افتتاح طرح های زیربنایی درسیستان و بلوچستان باحضوررئیس جمهوری
 

رئیس جمهور ی در نشستی صمیمانه با سران طوایف و معتمدین سیستان و بلوچستان با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای محرومیت‌زدایی و توسعه استان، سیستان و بلوچستان را پاره تن ایران خواند و تصریح کرد: قطعا وضع امروز استان سیستان و بلوچستان با قبل از انقلاب اسلامی و حتی سال‌های ابتدایی پس از پیروزی انقلاب بسیار متفاوت است، اما حتما این وضع با نقطه مطلوب فاصله دارد و با توجه به ظرفیت‌های عظیم موجود باید تلاش بیشتری برای رفع نیازهای مردم سیستان و بلوچستان صورت گیرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی شامگاه پنجشنبه و در آخرین برنامه سفر یکروزه خود به استان سیستان و بلوچستان در نشستی صمیمانه با سران طوایف و معتمدین استان به گفتگو نشست.

رئیسی وحدت و انسجام موجود در میان طوایف و مذاهب اسلامی استان را مثال‌زدنی و شایسته شکر الهی بیان کرد و گفت: در شرایطی که امروز راهبرد دشمن ایجاد تفرقه و اختلاف است، بزرگان و سران طوایف این استان باید به موضوع وحدت و انسجام به دیده راهبرد بنگرند.

وی مرزی بودن استان سیستان و بلوچستان به رغم برخی تحرکات برای ناامن‌سازی این منطقه را نه تهدید، بلکه یک فرصت دانست و با اشاره به توافقات خوب صورت گرفته برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با پاکستان از جمله احداث ۷ بازارچه مرزی مشترک تصریح کرد: معتقدم بهترین ومعتمدترین تجار و بازرگانان در این استان وجود دارند که می‌توانند تجارت با همسایگان را رونق بخشند.

رئیس جمهوری همچنین ثبات امنیت در این استان را از دیگر موهبت‌های الهی و ثمره مجاهدت‌ها و جانفشانی‌های شهدا دانست و تاکید کرد: باید تلاش شود که عده‌ای سودجو نتوانند با اقداماتی نظیر جرائم سازمان یافته امنیت این استان را مخدوش کنند.

رئیسی در ادامه با اشاره به تلاش دشمنان برای برهم زدن امنیت و آرامش کشور در اغتشاشات پاییز سال گذشته گفت: در جریان حوادث سال گذشته افرادی خواستند با ایجاد اغتشاش امنیت جامعه را مختل و نظم را بر هم بزنند که این اقدامات مورد قبول هیچ شهروندی نیست، اما عده‌ای نیز که در این ماجرا هیچ نقشی نداشتند یا از نماز جمعه باز می‌گشتند، یا عابر و کاسب بودند، مورد آسیب قرار گرفتند و مظلوم واقع شدند و این وظیفه ما ست که نسبت به آنها توجه داشته باشیم.

رئیسی تصریح کرد: بنده نیز بلافاصله پس از حادثه تلخ نماز جمعه زاهدان وزیر کشور را مأمور کردم تا با سفر به این استان، هم عوامل این حادثه را شناسایی و با آنها برخورد کند و هم کسانی که در این حادثه مظلوم واقع شدند مورد دلجویی قرار گیرند. بعد از آن هم گروه‌های مختلفی برای سرکشی به همه خانواده‌های آسیب‌دیده اعزام شدند و بنده هم شخصاً مترصد فرصتی هستم که از این خانواده‌های محترم و عزیز دلجویی کنم و این توجه مقطعی نخواهد بود بلکه مستمراً ادامه خواهد داشت.

اقدامات برای محرومیت‌زدایی و توسعه استان

رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدامات صورت گرفته در محرومیت‌زدایی و توسعه استان، ایجاد آرامش در زندگی مردم، مهار تورم و رشد و رونق تولید را وظیفه دولت دانست و بر عزم و اهتمام جدی برای تحقق این مهم تاکید کرد.

رئیس جمهوری در نشست با فعالین پیشرفت و آبادانی مکران این منطقه را دارای ظرفیت‌های بسیار بالا دانست و اظهار داشت: مکر ان همواره مورد توجه کارآفرینان، سرمایه‌گذاران و دغدغه‌مندان نسبت به آینده درخشان ایران بوده و کمتر مقام و رئیس دولتی بوده که در دیدارهای خارجی دو سال اخیر با بنده اشاره‌ای به ظرفیت‌های ان نکرده باشد.

رئیس جمهوری افزود: یکی از بحث‌های مهم در حوزه زیرساخت‌های مورد نیاز در میان کشورهای عضو شانگهای، بنادر هستند که چابهار در این زمینه ظرفیت سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف همچون اقتصاد دریا، گردشگری، نفت، گاز و پتروشیمی را دارد.

