پرتاب ۳۰۰ موشک مقاومت به سرزمین‌های اشغالی؛ تل آویو هم هدف قرارگرفت
 

سرویس خارجی: منابع فلسطینی از آغاز حملات تلافی‌جویانه مقاومت فلسطین در واکنش به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی خبر دادند.

رسانه‌های صهیونیستی اعلام کردند که در پی حملات راکتی مقاومت به اسرائیل، آژیر خطر در عسقلان و برخی شهرک‌های صهیونیستی مجاور غزه به صدا درآمده است.بنابر گزارش‌ها تاکنون بیش از ۳۰۰راکت به سمت اراضی اشغالی نزدیک به غزه شلیک شده که سامانه گنبد آهنین تنها تعداد محدودیراکت را رهگیری کرده است.همزمان با آغاز حملات موشکی تلافی‌جویانه مبارزان مقاومت علیه شهرک‌های صهیونیست‌نشین، گروه هکری آنانیموس سودان اعلام کرد که هم اکنون سامانه‌های هشدار در اراضی اشغالی فلسطین را هدف حمله قرار داده است.

اصابت موشک به سه نقطه از تل‌آویو

منابع عبری از وقوع دست‌کم سه انفجار در تل‌آویو در پی حملات موشکی مقاومت فلسطین خبر دادند.گفته می شود در یکی از این حملات پایگاه هوایی بلماحیم هدف قرار گرفته است.همچنین اطلاعات ناوبری بین ‎المللی گزارش داد که ترافیک هوایی در فرودگاه بن گوریون در تل آویو پس از شلیک راکت از غزه مختل شده است.براین اساس، تا اطلاع ثانوی پروازی از این فرودگاه انجام نخواهد شد. در همین رابطه،منابع عبری زبان اعلام کردند که مقاومت فلسطین مناطق مجاور فرودگاه بن‌گوریون را هدف حمله راکتی قرار داده است.همچنین پایگاه خبری عبری زبان حدشوت از مقابله سامانه گنبد آهنین با راکت‌های مقاومت در نزدیکی یک هواپیمای اسرائیلی که در حال پرواز بوده، خبر داد.

از طرفی،منابع فلسطینی از به صدا درآمدن آژیر خطر در مناطق مختلف اراضی اشغالی از جمله عسقلان، اشدود، حولون، بات یام خبر می دهند.منابع عبری اذعان کردند که در حملات موشکی مقاومت فلسطین علیه اسدود، یک شهرک‌نشین صهیونیست زخمی شده است.همچنین رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند که «میری رگیو» وزیر حمل و نقل رژیم صهیونیستی که در شهر اشدود حضور داشته از موشک‌های مقاومت به منطقه‌ای نامعلوم فراری شده و در تلاش برای پنهان شدن است.

بیانیه اتاق مشترک عملیات گروه‌های مقاومت فلسطین

اتاق مشترک عملیات گروه‌های مقاومت فلسطین با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: پاسخ مقاومت در چارچوب مقابله مستمر با تروریسم رژیم اشغالگر و دفاع مشروع از خود انجام می‌گیرد.توافق و اجماع کامل فلسطینی و همکاری و هماهنگی سیاسی در مورد این پاسخ که موضع اصیل و واحد همه فلسطینیان است، وجود دارد. این پاسخ با هماهنگی کامل اتاق عملیات گروه‌های مقاومت انجام گرفته است.همچنین خبرگزاری «یونیوز» به نقل از منابع فلسطینی گزارش داد که منبع آگاهی در اتاق مشترک عملیات مقاومت فلسطین تصریح کرد: پاسخ مقاومت در چارچوب رویارویی مستمر با تروریست‌های اشغالگر و در چارچوب دفاع مشروع است. اجماع، هماهنگی و حمایت سیاسی کامل فلسطینی‌ها برای این پاسخ وجود دارد که نشان‌دهنده موضع اصلی فلسطین است.

