صندوق توسعه ملی صاحب بانک اختصاصی می شود
معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی با تاکید بر ایجاد بانک اختصاصی برای صندوق گفت: این پیشنهاد درقانون برنامه هفتم توسعه عنوان شده که یکی ازبانک های توسعه ای به عنوان بانک رابط صندوق عمل کند.

به گزارش مهر، علیرضا صالح دراین باره اظهار داشت: واقعیت این است که بخشی از اختیاراتی که در اساسنامه صندوق توسعه ملی وجوددارد، اجرایی نشده واز این رو شاید نیاز به اصلاح ساختار در صندوق داشته باشیم؛ هم اکنون فعالیت‌های خود را از طریق بانک‌های عامل به صورت ارائه تسهیلات پیش می بریم ولی شاید در آینده نیاز به ایجاد یک بانک داشته باشیم به طوری که آن بانک ارتباطات خود را با سایر بانک‌ها ادامه دهد؛ چرا که صندوق نه کار بانکی بلد است و نه علاقه‌ای به انجام آن دارد.

وی اظهار داشت: این پیشنهاد از سوی صندوق توسعه ملی برای درج در قانون برنامه هفتم توسعه ارایه شده است که یکی از بانک‌های توسعه‌ای به عنوان بانک رابط صندوق عمل کند.

معاون منابع و مصارف صندوق توسعه ملی با بیان اینکه علاوه بر پرداخت تسهیلات در اساسنامه، وظایف دیگری هم به صندوق محول شده که بانک‌های عامل می‌توانند درآن ورود پیدا کنند، اضافه کرد: هم اکنون در هیأت عامل صندوق توسعه ملی این آمادگی را داریم که در صورت برنده شدن پیمانکاران داخلی در مناقصات بین المللی، بابت پیش پرداخت و تجهیز کارگاه آنها که چیزی حدود ۱۳ تا ۱۴ درصد کل پیمان است، در بانک‌های داخلی یا خارجی سپرده گذاری کنیم و ضمانت حسن اجرای کار را داشته باشیم که این امر کمک شایانی به صادرات فنی و مهندسی کشور می‌کند .

همچنین معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی از بدحسابی مالکان طرح های به بهره برداری رسیده دربازپرداخت تسهیلات دریافتی از صندوق توسعه ملی خبرداد.

علیرضا میرمحمد صادقی رسوب بیش از حد منابع و افزایش زمان اجرای طرح‌ها را از چالش‌های اصلی صندوق در بخش ارائه تسهیلات عنوان کرد و افزود: متوسط اجرای طرح‌ها با منابع صندوق بیش از ۷ سال بوده و برخی طرح‌ها با تأخیر زمانی پرداخت از سوی شبکه بانکی مواجه شده و در بخش بازگشت مطالبات صندوق هم نظارت بانک‌ها کمرنگ بوده است.

وی با اشاره به بازدید از بیش از ۱۰۰ طرح توسط این معاونت در ۲ سال گذشته تصریح کرد: بسیاری از طرح‌ها به بهره برداری رسیده ولی بدحسابی می‌کنند و با توجه به اینکه بانک‌ها طرف حساب صندوق هستند باید در بخش بازپرداخت معوقات بانکی ما را یاری دهند.معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه اضافه کرد: همچنین مشکلات برخی دستگاه‌ها مانند نیروگاه‌ها و وزارت نیرو به صندوق توسعه ملی منتقل شده و پول صندوق پرداخت نمی‌شود، در حالی که پول صندوق مستقل از دعاوی دستگاه‌ها است و صندوق باید بتواند منابع خود را نقد کند.

نسخه مناسب چاپ