امیرعبداللهیان: تبادل پیام‌ میان ایران وآمریکا ادامه ‌دارد
 

وزیر امور خارجه درباره روند گفتگوها و همکاری های ایران و آژانس و بحث نصب مجدد دوربین‌ها گفت: در مسیر فنی با آژانس پیشرفت‌های خوبی حاصل شده است و طرفین ابراز رضایت می‌کنند. البته تبادل هیات‌ها بدون اینکه رسانه‌ای وهیاهو شود میان ایران و آژانس جریان دارد .

حسین امیرعبداللهیان گفتگو باایرنا افزود:اتفاق خوبی به وقوع پیوسته و آن این است که ما همیشه از رافائل گروسی انتقاد می‌کردیم که به جای رفتار سیاسی، به صورت تکنیکال و فنی در موضوع آژانس با ایران وارد تعامل شود. حتی من در دیدار اخیری که با آقای گروسی داشتم به این موضوع تاکید کردم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: رئیس جمهوری خیلی روشن و شفاف اعلام کردند که برای همکاری با آژانس جدی هستیم.انتظار ما این است که آژانس هم رویکرد سیاسی خود را کنار بگذارد.هراندازه که آژانس ازرویکرد سیاسی فاصله می‌گیردوبه سمت همکاری فنی می‌آید مسیر برای توافقات ما بیشتر باز می‌شود .

امیرعبداللهیان افزود:واقعا به دنبال این هستیم که ضمن پایبندیمان به قانون مصوبه مجلس هر آنچه را که می‌توانیم در چارچوب تعامل و همکاری سازنده و متقابل آژانس و ایران در مسیر فنی، ابهامات و اتهامات بی‌اساس آژانس است را از مسیر همکاری‌های دو کشور کنار بزنیم و هم اینکه صفحه جدیدی از همکاری میان دو طرف گشوده شود. وی گفت: درآستانه نشست آژانس هستیم وخیلی شفاف به آقای گروسی گفتیم که برای ما قابل درک است که اگربرخی طرف‌های خارجی مداخله نکنند ایران وآژانس می‌توانند همکاری خوب و اطمینان‌بخشی را رقم بزنند.

وزیرامورخارجه درباره روندگفتگوهای اخیربا آژانس اظهارداشت:درگفتگوبا آقای بورل شاید بعد ازمدت‌ها وبرای

اولین بار براساس گزارشاتی که اتحادیه اروپا ازآژانس دریافت کرده بود ابراز رضایت می‌کرد و می‌گفت روند روند بسیار خوبی است.

امیرعبداللهیان گفت: البته این ابراز رضایت طرفینی است.نمی‌توانیم بگوییم که رضایت آژانس راجلب کرده‌ایم،اما آژانس درمسیراتهاماتش باقی مانده است.آژانس هم واقعا گام‌های خوبی برداشت.مجددا تاکید می‌کنم ازآنجا که رویکردآژانس فنی است به اعتقاد من درمسیر فنی پیشرفت‌های خوبی حاصل می‌شودوطرفین ابراز رضایت می‌کنند. البته تبادل هیات‌ها بدون اینکه رسانه‌ای و هیاهو شود میان ایران و آژانس جریان دارد.

وزیر امور خارجه درباره تاثیر رضایت آژانس در روند گفتگوهای احیای برجام گفت: نوع گزارش و رفتار آژانس اگر به جمع‌بندی مثبت مانند اکنون منجر شود آثار مثبت خود را در گفتگوها برای لغو تحریم‌ها به دنبال دارد.

امیرعبداللهیان اضافه کرد: همچنان از طریق واسطه‌ها پیام‌هایی را از آمریکایی‌ها دریافت می‌کنیم و ‌پیام‌هایی را به آمریکایی‌ها می‌دهیم. در مسیر دیپلماسی یکی از کار ویژه‌هایمان در وزارت امور خارجه تلاش برای لغو تحریم‌ها است به موازات اینکه برای بی‌اثر کردن تحریم‌ها، دولت طراحی بزرگی دارد و اقدامات خود را انجام داده است.وی درباره وضع روابط تهران و قاهره ، گفت: دفاتر حفاظت منافع دو کشور در تهران و قاهره فعال هستند و در راس این دفاتر از هر دو طرف فردی در سطح سفیر فعالیت می‌کند لذا کانال رسمی برای تماس و ارتباط به طور مستقیم بین ما وجود دارد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: البته برخی از کشورها هم تلاش‌هایی را به عمل می‌آورند که مصر و ایران را تشویق کنند که روابط دو کشور ارتقا پیدا کند. ما همواره از توسعه مناسبات تهران و قاهره استقبال کرده‌ایم.

امیرعبداللهیان افزود: امیدواریم که در چارچوب نگاه دولت برای توسعه مناسبات با کشورهای منطقه با کشور دوست و برادر مصر هم که در سیاست خارجی برای رابطه با این کشور اولویت قائل هستیم شاهد ایجاد گشایش و برداشته شدن گام‌های جدید و متقابل باشیم.

وی درباره از سرگیری روابط تهران و ریاض هم گفت: وزارت خارجه عربستان سعودی ۱۹اردیبهشت سفیر جدید خود در تهران را معرفی کرد.ما هم به زودی سفیر جدید خود [در ریاض] را به دولت عربستان معرفی خواهیم کرد.

وزیر امور خارجه درباره زمان بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان اضافه کرد: همکارانم چند هفته‌ای هست که در تلاشند سفارتخانه و سرکنسولگریمان آماده بازگشایی شود.به من گفته‌اند که طی روزهای آینده کارشان نهایی می‌شود و طبعاً وقتی آماده شود، سفارت بازگشایی خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