بورس بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری با آینده روشن است
 

نوسانات شدید شاخص بورس در هفته های گذشته، زمینه‌ساز نگرانی سرمایه‌گذارانی شد که طی سال ۹۹ و ۱۴۰۰ بخش زیادی از سرمایه خود را در این بازار از دست دادند؛ اکنون با وجود افت شدید بازار، اما کارشناسان، بورس را بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و آینده روشنی را برای آن متصور هستند.

به گزارش ایرنا، میزگرد بررسی افت و خیزهای اخیر بازار سهام با حضور حمیدرضا دانش کاظمی عضو شورای عالی بورس، میثم فدایی مدیر عامل سابق فرابورس ایران و محسن خدابخش نایب رییس سابق هیئت مدیره سازمان بورس برگزار شد.

حمیدرضا دانش کاظمی عضو شورای عالی بورس به مقایسه وضع بازار در سال ۱۴۰۲ و افت و خیزهای شاخص بورس در سال ۱۳۹۹ پرداخت و اظهار کرد:

از سال ۹۹ به بعد اتفاقاتی در بازار سرمایه رخ داد که هفته‌نگار آن با جزییات دقیق در سازمان بورس وجود دارد و از این طریق می‌توان پارامترهای تاثیرگذار بر بازار در هفته‌ و ماه‌های مختلف را مورد بررسی قرار داد.

مطالعه آنها نشان از آن دارد که بازار سرمایه در آن دوره آبستن اتفاقات مثبت و منفی زیادی بود، این اتفاقات ناشی از مسایل سیاسی و اقتصادی مختلفی بودند که تاثیر زیادی را بر روند معاملات بازار سرمایه ایجاد کردند و باعث خروج بازار از مسیر اصلی خود شدند.

مساله امنیت، خلاصه چیزی است که می‌توان آن را در حوزه معاملات بورس خلاصه کرد و در حوزه سرمایه‌گذاری از اهمیت قابل توجهی برخوردارند.

وی افزود: سرمایه‌گذار فرار است و در صورت آسیب به امنیت، شاهد فرار سرمایه‌گذاران از بازار سهام خواهیم بود، ترسو بودن سرمایه‌گذار نخستین جمله در ادبیات مالی است که ویژه بازار سرمایه است؛ بنابراین تصمیم‌گیرندگان بازار سرمایه در دولت، سازمان بورس و اوراق بهادار، مجلس شورای اسلامی و شورای رقابت باید مراقب باشند تا با تصمیمات خود آسیبی به امنیت سرمایه‌گذاران وارد نکنند.

اگر مسئولان هزاران اقدام مثبت به نفع بازار سرمایه انجام دهند اما یک تصمیم عجولانه به ضرر بازار اتخاذ کنند، شاهد پررنگ شدن خاطرات بد در ذهن سرمایه‌گذاران خواهیم بود که این امر باعث می‌شود تا به سختی بتوان دوباره نگاه‌ها را به بازار تغییر داد و اعتماد را به سهامداران بازگرداند.

در تصمیمات مختلف شاهد وجود برخی از آثار هستیم که این آثار بر انجام سرمایه‌گذاری‌ها مستتر خواهد شد، برای مثال بارها شاهد بودیم که برخی از مقامات سیاسی و اقتصادی با اظهارنظرهای خود نگرانی را وارد بازار کرده‌اند و باعث ایجاد واکنش منفی در بازار شده است، در این زمان سرمایه‌گذار به دلیل تجربه اتفاقات سال ۹۹ دیگر در این بازار نمی‌ماند و به سرعت با فروش سهام خود اقدام به خروج از بازار می‌کند.

وی همچنین گفت: به لحاظ ارزش دلاری، هیچ نگرانی برای بازار وجود ندارد، بازارها در اقتصاد کشور به یکدیگر متصل هستند و نمی‌توان شاهد چنین اتفاقی بود که قیمت دلار، مسکن و طلا با افزایش همراه شود و سودآوری شرکت‌ها رشد کند اما بازار به لحاظ اسمی رشد چندانی را تجربه نکند.

بازار در سال ۹۹ با شتاب زیاد در مدار صعود قرار گرفت، بعد از آن فنر بازار رها شد و از مرداد ۹۹ شاهد افت سنگینی و فرار سرمایه از بورس بودیم، این اتفاق نیازمند دو سال زمان بود تا بتوان دوباره بازار سهام را به وضع تعادل و ثبات بازگرداند.

