اردوغان یا قلیچدار ؛ ۶۴ میلیون ترکیه‌ ای امروز انتخاب می‌کنند
سرویس خارجی: «اردوغان»، رئیس‌جمهوری ترکیه طی سخنانی از « ولادیمیر پوتین» همتای روس خود در برابر ادعاهای اخیر « کمال قلیچدار اوغلو»، نامزد ائتلاف مخالفان اردوغان موسوم به «ائتلاف ملت» و رقیب اصلی انتخاباتی خود مبنی بر دخالت «مسکو» در روند انتخابات سرنوشت‌ساز ترکیه که امروز( یکشنبه) آغاز می شود، دفاع و اعلام کرد که «قلیچدار اوغلو» حق ندارد علیه «پوتین» موضع بگیرد.

به گزارش روزنامه رای الیوم، «رجب طیب اردوغان» در این رابطه گفت : نمی‌توانم به مخالفان اجازه حمله به «ولادیمیر پوتین»، رئیس‌جمهوری روسیه و کشور روسیه را بدهم.«اردوغان» افزود:‌ کمال ( کمال قلیچدار اوغلو) به روسیه و پوتین حمله می‌کند، اگر فقط به پوتین حمله شده بود، من با آن مشکلی نداشتم.وی تاکید کرد: اهمیت روابط ما با روسیه کمتر از روابط با آمریکا نیست.

تازه ترین خبرهای انتخابات ترکیه

انتخابات ترکیه در حالی از امروز یکشنبه آغاز می شود که بیش از ۶۴ میلیون رای دهنده واجد شرایط رای دادن هستند و شامل بیش از شش میلیون رای اولی می‌شوند. ۳.۴ میلیون رای دهنده ترکیه‌ای نیز در خارج از این کشور وجود دارند که رای دادن را تا ۹ مه تکمیل کردند. حدود ۴.۹ میلیون نفر برای اولین بار در کشور رای می دهند و شمار رای دهندگان زندانی نیز ۵۳۱۷۲ نفر است.

در مجموع ۱۹۱۸۸۵ صندوق رای در ۹۷۳ ولسوالی و ۱۰۹۴ هیأت انتخابات شهرها در سراسر کشور برای انتخاب رئیس جمهوری و اعضای پارلمان که به مدت پنج سال فعالیت خواهند کرد، دایر شده است.

رای دهندگان ترکیه‌ای در انتخابات باید ۶۰۰ نماینده پارلمان را انتخاب کنند. این نمایندگان در قالب ۸۷ حوزه انتخابیه و از طریق فهرست های انتخاباتی احزاب انتخاب می‌شوند.

نقش فضای مجازی در انتخابات ترکیه

دیدبان حقوق بشر در گزارشی به نقش رسانه‌های ترکیه در انتخابات سرنوشت‌ساز این کشور پرداخت و نوشت: رسانه‌های جریان اصلی ترکیه، که اکثر مردم اخبار را از طریق آن‌ها دنبال می‌کنند، شدیدا به دولت اردوغان نزدیک هستند و شبکه دولتی «تی‌آرتی» ترکیه «۳۲ ساعت» از برنامه‌های خود را به پوشش سخنرانی‌های «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهوری کنونی ترکیه اختصاص داده اما سهم «کمال قلیچداراوغلو»، مهم‌ترین رقیب اردوغان در این انتخابات تنها « ۳۲ دقیقه» بوده‌است.بر اساس این گزارش، در نتیجه این جهت‌گیری رسانه‌های دولتی، احزاب اپوزیسیون به شبکه‌های اجتماعی روی‌آورده اند.

نظرسنجی‌های انتخاباتی

در شرایطی که اکثر نظرسنجی‌ها از پیشتازی ناچیز «کمال قلیچداراوغلو»، رهبر اپوزیسیون ترکیه که مورد حمایت ائتلاف شش حزبی است و کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به دور دوم حکایت دارند، دو مرکز نظرسنجی از احتمال پیروزی اردوغان در انتخابات با اختلاف اندک خبر داده‌اند.

نسخه مناسب چاپ