ادعای نتانیاهو

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در پی حملات موشکی مقاومت فلسطین که موجب وحشت و هراس شدید شهرک‌نشینان صهیونیست و تعطیلی کامل شهرها شده است، مدعی شد: آمادگی داریم دامنه نبرد را گسترش داده و حملات سنگین‌تری علیه غزه انجام دهیم.

انتقام از کودکان فلسطین

هم‌زمان با تداوم حملات راکتی جناح‌های مقاومت به سراسر سرزمین‌های اشغالی، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی حملاتی را علیه مناطقی از نوار غزه انجام دادند. تصاویر بیمارستان‌های فلسطینی نشان می‌دهد که بیشتر قربانیان این حملات جنایتکارانه کودکان بوده‌اند.

درخواست چین،امارات و فرانسه

همزمان با تجاوز جدید رژیم صهیونیستی به نوار غزه، چین ، امارات و فرانسه خواستار برگزاری نشست اضطراری غیر علنی شورای امنیت درباره این تجاوز شدند.دفتر نمایندگی دائم امارات در سازمان ملل متحد در صفحه خود در توییتر نوشت: امارات، فرانسه و چین از شورای امنیت خواستند یک نشست غیرعلنی اضطراری برای بررسی تحولات نگران کننده در نوار غزه برگزار کند. از سوی دیگر، کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد: مقامات اسرائیلی تلاش دارند تا مانع برگزاری نشست ویژه شورای امنیت درباره تحولات غزه شوند.

واکنش سازمان ملل

سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش دبیرکل این سازمان حملات رژیم صهیونیستی به غزه را محکوم و این رژیم را به خویشتن‌داری دعوت کرده است. وی اعلام کرد که سازمان ملل در تلاش برای همکاری با کشورهای منطقه به منظور آرام‌سازی اوضاع در اراضی اشغالی است.سخنگوی سازمان ملل تاکید کرد: تلاش ما این است فورا حملات علیه غزه را متوقف کنیم و مانع از تکرار این حملات شویم..از سویی،اتحادیه اروپا از بمباران مناطقی از نوار غزه توسط جنگنده‌های رژیم صهیونیستی که طی آن غیرنظامیان از جمله کودکان کشته شدند، تنها به ابراز تاسف اکتفا کرد.در این حال،کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا حملات رژیم صهیونیستی به غزه را از نزدیک پیگیری کرده و از دو طرف می‌خواهد تنش‌ها را کاهش بدهند. سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: ما از نزدیک حملات اسرائیل به غزه را پیگیری کردیم و از گزارش‌های مربوط به کشته شدن چندین غیرنظامی به شکل فاجعه بار در این حملات اطلاع داریم. ما از دو طرف می‌خواهیم تنش‌ها را کاهش بدهند.وی گفت: اسرائیل حق دارد در برابر حملات موشکی از خود و مردمش دفاع کند!سفارت آمریکا در اراضی اشغالی نیز از تمام طرف‌ها خواست از تشدید تنش‌ها و درگیری‌ها خودداری کرده و از جان غیرنظامیان محافظت کنند. این در حالی است که،یک رسانه عبری زبان فاش کرد که کشته شدن چند کودک در حمله اخیر جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه با موافقت شخص نخست‌وزیر این رژیم صورت گرفته است.شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم صهیونیستی در این باره فاش کرد، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با کشتن کودکان در عملیات تروری که در بامداد روز ۹ مه ۲۰۲۳ انجام شد و رهبران گردان‌های القدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی را هدف قرار داد، موافقت کرده بود.

