وزیر ارتباطات خبر داد
اتصال تمامی مدارس به اینترنت ملی تا پایان دولت سیزدهم
 

سرویس خبر: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که آروزی ما این است که پس از شهرها، فیبرنوری را به روستاها ببریم و پروژه ملی فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها را به سرانجام برسانیم، افزود: تا پایان دولت سیزدهم، تمامی مدارس بر بستر شبکه ملی اطلاعات از طریق فناوری فیبرنوری به اینترنت پرسرعت متصل خواهند شد.

به گزارش ایرنا، عیسی زارع‌پور در یکی از مدارس پسرانه شهر پردیس و در مراسم امضا تفاهم‌نامه و آغاز عملیات اجرایی اتصال پرسرعت مدارس کشور به فیبرنوری، اظهار داشت: در آینده جاده‌ها تبدیل به فیبرهای نوری می‌شوند و هدفگذاری وزارت ارتباطات این است که تا پایان امسال ۸تا ۱۰میلیون نفر از مردم کشور زیر پوشش فیبرنوری قرار بگیرند.

وی تاکید کرد: می‌دانم ممکن است برخی از مردم اکنون از سرعت و کیفیت اینترنت ناراضی باشند، اما با توسعه فیبرنوری می‌توان سرعت و کیفیت بالا را در اختیار مردم قرار داد.

زارع‌پورافزود: همان تکنولوژی (۴G) که در تهران در اختیار مردم قرار دارد را در توسعه روستاها به کار گرفته‌ایم و از این نظر تفاوتی بین شهرهای مختلف نگذاشته‌ایم. آرزوی ما این است که پس از شهرها، فیبرنوری را به روستاها هم ببریم.

وی با تاکید بر این که‌ در روز ارتباطات ۲۵درصد به ظرفیت مرکز «داده مادر» شبکه ملی اطلاعات می‌افزاییم و این کار را با تجهیزات بومی انجام خواهیم داد، اظهار داشت: تا پایان سال ۳۰درصد و تا پایان دولت سیزدهم، تمامی مدارس بر بستر شبکه ملی اطلاعات از طریق فناوری فیبرنوری به اینترنت پرسرعت متصل خواهند شد.

وزیر ارتباطات گفت: اکنون ۵۰درصد خدمات دولت از طریق پنجره واحد در اختیار مردم قرار می‌گیرد و امیدواریم بتوانیم این میزان را افزایش دهیم. ما در کنار وزارت آموزش و پرورش هستیم و در ایام کرونا آموزش و پرورش در تمامی دنیا با اختلال مواجه شد ولی با همتی که در وزارت ارتباطات وجود داشت و با همراهی آموزش و پرورش مدارس به کار خود ادامه دادند.

وی تاکید کرد: امروز برای حوزه ارتباطات و آموزش و پرورش روز بزرگی است. چهارشنبه روز جهانی ارتباطات آغاز عملیات اجرایی فیبرنوری برای ۱۰۰شهر خواهیم داشت و این پروژه حاصل کار شبانه‌روزی اپراتورها و دیگر بخش‌های فعال در این پروژه است.

زارع‌پور گفت: پروژه فیبرنوری کار عملیات عمرانی بسیار سنگینی دارد و به همین دلیل برای دستیابی به آن نیاز است که کمی صبور باشیم،لذا شبانه‌روز تلاش می کنیم تا زیرساخت را مهیا کنیم.

اتصال مدارس به اینترنتی با سرعت جهانی

سرپرست وزارت آموزش و پرورش هم در این مراسم گفت: اگر می‌خواهیم برخی از چالش‌های اجتماعی را نداشته باشیم باید به مدرسه برگردیم. آینده را دانش‌آموزان خواهند ساخت و همین بچه‌ها در آینده جای مسئولان و وزرا را می‌گیرند. اقدامی که وزارت ارتباطات انجام داده ،سبب به وجود آمدن امید در دل مسئولان کشور و مردم شده و بسیار ارزشمند است.

رضا مراد صحرایی با بیان این که اینترنتی با سرعت جهانی قرار است وارد مدارس شود، تاکید کرد: برای ساختن آینده سرنوشت‌ساز نیاز داریم که دانش‌آموزان را بیش از گذشته درک کنیم. این نسل حتی از مربیان خود ارتباطات بیشتری را تجربه‌ کرده‌اند و می‌توانیم به واسطه ایجاد این اتصال پرسرعت بستر آوردن هوش مصنوعی و تکنولوژی‌های روز دنیا را به مدارس هموار کنیم که این کار بدون هیچ تردیدی زمینه اصلی گسترش عدالت آموزشی است.

