رسوب ۵/۱میلیون تن کالای متروکه در گمرکات کشور‏
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: براساس گزارش ارائه شده در کمیسیون حدود یک میلیون و ۵۷۰هزار تن کالای متروکه در گمرکات کشور وجود دارد که بخشی از آن، کالاهای اساسی است و متأسفانه به دلایلی در حال از بین رفتن است.

علی خضریان اظهار داشت : با توجه به معضل رسوب کالا در گمرکات کشور که موجب از بین رفتن منابع مردم، بیت‌المال و تحمیل هزینه‌های نگهداری این کالاها در مبادی ورودی کشور شده است، کمیسیون اصل ۹۰مجلس جلسه ای با دعوت ازمسئولان دستگاه‌های متولی نظیر گمرک، سازمان املاک تملیکی و نمایندگان وزارت امور اقتصادی برای تعیین تکلیف این معضل تشکیل داد.

وی افزود: براساس گزارش سازمان املاک تملیکی و گمرک ایران، برخی از این کالاها بدون ثبت سفارش در مبادی ورودی تخلیه می‌شوند یا به دلیل تعلل در تأمین ارز به منظور ترخیص ، این کالاها به صورت متروکه در گمرکات باقی می‌مانند. همچنین برخی از کالاهای ورودی مازاد بر سقف تعیین شده برای تامین ارز توسط بانک مرکزی ،از سوی بخش‌های مختلف و برخی از وزارتخانه‌ها ثبت سفارش شده است و پس از ورود به کشور ارز مورد نیاز آنها تأمین نمی‌شود.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰مجلس اظهار داشت: دولت اعلام کرده است که قصد ارائه لایحه‌ای برای مقابله با رسوب کالا در مبادی ورودی کشور دارد که این موضوع همچنان انجام نشده است؛ مشخص است که باید سازوکاری اعمال شود تا هر کالایی که بدون ثبت سفارش وارد کشور می‌شود، از ابتدا تخلیه نشود یا کالاهایی که اعلامیه تأمین ارز آن در سامانه جامع تجارت وجود ندارد، در گمرکات متروکه نشود تا موجبات سوءاستفاده در آینده پیش نیاید .

خضریان با اشاره به بخش دیگر جلسه کمیسیون با حضور رئیس سازمان نقشه برداری، سرپرست وزارت جهاد کشاورزی، رئیس سازمان ثبت، رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و رئیس سازمان امور اراضی گفت: این جلسه برای نظارت کمیسیون بر اجرای قانون جلوگیری از خرد شدن و تغییر کاربری اراضی زراعی برگزار شد. همچنین نظارت بر عملکرد کمیسیون‌های رفع تداخلات کشور در دستور جلسه کمیسیون قرار داشت.

خضریان ادامه داد: مقرر شد تکالیفی در چارچوب اقدامات اجرایی سازمان امور اراضی و وزارت جهاد کشاورزی به منظور جلوگیری از تغییر کاربری، خرد شدن و یکپارچه سازی اراضی احصا و ابلاغ شود. همچنین استفاده از ظرفیت‌های قوه قضائیه از جمله سازمان بازرسی کل کشور و دادستانی برای تحقق قانون مورد تأکید قرار گرفت.

نسخه مناسب چاپ