موج محکومیت ها

از سویی،نماینده دائم فلسطین در سازمان ملل اعلام کرد، باید جامعه بین‌الملل اقدامات جدی را برای مجازات جنایتکاران جنگی اسرائیلی و اجرای قوانینی برای حمایت از غیرنظامیان و تضمین صلح و امنیت اتخاذ کند.ریاض منصور، در نامه‌ای به دبیرکل این سازمان، رئیس شورای امنیت و رئیس مجمع عمومی سازمان ملل درباره حمله اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه گفت: اسرائیل بار دیگر بدون هیچ‌گونه خویشتنداری یا عذاب وجدان یا بدون هیچ‌گونه مجازاتی به غزه حمله کرد. از طرفی،نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین در پی حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه، سفرش به عربستان را لغو کرد.

همچنین سخنگوی جنبش انصارالله یمن تاکید کرد، ملت‌های منطقه باید از ملت فلسطین و مقاومت دلیر آن پشتیبانی کنند. محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله در توییتی نوشت، رژیم صهیونیستی با ترور سه فرمانده جهاد اسلامی فلسطین و خانواده و فرزندان آنها در نوار غزه جنایت وحشتناکی را مرتکب شده است.وی افزود: ما به قدرت مقاومت اسلامی فلسطین و قدرتش در پاسخگویی اعتماد داریم. عبدالسلام تاکید کرد: مقاومت فلسطین حق دارد تا حد اکثر رویارویی را انجام دهد تا دشمن متوجه شود که بهای آن را ناگزیر خواهد پرداخت.از سوی دیگر،سید عمار حکیم از سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب درخواست کرد به طور جدی در قبال توقف جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین، وارد عمل شوند.«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی با محکوم کردن حملات رژیم صهیونیستی به غزه گفت: پافشاری اشغالگر اسرائیلی بر رفتار خودسرانه و ادامه جنایت‌های ددمنشانه‌اش علیه ملت فلسطین که تازه‌ترین آنها حمله به غزه در آستانه روز «نکبت» فلسطینی بود، موضع قاطع جهان عرب و اسلام را ایجاب می‌کند تا بدین طریق این جنایت‌ها متوقف و جان فلسطینیان حفظ و این‌گونه بی حرمت شمردن جان آنان پایان یابد.سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه نیز حملات جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه را که به کشته شدن چند زن و کودک منجر شد، محکوم و تاکید کرد که ترکیه همچنان در کنار فلسطین باقی می‌ماند.«ابراهیم کالین» در پیامی توییتری خواستار توقف فوری عملیات نظامی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان شد و بر ادامه ایستادگی ترکیه در کنار ملت فلسطین تاکید کرد. همچنین وزارت خارجه لبنان در بیانیه‌ای تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و یورش به شهر نابلس را محکوم کرد .وزارت خارجه لبنان در این بیانیه ضمن محکوم کردن تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه نوار غزه و یورش به شهر نابلس، درباره خطرات تشدید حملات این رژیم و تداوم تجاوزات آن علیه اماکن مقدس اسلامی و مسیحی هشدار داد.

بیانیه حماس

سخنگویان جنبش‌های جهاد اسلامی و حماس فلسطین با اشاره به پاسخ حتمی به جنایت اخیر صهیونیست‌ها، تأکید کردند که هزینه این حماقت، برای تل‌آویو بسیار سنگین خواهد بود.عبد اللطیف القانوع سخنگوی جنبش حماس در واکنش به جنایت جدید صهیونیست‌ها علیه جنبش جهاد اسلامی تأکید کرد که شهدای جهاد اسلامی، شهدای همه ملت فلسطین هستند و فقط متعلق به این جنبش نیستند.القانوع همچنین گفت: شرط‌بندی‌های صهیونیست‌ها در جنگ با یک گروه از مقاومت فلسطین، محکوم به شکست است؛ زیرا هر کس که به شهادت می‌رسد، شهید همه ملت فلسطین است و گروههای مقاومت در برابر این دشمن، متحد هستند. سخنگوی حماس تصریح کرد: هزینه حماقت دشمن صهیونیستی، بسیار سنگین خواهد بود. مقاومت فلسطین با حکمت و اقتدار، این جنگ را اداره خواهد کرد و به این تجاوز پاسخ خواهد داد.در چنین شرایطی،وزیر انرژی رژیم صهیونیستی گفت که اگر حماس به رویارویی با ارتش رژیم صهیونیستی بپیوندد، دولت تل‌آویو یحیی سنوار رهبر این جنبش در نوار غزه را ترور خواهد کرد. سازمان رادیو و تلویزیون اسرائیل مصاحبه‌ای با یسرائیل کاتس، وزیر انرژی و یکی از اعضای کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی انجام داد که او در این مصاحبه تأیید کرد که اگر حماس در رویارویی جاری با ارتش اسرائیل مداخله کند، تل‌آویو یحیی سنوار رهبر حماس در غزه و دیگر رهبران این جنبش را ترور خواهد کرد.