بازار سهام از مدت‌ها قبل به دنبال هماهنگی برای ایجاد تعادل بود که این امر باعث شد بازار تا بهمن ۱۴۰۱ در وضعیت رکود قرار بگیرد، اکنون نرخ ارز جدید باید معیاری برای ارزیابی معاملات بازار باشد و نباید در این زمینه سال ۹۹ را مورد ارزیابی قرار داد.

به گفته وی از فروردین ۱۴۰۱ تاکنون حداقل ۲۵ شرکت وارد بورس و فرابورس شدند، این شرکت‌ها باعث افزایش ارزش بازار شدند و همچنین تعداد قابل توجهی از شرکت ها با افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و سود انباشته ارزش یازار را افزایش دادند، همچنین این موضوع باید مورد توجه باشد که به افزایش اندازه بازار سهام نسبت به سال ۹۹ اما شاخص رشد زیادی را تجربه نکرد.

حمیدرضا دانش کاظمی گفت: نظر کارشناسی خود را اعلام می‌کنم که حبابی هم در بازار حس نمی‌شود و نگران وضع موجود نیستم، اما سیاست‌مداران و اقتصاددانان باید تجربه سال ۹۹ را به یاد داشته باشند و مراقب باشند تا فنر رشد بازار را بیشتر از یک حد مشخص بالا نبرند و همچنین بیشتر از حد مشخص اقدام به سرکوب بازار نکنند.

میثم فدایی مدیر سابق فرابورس ایران هم گفت: ابتدا برای ارزیابی وضع فعلی بازار باید به این سئوال پاسخ داد که آیا امکان تکرار دوباره سال ۹۹ وجود دارد یا خیر که پاسخ به این سئوال را باید از سه جنبه مورد بررسی قرارداد.

در ابتدا اینکه در معاملات سال ۹۹ از یک زمانی به بعد حبابی در بازار ایجاد شد و به تبع آن شاهد شکل‌گیری ریزش سنگین بازار برای خروج حباب از شاخص بورس بودیم.

وی افزود: اکنون سه مساله در بازار وجود دارد که زمینه ایجاد حباب در بازار را بسیار کم کرده است، نخست اینکه در سال ۹۹ ابزار و زیرساخت سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار فراهم نشده بود، در برهه زمانی بسیار کوتاهی بازار رشد زیادی را تجربه کرد و در این میان سیستم معاملات آنلاین صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها هم شکل نگرفته بود.

میثم فدایی تاکید کرد: در دو سال گذشته و تحت تاثیر ریزش شدیدی که بازار از مدت‌ها قبل تجربه کرد، همه نهادهای مالی حاضر در بازار سرمایه خود را مجهز به ابزارهای کامل سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم در بازار کردند.

در سه ماه اخیر صندوق‌هایی که عملکرد خوبی داشتند و از ظرفیت لازم برخوردار بودند با رشد همراه شدند، تجربه افزایش ارزش صندوق سهامی در دو ماه اخیر را در هیچ دوره ای نداشتیم، سازمان بورس هم کمک زیادی را به صندوق‌هایی داشت که عملکرد خوبی را از خود نشان دادند، واقعیت این است که بازار ثانویه کمک کننده به بازار اولیه است اما این بازار نباید محدود به بازار نقدی باشد.

همچنین محسن خدابخش نایب رییس سابق هیات مدیره سازمان بورس گفت: نگاه حاکم به بازار سرمایه نباید مختص به بازار ثانویه باشد و بازار اولیه با تمام منفعت‌های خود برای اقتصاد کشور نادیده گرفته شود.

بحث سرمایه اجتماعی جزو مقولات مهم در بازار سرمایه تلقی می‌شود، این موضوع باید مدنظر باشد که بازار سرمایه دارای ظرفیت خوبی برای تشکیل سرمایه بلندمدت است، زیرا بازار پول به دنبال تامین مالی کوتاه‌مدت است و بازار سرمایه محل تشکیل سرمایه‌های بلندمدت است.

وی افزود: بازار سرمایه نیازمند ایجاد اعتماد قوی است و در کنار آن نیاز است افرادی که وارد این بازار می‌شوند به صورت عقلایی و با تحلیل تصمیم‌گیری کنند تا زمینه کسب بازدهی معقول را برای خود فراهم کنند.

گاهی شاهد هستیم که برخی افراد غیرمتخصص خود را ذی صلاح این بازار می‌دانند و با اظهارنظرهای غیرتخصصی خود باعث سلب اعتماد سهامداران از این بازار می‌شوند، در صورتی که هر اظهار نظری می‌تواند تبعاتی را با خود برای بازار به همراه داشته باشد.

