سهامداران نگران نباشند ، بازار سرمایه به مسیر خود ادامه می دهد
 

رئیس سازمان بورس گفت: استراتژی دولت این است که در تامین مالی همه طرح‌ها در بخش خصوصی، بورس و فرابورس نقش مهمی داشته باشند، بازار سرمایه از این جهت مورد حمایت است و روی آن حساب می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، مجید عشقی پس از دو روز متوالی که شاخص کل بورس روند نزولی داشت، در همایش اقتصاد هوشمند و توسعه مالی، با اشاره به جلسات این سازمان با بخش دولتی گفت: به این نتیجه رسیدیم که بازار سرمایه به‌عنوان یک بازار مطمئن برای جذب سرمایه از سوی بخش خصوصی و دولتی مورد حمایت است.

روی بازار سرمایه حساب می‌شود و استراتژی دولت این است که در تامین مالی همه طرح‌ها در بخش خصوصی، بورس و فرابورس نقش مهمی داشته باشند و بازار سرمایه از این جهت مورد حمایت است.

رئیس سازمان بورس ضمن اشاره به این مسئله که هیچ بازاری را نمی‌توان به صورت دستوری اداره نمود، تاکید کرد: سازمان بورس در هیچ مقطعی چه در خصوص بالا رفتن و چه در مورد پایین آمدن نمی‌تواند با دستور جلوی روند را بگیرد و دخالتی در این زمینه ندارد. بازارگردان‌ها طبیعتا باید به تعهدات خودشان عمل کنند و سازمان بورس به هیچوجه الزامی به بازارگردان‌ها فراتر از تعهداتشان ندارد، صندوق‌های تثبیت و توسعه بیش از پنج هزار میلیارد تومان و بازارگردان‌ها نزدیک به یک هزار میلیارد تومان خرید کردند.

وی با اشاره به منابع مالی خوب در صندوق‌ها گفت: صندوق‌ها طبق شیوه‌نامه از بازار حمایت می‌کنند و هیجانی که در بازار ایجاد شد، نسبت به حالات عادی بیشتر بوده است.

وقتی بازار برای یک مدتی در یک جهت حرکت می‌کند، باید انتظار شناسایی سود را داشته باشیم، این اتفاق هم افتاد و شرایط بنیادی بازار مورد توجه تحلیلگران خواهد بود و گزارش‌های ۱۲ ماهه در راه است، نسبت‌های مربوط به تولید و فروش شرکت‌ها در فروردین امسال نشان می‌دهد که اختلاف معناداری با پارسال وجود دارد و امیدبخش است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به برنامه‌های مختلفی که سازمان برای عرضه‌های اولیه و شرکت‌های سهامی عام پروژه و راه‌اندازی صندوق‌های جدید دارد، اظهار کرد: اولویت و اصلی‌ترین رسالت ما هدایت نقدینگی به سوی تولید است.

اگر در سال ۹۹ هم این سیاست در پیش گرفته می‌شد، قطعا بعد از ۵ر۲ سال در انتظار به ثمر رسیدن آن پروژه‌ها و نتایج مثبتی در تولید و توسعه پایدار بازار بودیم.

وی گفت: صندوق‌های‌ حمایتی منابع خوبی دارند، در یکی دو سال گذشته، روزهایی را داشتیم که منابع صندوق‌های حمایتی نزدیک به صفر می‌شد اما اکنون چنین نگرانی نداریم و در سه ماه گذشته صندوق‌ها منابع خوبی داشته و دارند.

مجید عشقی همچنین گفت: سازمان بورس در هیچ مقطعی در مورد بالا رفتن یا پایین آمدن بازار تصمیم نگرفته است، به طور کلی هیچ بازاری را نمی‌توان به صورت دستوری اداره کرد، بازار سرمایه هم از این امر مستثنی نیست.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: بازار سرمایه با حضور سهامداران خرد بسیار بزرگ شده است، بورس تجربه معامله بالغ بر ۵۰۰ هزار کد یونیک در یک روز را داشته است، بورس‌هایی هم اندازه بورس ایران هستند که کل سرمایه‌گذاران‌شان به این تعداد نمی‌رسد.

وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه سهامداران خرد و عموم مردم با بازار سرمایه درگیر هستند، مقتضیات آن ایجاب می‌کند که نحوه جلب مشارکت‌کنندگان در حوزه معاملات، نظارت، حاکمیت شرکتی با دقت نظر بالایی انجام بشود؛ از این رو به‌دنبال جلوگیری از دست‌اندازی ذینفعان مختلف در این بازار هستیم.

مجید عشقی گفت: دسترسی سهامداران به گزینه‌های سرمایه‌گذاری همواره مطرح است و در زمینه هوشمندسازی این مقوله، پیشرفت‌های خوبی انجام شده و عملکرد قابل قبولی وجود داشته است.

مباحثی همچون «سوشال‌فایننس» به طور جدی پیگیری می‌شود چراکه به‌طور حتم اثرات خود را بر بازار سرمایه می‌گذارد و نمی‌توان نسبت به این موضوعات بی‌تفاوت بود، سازمان بورس بر این باور است که مردم نهاد کردن بازار سرمایه می‌تواند در توسعه بازار کمک کننده باشد.

رئیس سازمان بورس در مورد سهام عدالت اظهار کرد: در زمینه سهام عدالت یکی از دغدغه‌های اصلی شورای عالی بورس این است که چطور اراده مدیریتی ۵۰ میلیون سهامدار را در یک سلسله اقدامات به شرکت‌های سرمایه‌گذاری منتقل کنیم تا حقی از آنها ضایع نشود و عده‌ای با منابع مردم بازی نکنند.

نیاز است که از ابزارهای اقتصاد هوشمند برای این موضوع استفاده کنیم و به جرات می گویم که تاکنون در این حوزه کاری انجام نشده است و نیازمند مدل‌های فنی این حوزه هستیم. مجید عشقی درباره اتفاقات اخیر در بازار سرمایه گفت: طی جلساتی که با بخش دولتی داشتیم، به این نتیجه رسیدیم که بازار سرمایه به‌عنوان یک بازار مطمئن برای جذب سرمایه در بخش خصوصی و دولتی مورد حمایت است. روی بازار سرمایه حساب می‌شود، استراتژی دولت این است که در تامین مالی همه طرح‌ها در بخش خصوصی، بورس و فرابورس نقش مهمی داشته باشد و بازار سرمایه از این جهت مورد حمایت است.

وی افزود: سازمان بورس در هیچ مقطعی در خصوص بالا رفتن یا پایین آمدن بازار تصمیم نگرفته است، به طور کلی هیچ بازاری را نمی‌توان به صورت دستوری اداره کرد و بازار سرمایه هم از این امر مستثنی نیست.

عشقی ادامه داد: صندوق‌ها منابع بسیار خوبی دارند که طبق شیوه‌نامه از بازار حمایت می‌کنند، هیجانی که در بازار ایجاد شد، نسبت به حالات عادی بیشتر بوده است.

مجید عشقی خاطرنشان کرد: شرایط بنیادی بازار مورد توجه تحلیلگران خواهد بود و گزارش‌های ۱۲ ماهه در راه است، نسبت‌های مربوط به تولید و فروش شرکت‌ها در فروردین نشان می‌دهد که اختلاف معناداری با سال ۱۴۰۱ وجود دارد و امیدبخش است.

بازار سرمایه بهترین بازار برای جذب نقدینگی و فعالیت‌ های مولد است و برنامه‌های مختلفی برای عرضه‌ های اولیه داریم.

عشقی در مورد شرکت‌های دانش بنیان گفت: با شرکت‌های دانش‌بنیان در حال رایزنی هستیم تا شرکت‌هایی که طرح‌های توجیهی قابل قبولی دارند از طریق اوراق بدهی و سایر شیوه‌ها تامین مالی بشوند.

وی اضافه کرد: سرمایه‌گذاری غیرمستقیم نیاز بازار است تا یکی دو ماه آینده صندوق‌های بازنشستگی تکمیلی روی کار خواهد آمد.

اگر منابع صندوق‌های بازنشستگی را در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند، بخشی از نگرانی رفاهی بازنشستگان برطرف خواهد شد، امسال انرژی زیادی روی موضوع تامین مالی صرف شده است و امیدوارم بتوانیم به رشد تولید در سال جاری و آینده کمک کنیم. مجید عشقی همچنین در جمع خبرنگاران بیان کرد: عرضه‌های دستوری و هماهنگ شده توسط حقوقی‌ها را تکذیب می‌کنم، بازارگردان‌ها در روند مثبت یا منفی باید به تعهدات خود عمل کنند.

