سخنگوی قوه قضائیه:۵۴۴ هزار هکتار از اراضی ملی طی۱۲سال تخریب شده است
سخنگوی دستگاه قضا درباره لایحه حجاب و عفاف گفت:پیش نویس لایحه عفاف و حجاب در ۹ماده در معاونت حقوقی تهیه و پس از تصویب رئیس قوه قضائیه به دولت ارسال شده است.این لایحه در کمیسیون فرهنگی دولت در حال بررسی است و پس از بررسی تقدیم مجلس می‌شود.

مسعود ستایشی در بیست وچهارمین نشست رسانه ای درباره تعبیری از آیه مبارکه قرآن برای کشف حجاب برخی بانوان افزود: قانون در نظام اسلامی فصل الخطاب است. وقتی موارد قانونی در موضوعی وجود دارد اگر بخواهیم دنبال تفاسیر دیگر برویم، جز اینکه اجرا را دچار اختلال کنیم نتیجه‌ای ندارد.

وی درباره مجازات کشف حجاب افزود: ماده ۶۳۸قانون مجازات اسلامی و ماده ۵۰۰و مواد ۴۵و ۴۶آئین دادرسی کیفری و مقررات ماده ۲۳مجازات اسلامی را داریم. مجازات نقدی برای متخلفان کشف حجاب در نظر گرفته می‌شود و البته مجازات تکمیلی هم دارد.

وی درباره اینکه میزان جریمه مدیران اسبق بانک مرکزی چقدر است و اگر نتوانند آن را پرداخت کنند چه اتفاقی می‌افتد؟ گفت: اتهام افراد یاد شده مشارکت در قاچاق کالا و ارز است که به جزای نقدی و میزان دو برابر معادل ریالی در زمان تخلف محکوم شدند وبه صورت کلی قانونگذار گفته که اگر نتوانند پرداخت کنند به تبع برای تادیه حقوق دولت،بازداشت خواهند شد.

سخنگوی دستگاه قضا درباره اظهارات نماینده مجلس درباره اعطای خودروگفت: نیاز به اخذ استعلامات از مبادی ذی ربط است تا پرونده تکمیل شود .

وی درباره وضع یک پرونده کلاهبرداری با موضوع فروش خودرو اضافه کرد: دراین پرونده پنج نفر احضار و بازداشت شدند. چهار نفر از آنها اتهامشان فروش مال غیر و کلاهبرداری است ونفر پنجم اتهامش قاچاق کالا و ارز است برای او وثیقه سنگین تری به میزان ۳۶۰۰میلیارد ریال صادرشده ودرزندان هستند.

ستایشی درمورد بازداشت ۲ مدیر در سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: اتهام نفر اول اختلاس و تحصیل مال از طریق نامشروع است. اتهام نفر دوم پولشویی و منع تصدی بیش از یک شغل بوده که هردو با قرار وثیقه آزاد هستند.

سخنگوی دستگاه قضا درمورد اینکه قوه قضائیه چه حمایتی از آمرین به معروف انجام می دهد؟ گفت: در تهران، ناحیه ۳۸دادسرای تهران ویژه رسیدگی به جرایم اخلاقی به این مهم پرداخته و کسانی که به افراد مورد هدف، تعرضی داشته باشند در چارچوب قانون و مطابق موازین قانونی در صورت احراز جرم با آن‌ها برخورد می‌شود و هیچ تخفیف و امتیازی به آن‌ها داده نمی‌شود.

وی درباره وضع پرونده افسانه بایگان و فاطمه معتمدآریا گفت: پس از گزارش مرجع انتظامی، پرونده در ناحیه ۳۵دادسرای انقلاب تهران مطرح و در حال تحقیقات است.

سخنگوی قوه قضائیه درباره سابقه‌دار بودن ضاربان و قاتلان شهید الداغی افزود: یکی از متهمان پرونده قتل این شهید، همچنان زیر ۱۸سال سن دارد و پیش از این در ۱۲آذر ۱۴۰۰در یک نزاع دسته جمعی شرکت داشته ولی پرونده منجر به رای نشده است.در این پرونده پنج نفر دستگیر شدند و حسب مورد قرار بازداشت موقت و وثیقه برای این افراد صادر شده است.مشارکت در قتل عمد، مشارکت در فراری دادن متهم، مصرف مسکرات و اخلال در نظم عمومی از جمله اتهام افراد دستگیر شده در این پرونده است.

وی درباره آخرین وضع رفع تصرف از اراضی ملی و طبیعی گفت:در ۱۲سال گذشته ۵۴۴هزار و ۷۵هکتار از اراضی ملی و دولتی تخریب و تصرف شده است که از این میزان ۲۷۰هزار و ۹۹۵هکتار در فرآیند رسیدگی قضایی منتهی به صدور رای خلع ید شده است. ۱۸۳هزار و ۲۰۴هکتار هم رفع تصرف شده است.جمع کل اراضی خلع ید و رفع تصرف شده به میزان ۴۵۴هزار و ۱۹۹هکتار است.

ستایشی درباره آخرین وضع پرونده واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست گفت: این پرونده ۲۶ شاکی دارد. برای متهمان در حوزه اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی و ۳ متهم حقیقی دیگر به اتهام قتل غیر عمدی بر اثر بی‌احتیاطی در امر رانندگی و ایراد صدمه بدنی غیرعمدی بر اثر تصادف رانندگی و مشارکت یا تسبیب در قتل غیر عمدی متوفیان، کیفرخواست صادر شده است.

نسخه مناسب چاپ