محسن خدابخش تاکید کرد: افراد برای کسب بازدهی بدون ریسک می‌توانند اقدام به ورود سرمایه‌های خود در سپرده‌های بانکی کنند و سود بانکی را از این بازار دریافت کنند که این یگانه پاداش سرمایه‌گذاری بدون ریسک خواهد بود.

بازار سرمایه دارای کارکردهایی است که توجه چندانی به آن نمی‌شود، یکی از این کارکردها حفظ ارزش دارایی‌ها است، آیا ابزار شفاف و مفیدی به غیر از بازار سرمایه وجود دارد که بتواند منجر به شفافیت اقتصادی و حفظ ارزش دارایی‌ها شود؟

از طریق بازار سرمایه می‌توان شاهد شکل‌گیری یک بازار اولیه قوی باشیم اما همه کارکردهای بازار سرمایه به دلیل وجود نوسان در بازار ثانویه مورد غفلت قرار گرفته است.

وی گفت: برای ایجاد ثبات در بازار سرمایه نیازمند حمایت‌ و سیاستگذاری‌های همه جانبه‌نگر هستیم تا بتوانند کمک کننده به سازمان بورس و شورای عالی بورس باشند و یک نقشه راهی برای بازار سرمایه ارائه شود، زیرا این بازار سرمایه است که می‌تواند ضمن جذب نقدینگی و ورود آن به تولید، کمک کننده در بحث تورم باشد.

اکنون بازار سرمایه بهترین یاری‌رسان برای کمک به وضع اقتصادی کشور و نیز تولید است که باید از طریق تصمیمات اتخاذ شده نقشه راه درستی را برای آن در نظر گرفت، افرادی که به دنبال تصمیم‌گیری بازار سرمایه هستند باید به این موضوع توجه کنند که بازار سرمایه می‌تواند کمک کننده برای وضعیت اقتصادی کشور باشد.

دیدگاه‌های حاکم برای بازار سرمایه باید بلندمدت باشد و به دلیل وجود بازارهای موازی که نمی‌توانند کمک‌کننده به اقتصاد کشور باشند نباید سرمایه اجتماعی بازار سرمایه کشور دچار خدشه شود.

به گفته محسن خدابخش با توجه به وضع فروش شرکت‌ها و تغییر ارزش دارایی در کل اقتصاد کشور که شرکت‌های بورسی هم از آن مستثنی نیستند اما در چند روز اخیر شاهد نوسانات شدید معاملات بودیم، ارزیابی‌های انجام شده حاکی از آن است که متغیرهای تاثیرگذار بر بازار سهام در موقعیت مناسبی قرار دارند و نمی‌توانند با تاثیر منفی بر معاملات بورس همراه شوند.

همیشه برای سرمایه‌گذاری باید این موضوع مورد توجه باشد که هر دارایی دارای یک ارزش ذاتی است، در همه دوران شاهد وجود سهام شرکت‌هایی در بازار بودیم که قیمت آن بالاتر از ارزش ذاتی آنها بود یا برعکس سهامی هم بوده که پایین تر از ارزش ذاتی قیمت خورده اند، بنابراین سهامداران باید معاملات خود را براساس ارزش ذاتی و تحلیل انجام دهند و سیاستگذاران نیز برای بهبود سرمایه اجتماعی بازار سرمایه تلاش کنند.

وی گفت: ریسک، با سرمایه‌گذاری عجین است اما به صورت کلی وضع فعلی بازار سرمایه قابل قیاس با بازار سال ۹۹ نیست و اکنون با همه فاکتورهایی که در آن زمان باعث ایجاد نوسان شدید در بازار شده بودند فاصله داریم اما باتوجه به تفاوت دیدگاه‌ها مانند ارزیابی قیمت جهانی نمی‌توان وضع سهام همه شرکت‌ها را به صورت یکسان ارزیابی کرد.

سپس حمیدرضا دانش کاظمی عضو شورای عالی بورس به درگیر بودن سرمایه اجتماعی در حوزه بازار سرمایه اشاره و اظهار کرد: در بسیاری از مواقع دولت‌ها از دولت‌های قبل تجربه به دست می‌آورند و دیگر اشتباهات قبل را تکرار نخواهند کرد.

هفته گذشته شاهد تجربه روند منفی بدی در بازار بودیم و شاخص بورس در یک روز حدود پنج درصد منفی شد که برخی معتقد بودند طبق قانون، بازار باید تعطیل شود؛ در حالی که اجباری در این زمینه وجود ندارد، ما معتقد بودیم که بازار نباید تعطیل شود و تصمیم بسیار درستی هم گرفته شد که بازار را تعطیل نکردند.

نسخه مناسب چاپ