سرپرست آموزش و پرورش‌ گفت: ما در شهرهای بزرگ امکانات آموزشی فوق‌العاده‌ای را برای مدارس فراهم کردیم، اما بسیاری از آن ها از پایتخت بیرون نرفته است ولی اتصال مدارس به فیبرنوری سبب می‌شود آموزش الکترونیکی در سراسر کشور گسترده شود. صمیمانه از وزیر ارتباطات تشکر می‌کنم و وی را یار اصلی آموزش و پرورش می‌دانیم. این کار پیامی است برای دولتمردان که مانند وزیر ارتباطات کارهای خود را از مدرسه، در مدرسه و با مدرسه آغاز کنند.

ضریب نفوذ ۴۱ درصدی اینترنت ثابت در کشور

امیرمحمد لاجوردی زاده رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی کشور هم در این مراسم گفت: پروژه فیبرنوری را جهت افزایش پوشش و سرعت اینترنت در کشور دنبال می‌کنیم. پوشش اینترنت در روستاهای بالای ۲۰خانوار در ابتدای دولت حدود ۷۹درصد بود که اکنون این آمار از ۹۰درصد عبور کرده است.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: در حوزه شهری ضریب نفوذ اینترنت ثابت در کشور ۴۱درصد بوده که از نظر ضریب نفوذ آمار خوبی است، اما شاهد کیفیت مناسبی نیستیم. شهر پردیس به دلیل وجود پارک علم و فناوری و حضور مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات و اتصال روستاهای آن به شبکه ملی، باید از نظر پوشش ارتباطی ممتاز باشد لذا وزارت ارتباطات تصمیم گرفت شهر را فازبندی و پوشش آن را به اپراتورهای مختلف واگذار کند.

وی گفت: اکنون شاهد پوشش ۴۰درصدی فیبرنوری هستیم و ۹۷کیلومتر حفاری و ۱۱۳کیلومتر فیبرگذاری شده است.

استاندار تهران هم در حاشیه برگزاری آیین امضای تفاهم نامه آغاز عملیات اجرایی اتصال پر سرعت مدارس کشور از طریق فیبر نوری FTTXگفت: به همت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کار بنیادین و اساسی راهبردی در سطح کشور رقم خورد و ۱۶شهرستان استان تهران زیر پوشش فناوری فیبر نوری قرار می‌گیرد.

علیرضا فخاری اظهار داشت: پوشش فیبر نوری از مدرسه ابتدایی سردار شهید همدانی در فاز ۸مسکن مهر شهرستان پردیس در استان تهران آغاز شده است و این مدرسه می تواند از امکان بسیار خوب و به روز شده که جزو زیر ساخت های توسعه یافتگی است استفاده کند. وی تاکید کرد: این کار تقریبا بعد از این مراحل حتما در ۱۶شهرستان استان تهران زیر پوشش قرار می گیرد که هماهنگی هایی از پارسال در حوزه ها فرمانداری انجام گرفت و زمینه لازم را برای حضور کارشناسان حوزه ارتباطات فراهم کرد.

فخاری ادامه داد: با یک کار پر سرعت و فراگیر در حوزه ارتباطات و فناوری، شبکه ملی ارتباطات را که با همت دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفته است را شاهد خواهیم بود. با استفاده از این سیستم ها با قدرت شبکه ای ۹۰برابری نسبت به وضعیت فعلی ،دانش آموزان ما می توانند از دستاورهای علمی روز استفاده کنند و به ماخذ دانش و پژوهش متصل شوند.

بنا به این گزارش، اجرای طرح اتصال مدارس کشور به شبکه فیبر نوری با حضور سرپرست وزارت آموزش و پرورش، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و استاندار تهران و مسئولان شهرستانی دیروز از مدرسه شهید همدانی شهرستان پردیس آغاز شد که با امضای تفاهم‌نامه‌ میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت آموزش و پرورش، عملیات اجرایی اتصال پرسرعت مدارس کشور از طریق فناوری فیبرنوری آغاز شد.

نسخه مناسب چاپ