چنین بحث‌ها و گفته‌هایی فقط به منظور توجیه فروش‌ها بیان می‌شود و اساسا موضوع دستوری بودن آن، صحیح نیست و در حال حاضر شناسایی سود توسط معامله‌گران هیچ دلیل بنیادی و اقتصادی ندارد.

رئیس سازمان بورس در مورد عرضه‌های اولیه گفت: عرضه‌های اولیه از هفته آینده آغاز می‌شود؛ البته باید درمورد بحث ارزش‌گذاری و تعیین قیمت پایه با سهامداران عمده توافق بشود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به سئوالی در رابطه با احتمال بسته شدن بازار، به دلیل منفی شدن بیش از ۵ درصدی شاخص کل بورس و اعمال ماده ۳۲ قانون بازار و اوراق بهادار گفت: خیر، بازار تعطیل نمی‌شود.

مجید عشقی اظهار داشت: تعطیلی بازار سهام باید دلایل خود را داشته باشد؛ در دستورالعمل شورای‌عالی بورس هم ذکر شده سازمان بورس مجاز است تا تحت تاثیر برخی شرایط چنین اقدامی را انجام دهد.

وی اظهار داشت: سهامداران بعد از رشد ایجاد شده در بازار اقدام به شناسایی سود کردند و این روند نمی‌تواند ادامه‌دار باشد، بنابراین در بررسی‌هایی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که اکنون نیازی به تعطیلی بازار نیست.

رئیس سازمان بورس درباره فروش سهام در بازار توسط سهامداران حقوقی، گفت: این موضوع را به شدت تکذیب می‌کنم، بازارگردان‌ها در روند منفی و مثبت بازار باید تعهدات بازارگردانی خود انجام دهند و فارغ از آن هیچ صحبتی نشده است.

عشقی در مورد عرضه‌های اولیه گفت: مسئولان در بورس و فرابورس در تلاش هستند تا عرضه اولیه‌ها را انجام دهند؛ البته باید درمورد بحث ارزش‌گذاری و تعیین قیمت پایه با سهامداران عمده توافق شود تا بعد از آن عرضه اولیه صورت بگیرد.

وی درباره عرضه خودرو در بورس، بیان کرد: شرکت‌های خودروسازی می‌توانند خودروهای خود را در بورس عرضه کنند؛ پذیرش خودرو لغو نشده و توقفی برای آن ایجاد نشده است، خودروسازها منحصراً می‌توانند درمورد این موضوع تصمیم بگیرند.

رئیس سازمان بورس گفت: سعی می‌کنیم تا التهابی را در بازار خودرو ایجاد نکنیم و خودروسازها خود نسبت به عرضه تصمیم‌گیری کنند.

عشقی به صحبت‌های مطرح شده درباره استعفای خود گفت: تصمیمی برای استعفا ندارم.

از سوی دیگر رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس شورای اسلامی هم در این همایش گفت: اکنون در حوزه بازار سرمایه اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و ابزارهای خوبی در این بازار راه‌اندازی شده اما هنوز به عمق و توسعه لازم دست نیافته‌ایم زیرا عمق بخشی به بازار نیازمند الزاماتی است که باید آن را در بیرون از بازار جست‌وجو کرد.

به گزارش ایرنا، شمس‌الدین حسینی افزود: اکنون تا حدی تحولات فنی را درک کردیم و در برخی حوزه‌ها به خوبی پیش رفته‌ایم، با توجه به فاصله‌ای که با سایر کشورها داشتیم اما بانکداری الکترونیک در ایران نسبت به بسیاری از کشورها بهتر بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون به مساله مربوط به تحولات نهادی کمتر توجه کردیم و کمتر آن را درک کردیم، افزود: تحولات نهادی است که می‌تواند فناوری‌های مختلف را به دنبال داشته باشد.

رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس اظهار داشت: آیا می‌توان جامعه‌ای را متصور شد که به طور مثال دولت یا محیط زیست آن هوشمند نباشد اما به سمت اقتصاد هوشمند پیش برویم؟ اساسا بحث شهر یا جامعه هوشمند فراتر از اقتصاد هوشمند است.

نسخه مناسب چاپ