ایران به زودی با بحران تشدید مهاجرت مواجه خواهد شد
پژوهشگر ارشد رصدخانه مهاجرت ایران با اشاره به موضوع مهاجرت گفت: بر اساس شاخص‌های پیشنگر، کشور به زودی با بحران مهاجرت مواجه خواهد شد.

به گزارش ستاد خبری نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۳، اشکان فراهانی، پژوهشگر ارشد در خانه مهاجرت در نشست بحران مهاجرت در ایران که در حاشیه این نمایشگاه و در رویداد فروم حکمرانی برگزار شد، اظهار کرد: مهاجرت در ایران در حال حاضر به بحران تبدیل شده است؛ بحرانی که به زودی تشدید خواهد شد.

وی افزود: ایران۲میلیون مهاجر در جهان دارد که نسبت به جمعیت۸۰میلیونی عدد بالایی محسوب نمی‌شود. از طرفی رتبه ایران در مهاجرفرستی۵۴و در دانشجوفرستی۱۷است که اعداد و ارقام بالایی در جهان محسوب نمی‌شوند اما تمامی این اعداد و ارقام بر مبنای شاخص‌های پسنگر تهیه شده‌اند و آمار مهاجرت کشور عموماً مربوط به قبل از دو سال گذشته است.

فراهانی توضیح داد: توجه به شاخص‌های پیشنگر امری ضروری در حوزه مهاجرت است. اگر کشور روی آمارها و شاخص‌های پسنگر متمرکز شود، همواره بحران را بعد از وقوع لمس خواهد کرد. به عنوان نمونه از سال ۲۰۱۳تا ۲۰۲۰نرخ مهاجرت دانشجویان ایرانی همواره رشد داشته تا جایی که در سال ۲۰۲۰از میانگین جهانی هم بیشتر بود. علاوه بر آن، میل به مهاجرت نیز به عنوان یک شاخص پیشنگر نقش بسزایی در بحران مهاجرت در ایران دارد.

وی یادآور شد: طبق آمار رسمی و با یک تحقیق علمی مشخص شد میل به مهاجرت بین افراد تأثیرگذار ایرانی در حوزه‌های سلامت، علم، فناوری و کارآفرینی و همچنین استارتاپ‌ها، در کمترین حوزه، حداقل ۳۰درصد است. اگر قبول کنیم که میل به مهاجرت با خود مهاجرت همبستگی دارد، باید دانست که به زودی مسأله مهاجرت در ایران به صورت فزاینده، بحران بزرگی را در کشور ایجاد خواهد کرد.

پژوهشگر ارشد خانه مهاجرت گفت: در سال ۲۰۲۰در مقایسه با ۲۰۲۲در برخی شاخص‌ها مثل توانمندسازی و مهارت‌افزایی دانشگاهیان، کشور عملکرد بسیار مطلوبی داشته و حتی از میانگین قبلی فراتر رفته است اما در بخش نگهداشت و جذب به هیچ عنوان نتوانسته اقدام مثبتی انجام دهد؛ تا جایی که در این حوزه ایران حتی از کشورهای عربی منطقه نیز رتبه پایین‌تری دارد. در حالیکه همه کشورها حتی کشورهای عربی توسعه‌نیافته مانند کویت و مصر، روی موضوع جذب تمرکز کرده‌اند، در ایران، عملکرد دو سال نشان می‌دهد که کشور نه تنها در نگهداشت نیروی انسانی متخصص، مطلوب عمل نکرده بلکه بخش زیادی از این افراد از کشور مهاجرت کرده‌اند.

وی با بیان اینکه ایران در شاخص نوآوری رشد بسیار خوبی را تجربه کرده، تأکید کرد: در حوزه نوآوری اقتصاد، نیروی انسانی پیشران است و این یعنی نگهداشت و توسعه سرمایه انسانی، امری ضروری در این حوزه محسوب می‌شود. با این حال متأسفانه در این حوزه، کشور نتوانسته به دستاورد خوبی برسد؛ تا جایی که در یک بازه زمانی چهار ساله که دو سال آن مقارن با درگیری جهان با کرونا بود، بیش از ۲۰۰۰کارآفرین ایرانی در حوزه استارتاپ‌ها به بریتانیا و کانادا مهاجرت کردند که تعداد زیادی از این افراد در بالاترین کیفیت و استانداردهای جهانی قرار داشته‌اند. این اعداد نشان می‌دهد ایران به زودی با بحران تشدید شده مهاجرت مواجه خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