فرمانده نیروی دریایی ارتش:ناوگروه ایرانی ۶۵ هزار کیلومتر مسیر دریایی جهان را طی کرد
فرمانده نیروی دریایی ارتش در بیان جزئیات ماموریت ناو گروه۸۶ نداجا گفت:این ناوگروه برای نخستین بار بیش از ۶۵ هزار کیلومتر مسیر دریایی جهان را در مدت ۲۱۳ روز(۷ ماه دریانوردی) بدون هیچ حادثه‌ای طی کرد.

به گزارش خبرنگار ما، امیر دریادار شهرام ایرانی صبح دیروز در نشست خبری در تکمیل ماموریت ناوگروه ۸۶ نیروی دریایی ارتش گفت: امروز نیروی دریایی افتخار دارد که مهمترین اعزامی را که تاکنون در صحنه بین‌المللی توانسته‌ است انجام دهد به اطلاع مردم برساند. فرزندان ملت غیور ایران برای نخستین مرتبه در تاریخ ایران زمین قادر شدند با به کارگیری دانش‌های نوین و تجهیزات به روز یک ناوگروه را متشکل از ناوشکن تمام ایرانی «دنا» که حاصل تلاش همه دانشگاهیان و دانشمندان ایران است در دور کره زمین طی کند و ۲۱۳ روز عملیاتی را پشت سر بگذارد.

وی افزود: این ناوگروه هم اکنون در مسیر خلیج عدن ماموریت اسکورت نفتکش‌ها را در دستورکار دارد.فرمانده نداجا ادامه داد: باتوجه به دستور فرماندهی کل قوا به منظور لزوم حضور در آب‌های بین المللی و نشان دادن توانمندی‌ و اقتدار نیروهای مسلح و به ویژه نیروی دریایی، این موضوع را پیگیری کردیم.

دریادار ایرانی تصریح کرد: ماموریت ناوگروه ۸۶ از مهرماه ۱۴۰۱ از بندرعباس به سمت شرق آغاز شد و باتوجه به اهمیت دیپلماسی دفاعی در این مسیر از هند و اندونزی هم دیدار کرد و برای اولین مرتبه بیشترین عرض اقیانوس آرام را بدون هیچ حادثه‌ای طی کرده است و همچنین توانست رزمایش مشترک ارتش انقلابی را در سال گذشته با اجرای تمام تمریناتی که برایش مشخص شده بود اجرایی کند.

وی افزود: ناوگروه۸۶ نداجا در این ماموریت همچنین سه توفان سهمگین را پشت سر گذاشت و سپس از تنگه ماژلان در جنوب آمریکای جنوبی گذر کرد و در برزیل پهلو گرفت. ناوگروه سپس پس از عبور از عرض اقیانوس اطلس در بندر کیپ تاون آفریقای جنوبی پهلو گرفت. در ادامه از تنگه موزامبیک عبور کرده و اکنون در منطقه بندر عدن است.

دریادار ایرانی افزود: نظم جهانی لیبرال به سمت چند قطبی شدن در حال تغییر است و قدرت‌های نو ظهور هم در حال توسعه قدرت خود و ائتلاف هستند و در این بین گفتمان ایران هم گفتمان مقاومت، صلح و حمایت از مظلومین در جهان است. دشمنان بدانند ایران اسلامی و انقلابی هرگز منزوی نمی شود بلکه ایران تحریم گریز و انزوا ناپذیر است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: محضر مردم شریف ایران عرض می کنم فرزندان شما توانستند برای اولین بار در تاریخ ایران با به کارگیری دانش نوین و حرکت بر لبه فناوری و تجهیزات به روز و توان صنعتی کشور، با یک ناوگروه تمام ایرانی شامل ناوشکن دنا و ناوبندر مکران دور دنیا را دور بزنند.

وی با بیان این که این افتخار برای نخستین مرتبه در تاریخ به دست ایرانیان رقم خورده است، گفت: این اقدام بسیار بزرگ با روحیه صلح طلبی و تکیه بر وحدت جمعی حاصل شده است.

فرمانده نداجا گفت: هر جا که مردم عزیز کشورمان حرکتی را انجام می‌دهند همیشه دشمنان مانع ایجاد می‌کنند، اما چون حرکت ناو گروه دریایی ما بر اساس قوانین بین‌المللی بود هیچ مانعی نتوانست خللی در حرکت ما ایجاد کند.

فرمانده نداجا تصریح کرد: ما برای نخستین بار با نیروی دریایی روسیه هم رزمایش مشترکی داشتیم و قطعا این سطح از همکاری‌ها بهتر و گسترده‌تر می‌شود.دریادار ایرانی افزود: اگر امروز قدرتی در دریا داریم به منظور تامین امنیت کشورهای منطقه است و معتقدیم کشورهای مختلف منطقه باید با کمک همدیگر امنیت خود را تامین و از توانمندی هم استفاده کنند.

فرمانده نداجا در پاسخ این پرسش که آیا در انجام این مأموریت با آمریکا چالش هم داشته اید؟ گفت: هرجا که مردم ایران حرکتی را انجام می دهند، دشمن در برابر آن صف آرایی می کند ولی ماموریت ما براساس قوانین بین المللی بود و موانع پشت سر گذاشته شد. خیلی ها این ماموریت را برنتابیدند اما ماموریت ما بین المللی و براساس قوانین بین المللی بود و ما براساس حقوق دریاها به آنها پاسخ دادیم.

امیر ایرانی در پاسخ به این که چه نوع واکنشی به شناور های بدون سرنشین آمریکایی در آب های آزاد دارید؟ تصریح کرد: امروز دشمن نه تنها تلاش دارد که نگاه استعماری داشته باشد بلکه قوانین را هم نقض کرده و ایمنی بین المللی را به خطر انداخته است. این شناورها فاقد ایمنی لازم هستند و با این شناورها محکم برخورد می کنیم و اجازه نمی دهیم شناورهای غیرمتعارف در آب های بین المللی حضور یابند و ایمنی دریانوردی را به خطر بیندازند.

وی ادامه داد: نیروهای خارج منطقه جز تحقیر کشورهای منطقه هدف دیگری ندارند، کشورهای منطقه برای تامین امنیت منطقه قدرت دارند و فقط باید دست در دست هم گذاشته و امنیت را تامین کنند. ما آماده همکاری و انتقال تجربیات به کشورهای دوست و همسایه هستیم.فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان از تمبر ناو گروه ۸۶ (اقتدار ۳۶۰) رونمایی کرد.

نسخه مناسب چاپ