دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر:
کشت تریاک در افغانستان ۳۲ درصد افزایش یافته است
 

سرویس خبر: دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: شواهد حاکی از افزایش استفاده از اینترنت در تجارت، قاچاق و خرید و فروش مواد مخدر و روان‌گردان در جهان و همچنین قاچاق و مصرف متامفتامین در دنیا است.

دکتر اسکندر مؤمنی در نشست منطقه ای مبارزه با مواد مخدر در بغداد با بیان این که براساس گزارش ها، کشت تریاک در افغانستان در سال ۲۰۲۲به میزان ۳۲درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است،افزود: افغانستان ۸۰درصد تقاضای تریاک جهان را تأمین می‌کند و کماکان بزرگترین تولید کننده این ماده مخدر در جهان است و علاوه بر تولید تریاک و متامفتامین، دومین کشور جهان در زمینه تولید کانابیس محسوب می شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تاکید کرد: گزارش های جهانی حاکی از آن است که قاچاق و مصرف متامفتامین از نظر جغرافیایی همچنان در جهان در حال گسترش می باشد و شواهد هم نشان دهنده افزایش استفاده از اینترنت در تجارت، قاچاق و خرید و فروش مواد مخدر و روان‌گردان در جهان است. به گفته مومنی ۱۱۲۷نوع ماده روانگردان جدید تاکنون در جهان شناسایی و گسترش بازار این مواد به ویژه در اروپای شرقی و آسیای مرکزی گزارش شده است.

وی افزود: میزان مصرف مواد مخدر در میان جوانان در بسیاری از کشورها بیشتر از نسل قبلی گزارش شده و آنچه مسلم است مواد مخدر، خسارات مالی و انسانی فراوانی را بر کشورهای منطقه تحمیل می کند. در این باره، میلیاردها دلار که می‌توانست برای برنامه های توسعه کشورها هزینه شود، در مبارزه با معضل جهانی مواد مخدر هزینه می‌شود.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: جمهوری اسلامی با کشف ۷۱۶تن انواع موادمخدر و روانگردان، شامل ۵۴۰تن تریاک، ۷۶تن حشیش، ۳۰تن هروئین و مرفین و ۳۰تن متامفتامین، بالاترین آمار کشفیات را داشته است و این دستاورد با شهادت شماری از نیروهای فداکار پلیس مبارزه با مواد مخدر همراه بوده است.

مومنی افزود: با استناد به گزارش جهانی مواد مخدر، منتشر شده از سوی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد ، ۹۲درصد کشفیات جهانی تریاک، ۲۷درصد کشفیات جهانی هروئین و ۵۹درصد کشفیات جهانی مرفین توسط جمهوری اسلامی انجام می شود. ضمن آن که۸۰درصد متامفتامین مکشوفه در خاورمیانه و جنوب غرب آسیا در سال ۲۰۲۰توسط ایران بوده است.

وی اظهار داشت: مبارزه با مواد مخدر را بر پایه مطالعات و پژوهش و باتکیه بر دانش روز دنیا و استفاده از ظرفیت‌های علمی و تخصصی کشور و استفاده از شتاب دهنده هایی چون نوآوری، فناوری های دانش بنیان و مشارکت مردمی، بنا کرده ایم.

مومنی افزود: با عنایت به اهمیت و نقش ابتکارات منطقه ای، جمهوری اسلامی یکی از اعضای فعال و تاثیرگذار تشکل‌های منطقه ای در زمینه مبارزه با مواد مخدر، از قبیل پیمان پاریس، برنامه منطقه ای افغانستان و کشورهای همسایه و ابتکار سه جانبه است و به دنبال تاسیس ابتکار سه جانبه، واحد برنامه ریزی مشترک ( JPC) از سال ۲۰۰۸ در تهران آغاز به کار کرد و توانست اقدامات مشترکی را از قبیل تبادل اطلاعات و اجرای گشت زنی و عملیات مشترک میان جمهوری اسلامی ، پاکستان و افغانستان را هماهنگ و برنامه ریزی کند.

وی تاکید کرد: در عرصه کاهش تقاضا و درمان اعتیاد هم، اقدامات و دستآوردهای گسترده و چشمگیر جمهوری اسلامی موجب شد تا سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۰، مرکز ملی مطالعات اعتیاد (اینکاس) را به عنوان مرکز منطقه ای تحقیقات و درمان اختلالات ناشی از مصرف مواد مخدر انتخاب کند.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با آمدن طالبان به افغانستان، اغلب ساختارهای منطقه ای موجود در زمینه مبارزه با موادمخدر، تحت تاثیر جدی قرار گرفت و فعالیت و اقدامات آن ها با کاستی مواجه شده است.

نسخه مناسب چاپ