگری جاری بسیار مهم است.«سامر عبدالجابر» مدیر برنامه جهانی غذا گفت: با توجه به کمبود شدید بودجه، برنامه جهانی غذا مجبور به انتخاب‌های دردناک برای افزایش منابع محدود است.

وی افزود: باید از ژوئن شروع به تعلیق کمک به بیش از ۲۰۰هزار نفر کنیم.وی همچنین خواستار پایان محاصره غزه و دسترسی بیشتر سازمان‌های بشردوستانه در کرانه باختری شد و گفت خانواده‌ها در غزه و کرانه باختری، جایی که ناامنی غذایی و فقر در بدترین سطح خود هستند، بیشترین آسیب را می‌بینند.گفتنی است کمک‌های سازمان ملل شامل سبد‌های غذایی و جیره‌های ماهانه است که به ذینفعان اجازه می‌دهد مواد غذایی را از بازار‌های محلی خریداری کنند و همچنین از اقتصاد محلی حمایت می‌کند.بر اساس اطلاعات سازمان ملل، غزه ۲.۳میلیون نفر را در خود جای داده که ۴۵درصد آن‌ها بیکار و ۸۰درصد به کمک‌های بشردوستانه و بین‌المللی متکی هستند.به گفته عبدالجابر، برنامه جهانی غذا از چگونگی تأثیر این انتخاب دشوار بر صد‌ها هزار نفری که برای برآوردن اساسی‌ترین نیاز‌های خود به کمک‌های غذایی متکی هستند، آگاه است.رژیم صهیونیستی سال‌هاست محاصره غزه را ادامه داده که جریان مردم و کالا‌ها را محدود می‌کند و دلیل آن ادعای نگرانی‌های امنیتی عنوان می‌شود.

عبدالجابر می‌گوید که تصمیم به تعلیق کمک برای نجات کسانی گرفته شد که بیشتر در معرض خطر ناتوانی در خرید وعده‌های غذایی خود هستند؛ سازمان ملل به کمک رسانی به ۱۴۰هزار نفر در غزه و کرانه باختری ادامه خواهد داد. در پی اعلام این تصمیم، ده‌ها فلسطینی در مقابل مقر برنامه جهانی غذا در شهر غزه تجمع کردند و در مخالفت با این اقدام شعار «نه به گرسنگی» سر دادند. در خبری دیگر یک مسئول بلندپایه صهیونیست ادعا کرد که هیچ چاره‌ای جز حمله نظامی به نوار غزه وجود ندارد و این مسئله فقط نیازمند زمان است. تلویزیون رژیم صهیونیستی به نقل از یک مسئول سیاسی که آن را بلندپایه نامید، خبر داد که مسئله حمله نظامی به نوار غزه، حتمی است.

این مسئول با بیان اینکه هیچ چاره‌ای جز حمله نظامی به نوار غزه وجود ندارد و این مسئله فقط نیازمند زمان است، گفت: درگیری نظامی با حماس در نوار غزه، قطعی است و ارتش و سرویس شاباک توصیه‌های خود را به سیاستمداران اسرائیل ارسال کرده اند تا عملیات نظامی علیه غزه را تأیید کنند. وی با این ادعا که در زمان و مکان مناسب به نیروهای مقامت فلسطین پاسخ خواهند داد، تصریح کرد، جهاد اسلامی و گروههای کوچکتر، مسئول عملیات علیه اسرائیلی ها هستند ولی با توجه به حمله موشکی اخیر که از غزه انجام نشد، این برداشت در تل‌آویو وجود دارد که درگیری مستقیم با حماس، حتمی است.

نسخه مناسب چاپ