کوتاه فرهنگی ـ آموزشی
 

رونمایی از مرقع نفیس ایران و هند

مرقع نفیس ایران و هند در فرهنگستان هنر رونمایی و نقد و بررسی می‌شود.

به گزارش ایسنا، این فرهنگستان به‌منظور بازنشر نسخ نفیس هنری، اقدام به انتشار مرقعات ارزشمند تاریخ هنر ایران اسلامی کرده است. مرقع هندوایرانی، یکی از هم‌آفرینی‌های هنری ارزشمند هنرمندان ایران و هند است که انتشارات فرهنگستان هنر، با همکاری مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، به‌صورتی آراسته و نفیس منتشر کرده و در دسترس علاقه‌مندان گذاشته است.

در مراسم رونمایی و نقد و بررسی این اثر، علی دارابی (قائم‌ مقام وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری)، بهمن نامورمطلق (رئیس فرهنگستان هنر)، آفرین امامی (مدیرمجموعه میراث جهانی کاخ گلستان)، محمدحسن سمسار و نیز رایزن فرهنگی هند در ایران سخنرانی می‌کنند.

رونمایی از مرقع هندوایرانی یکشنبه، ۲۴اردیبهشت، ساعت ۱۴تا ۱۸، در تالار ایران فرهنگستان هنر، به نشانی، خیابان ولیعصر، قبل از تقاطع خیابان طالقانی، پلاک ۱۵۵۲، طبقه همکف، برگزار می‌شود.

درخواست جامعه جراحان ایران از شهردار شیراز

رئیس جامعه جراحان ایران در آستانه برگزاری چهل و چهارمین کنگره

جامعه جراحان ایران با ارسال نامه‌ای به استاندار استان فارس و رئیس شورای شهر شیراز، خواستار درج نام پایه‌گذار پیوند کبد ایران، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شیراز، علی ملک‌حسینی در یکی از میادین یا خیابان‌های اصلی شهر شیراز شد.

در نامه دکتر ایرج فاضل آمده است: امسال در مراسم افتتاحیه چهل و چهارمین کنگره بزرگ سالانه جامعه جراحان ایران (۲۳تا۲۷اردیبهشت۱۴۰۲) قرار است از شخصیت بی‌بدیل و ممتاز علمی و خدمات گسترده استاد دکتر علی ملک‌حسینی، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشکی شیراز قدردانی به عمل آید.

از آنجا که دامنه خدمات این استاد فرزانه بسیار گسترده و در سطح جهانی مطرح است، جامعه جراحان ایران پیشنهاد می‌کند یکی از خیابان‌ها یا میدان‌های شهر شیراز به نام ایشان مزین شود تا پیوسته یادآور توجه مردم به خدمتگزاران واقعی خود باشد.

تغییر زمان برگزاری برخی آزمون‌های وزارت بهداشت

مرکز سنجش آموزش پزشکی اعلام کرد: زمان برگزاری برخی آزمون‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تغییر کرده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس تغییرات اعمال شده، پانزدهمین دوره آزمون «غربالگری المپیاد علمی دانشجویان علوم‌پزشکی کشور» از آخرین روز تیر ماه سال جاری به روز پنج‌شنبه ۱۱خرداد ماه وآزمون «ملی دندانپزشکی ۱» ازروز پنج‌شنبه ۱۲مرداد ماه به روز پنج‌شنبه ۲۶مرداد تغییر کرد.

همچنین آزمون‌های «ارزشیابیرارتقا دانش‌آموختگان داروسازی خارج از کشور ۱» و «ارزیابی علمی دانشجویان متقاضی انتقال به دانشگاه‌های داخل ۱» از پنج‌شنبه ۱۲مرداد ماه به ۲۶همین ماه و زمان برگزاری آزمون ۴ روزه «مرحله دوم انفرادی المپیاد علمی دانشجویان علوم‌پزشکی کشور» از ۱۴مرداد به ۱۱تا ۱۴مهر ماه و هفتادمین آزمون زبان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی MHLE، از روز پنج‌شنبه ۵مرداد ماه به ۲۱روز زودتر از زمان اولیه یعنی در روز ۱۵تیر ماه موکول شده است.