فرار شهرک‌ نشینان

منابع صهیونیستی خبر دادند که حدود ۵۰۰۰ نفر از شهرک‌نشینان اسرائیلی که به شدت از حملات نیروهای مقاومت، ترسیده‌اند، از شهرک سدیروت در مجاورت نوار غزه فرار کردند.با متشنج شدن اوضاع در فلسطین، صدها نفر از اشغالگران صهیونیست ساکن در شهرک‌های اسرائیلی واقع در اطراف نوار غزه، منازل خود را تخلیه کردند و به مناطقی در مرکز و شمال فلسطین اشغالی گریختند که آن را امن می‌دانند.یوآف گالانت وزیر جنگ رژیم اشغالگر هم دستور داد طرح موسوم به «تخلیه داوطلبانه» از شهرکهای اطراف نوار غزه اجرایی شود؛ تصمیمی که به وضوح، نشانگر ترس و وحشتی است که به جان شهرک نشینان و مسئولان صهیونیستی افتاده است.

تعطیلی مدارس

رسانه‌های رژیم صهیونیستی خبر دادند که هزاران نفر از ساکنان شهرک‌های صهیونیستی اطراف نوار غزه خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.همچنین بر اساس گزارش‌ها، فعالیت تمامی مدارس در شعاع ۴۰ کیلومتری نوار غزه به حالت تعلیق در آمده است. بلندگوی شهرک‌های صهیونیستی مناطق مرزی با لبنان نیز از ساکنان درخواست کرده که در نزدیکی مناطق امن حضور داشته باشند. گزارش‌ها حاکی است که پناهگاه‌های مناطق متعددی در شهرک‌های صهیونیستی اطراف نوار غزه بازگشایی شده است.

حمله جدید به غزه

منابع خبری فلسطین از حملات توپخانه‌ای جدید رژیم صهیونیستی به مواضعی در جنوب نوار غزه خبر دادند.رژیم صهیونیستی حملات توپخانه‌ای را به خان‌یونس و رفح انجام داد. طبق این گزارش، در این حملات مواضع جنبش جهاد اسلامی هدف قرار گرفته شده است.برخی منابع نیز از شهادت یک فلسطینی و مجروح شدن شماری دیگر در حمله به حومه خان‌یونس خبر داده‌اند. همچنین منابع محلی گزارش دادند که نیروهای اشغالگر گروهی از کشاورزان را در شرق خانیونس هدف قرار دادند و این حمله منجر به شهادت یکی از این کشاورزان شد. از سویی، در یورش نظامیان صهیونیست به شهرک «قباطیه» در جنوب شهر جنین واقع در کرانه باختری اشغالی، دو جوان فلسطینی شهید و یک فلسطینی مجروح شد. منابع آگاه اعلام کردند که در این حمله صهیونیست‌ها به شهرک قباطیه، «احمد جمال توفیق عساف» از قباطیه و «رانی ولید احمد قطنات» از اردوگاه جنین به شهادت رسیدند. نیروهای فلسطینی نیز در پاسخ به یورش صهیونیست‌ها به این شهرک اقدام به تیراندازی و پرتاب بمب‌های

دست‌ساز کردند.

نسخه مناسب چاپ