در پیکارهای وزنه‌برداری کره جنوبی
حسین سلطانی قهرمان آسیا شد
 

حسین سلطانی ملی‌پوش وزنه‌برداری ایران موفق به کسب عنوان قهرمانی قاره کهن در دسته ۸۱ کیلوگرم شد.

به گزارش ایرنا، پیکارهای وزنه‌برداری قهرمانی آسیا از ١٣ اردیبهشت در کره‌جنوبی آغاز شده و تا ۲۳ این ماه ادامه دارد. این رقابت‌ها یکی از مهمترین گزینشی‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس در قاره آسیا به شمار می‌رود. حسین سلطانی نخستین نماینده وزنه برداری ایران در بخش مردان دیروز در دسته غیرالمپیکی ۸۱ کیلوگرم به روی تخته رفت و در نهایت موفق به کسب مدال طلای مجموع این دسته شد.

سلطانی در حرکت یکضرب به مدال نقره و در دو ضرب و مجموع صاحب ۲ نشان طلا شد.

کسب نشان نقره یک ضرب:

سلطانی در حرکت اول یک‌ضرب وزنه ۱۴۹ کیلوگرمی را با موفقیت بالای سر برد. او در دومین حرکت یک ضرب ۱۵۴ کیلوگرم را مهار کرد تا در جمع مدعیان این دسته غیر المپیکی قرار گیرد. انتخاب سوم کادر فنی برای حسن سلطانی وزنه ۱۵۷ کیلوگرمی بود که ملی‌پوش زنجانی کشورمان نتوانست آن را مهار کند. سلطانی با مهار وزنه ۱۵۴ کیلوگرمی موفق به کسب نشان نقره یک ضرب شد.

در حرکت یک‌ضرب سیتکازی از قزاقستان با مهار وزنه ۱۵۵ کیلوگرم به نشان طلا رسید. سیتکازی در حرکت دوضرب سه مرتبه پشت وزنه ۱۸۳ کیلوگرم قرار گرفت اما در مهار آن ناموفق بود تا بدون ثبت رکورد با تک مدال طلای یک‌ضرب به کار خود پایان دهد.

۲ مدال طلای دو ضرب و مجموع:

سلطانی که رقابت‌های حرکت یک‌ضرب را با مدال نقره به پایان رسانده بود در دوضرب این مسابقات هم عملکرد درخشانی داشت و با مهار ۱۸۴ کیلوگرم به مدال طلا رسید. ملی‌پوش وزنه‌برداری ایران در حرکت نخست دوضرب خود موفق به مهار وزنه ۱۸۴کیلوگرمی شد تا مدال طلای او قطعی شود. انتخاب کادر فنی برای حرکت دوم سلطانی وزنه ۱۹۵ کیلوگرمی بود که وی در مهار آن ناموفق بود.

سلطانی در حرکت سوم دوضرب پشت وزنه۱۹۶ کیلوگرمی قرار گرفت اما موفق به مهار آن نشد. تا با مهار ۱۸۴ کیلوگرم در دوضرب به مدال طلا برسد.

ملی‌پوش وزنه برداری ایران با ثبت مهار مجموع ۳۳۸ کیلوگرم به عنوان قهرمانی قاره کهن در دسته ۸۱ کیلوگرم رسید.

در همین چهارچوب امروز در بخش بانوان سیده الهام حسینی و پریسا نور علی در گروه Aدر دسته ۸۱ کیلوگرم به روی تخته خواهند رفت و در بخش مردان کیانوش رستمی و میر مصطفی جوادی در گروه A در دسته ۸۹ کیلوگرم به رقابت با حریفان خواهند پرداخت.

نسخه مناسب چاپ