برگزاری آزمون «ارزیابی علمی دانشجویان پزشکی و دندان‌پزشکی متقاضی انتقال به دانشگاه‌های داخل» در بهمن ماه نیز لغو شد. پیش از اعمال تغییرات، تصمیم بر این بود که این آزمون در روز ۱۹بهمن برگزار شود.

تقدیر از نخبگان برتر کشور با حضور رئیس‌جمهوری

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان گفت: امسال در همایش ملی نخبگان با حضور رئیس‌جمهوری از نخبگان عالی‌رتبه کشور تقدیر می‌شود.

به گزارش دانشگاه علم و صنعت، ناصر باقری مقدم در مراسم تقدیر از استادان سرآمد آموزشی دانشگاه علم و صنعت با بیان این مطلب که بر اساس آمار بنیاد ملی نخبگان، دانشگاه علم و صنعت ایران جزو ۶دانشگاه برتر نخبه‌پرور کشور است، افزود: امسال در همایش ملی نخبگان با حضور رئیس‌جمهوری از نخبگان عالی‌رتبه کشور تقدیر می‌شود. همچنین در سال جاری علاوه بر سرآمدان علمی، سرآمدان آموزشی، پژوهش‌های بنیادین، پایه و کاربردی، نخبگان حوزه فناوری و حوزه کارآفرینی اقتصاد دانش‌بنیان را با مکانیزمی معرفی و تقدیر خواهیم کرد.

هشدار سازمان غذا و دارو به توزیع فرآورده‌های بوتاکس تقلبی در بازار

اداره کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو نسبت به توزیع فرآورده تقلبی بوتولینوم توکسین Aتزریقی با نام تجاری مصپورت و دیستون خارج از سیستم مجاز توزیع، به تمامی معاونت‌های سازمان غذا و دارو سراسر کشور هشدار داد.

به گزارش ایسنا، در متن اطلاعیه سازمان غذا و دارو آمده است:« به استحضار می‌رساند گزارشات مکرر از عرضه فرآورده تقلبی بوتولینوم توکسین Aتزریقی با نام تجاری مصپورت و دیستون خارج از سیستم مجاز توزیع دریافت شده است که حاکی از عرضه موارد تقلبی این فرآورده‌ها دارد.

مقتضی است بر ای اطلاع‌رسانی و تأکید بر تأمین فرآورده صرفا از داروخانه‌ها اقدام لازم صورت گیرد.

برگزاری نشست تولستوی در دنیای مدرن

نشست «تولستوی در دنیای مدرن» با حضور نویسندگانی از روسیه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، نشست ویژه شهرکتاب، روز پ نجشنبه ۲۱اردیبهشت از ساعت ۱۰با عنوان «تولستوی در دنیای مدرن» و با حضور پاول باسینسکی، یکاترینا باربانیاگا و پلاتون بسدین از نویسندگان و محققان روسیه در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر(بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان می‌توانند این نشست را از طریق صفحه مجازی ketabofarhangدر اینستاگرام پیگیری کنند.

سرمایه‌گذاران برگزیده حوزه دانش‌بنیان‌ها معرفی شدند

همزمان با برگزاری اولین رویداد سرمایه‌گذاری و تأمین مالی در حوزه دانش‌بنیان‌ها، از برترین نهادهای مالی این حوزه تقدیر به عمل آمد.

به گزارش ایسنا، اولین رویداد بین‌المللی تأمین مالی نوآوری و فناوری (فینوتکس) از روز گذشته در حاشیه رویداد اینوتکس آغاز به کار کرد و طی آن از برترین حامیان مالی حوزه‌های دانش‌بنیان تقدیر شد.

برگزیدگان این رویداد در بخش‌های بانک‌ها، پارک‌های علم و فناوری، صندوق‌های پژوهش و فناوری، سرمایه‌گذاران، سکوهای تأمین مالی جمعی، اعتبارافزارها، شتابدهنده‌ها و مراکز نوآوری برتر و بیمه بودند که با حضور دکتر هاشم آقازاده، دستیار معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، دکتر دلیری دبیر رویداد فینوتکس، دکتر رضایی‌فر معاون فناوری وزیر علوم و مهدی صفاری‌نیا رئیس پارک فناوری پردیس از برترین حامیان مالی و سرمایه‌گذاران حوزه‌های دانش‌بنیان تقدیر به عمل آمد.

نسخه مناسب چاپ