رئیسی ضرورت بررسی دلایل تاخیر در سرمایه‌گذاری در منطقه مکران را مورد تاکید قرار داد و گفت: در برخی بخش‌ها کار به درستی پیش رفته و بانک‌ها سرمایه‌گذاری‌های خوبی داشتند، اما در برخی حوزه‌ها با وجود تخصیص زمین هنوز اقدامی جدی نشده است که امیدواریم اقدامات لازم هر چه زودتر آغاز شود و به سامان برسد.

تولید مهمترین مساله روز کشور

رئیس جمهوری تولید را مهمترین مساله روز کشور و دغدغه مقام معظم رهبری در دهه اخیر بیان کرد و گفت: تولید لازمه پیشرفت و استقلال سیاسی و اقتصادی است و مشکلات اجتماعی و اقتصادی و نگرانی‌ها از رشد نقدینگی با تولید برطرف می‌شود.

رئیسی مهار تورم را نیز در گرو رشد تولید دانست و گفت: در برخی سال‌ها کنترل تورم از مسیر رکود مهار شده است، اما همانطور که مقام معظم رهبری حکیمانه تاکید کردند، مهار تورم باید از مسیر رشد تولید دنبال شود.

رئیس جمهوری با اشاره به مشکلات موجود در زمینه سرمایه‌گذاری اظهار داشت: امروز نرخ استهلاک بیشتر از نرخ سرمایه‌گذاری و تولید است که باید این نقص برطرف شود و سرمایه‌گذاری از نرخ استهلاک پیشی گیرد.رئیس جمهوری در بررسی ریشه‌های عدم سرمایه‌گذاری در تولید توضیح داد: یکی از آسیب‌های نظام پولی چرخش ثروت در مسیر پاساژسازی و سرمایه‌گذاری‌های مشابه است که این موارد کم هم نبوده، اما باید این مسیر به نفع تولید تغییر کند.

رئیسی با بیان اینکه کسی با پرداخت تسهیلات تکلیفی و ارائه تسهیلات برای ازدواج جوانان و مسکن مخالف نیست در عین حال تاکید کرد: همه برنامه‌ها و کارها باید تولیدمحور باشد و در جهت رشد تولید تنظیم شود که پایه و اساس حل مشکلات است.

رئیس جمهوری در بخش دیگری از این نشست به مشکلات سرمایه‌گذاران و کارآفرینان اشاره کرد و گفت: صدور مجوزها و تصمیم‌گیری‌هایی که مربوط به دولت است، باید به سرعت و سهولت انجام شود و اقدامات دولت در راستای ترغیب سرمایه‌گذاران باشد.رئیسی خام‌فروشی در حوزه تولید را معضل و مانع رشد تولید دانست و گفت: باید جلو این کارگرفته شود تا بتوانیم ارزش افزوده تولید و اشتغال را حفظ کنیم.

رئیسی صادرات برخی اقلام پتروشیمی را مصداق خام‌فروشی دانست و تاکید کرد: با ایجاد ارزش افزوده می‌توان از خام‌فروشی جلوگیری کرد و سود آن را به مردم و مجموعه‌های تولیدی رساند.

وی موضوع ثبات درقیمت‌ها را برای برنامه‌ریزی و پیش‌بینی مسیرتولید مهم دانست و با اشاره به گلایه‌هایی که دراین زمینه مطرح شد،اظهار داشت: تصمیم‌گیری‌های متعدد و نوسان قیمت موجب سردرگمی و به ضرر تولیدکننده و مصرف‌کننده است.

وجود بوروکراسی اداری

رئیس جمهوری در پاسخ به گلایه‌های کارآفرینان و سرمایه‌گذاران از بوروکراسی اداری اظهار داشت: در نظام اداری ما بعضاً پیچیدگی‌های ناحقی وجود دارد که سیستم اداری را لَخت و گردش کاغذ بین اتاق‌های ادارات و کارشناسان ارباب رجوع را خسته می‌کند.

رئیسی از عزم و اراده دولت برای حل این مساله سخن گفت و تاکید کرد: رفع موانع دست و پاگیر اداری نیازمند اصلاح ساختارهای غلط والبته کاری زمان‌بر است و پیگیری مجدانه می‌خواهد ولی درخواست من از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران این است که در پیگیری کارها خسته نشوند و آنها زمانه را بسازند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه در سال رشد تولید خستگی معنا ندارد، اظهار داشت: همه کارهای بزرگ با تلاش و کوشش زنان و مردان تاریخ‌ساز و زمانه‌ساز انجام شده است که بر موانع غلبه کردند و به موفقیت دست یافتند.

رئیسی ادامه داد: شهید سلیمانی بارها از همین موانع سخن گفت و راه همیشه برای او هموار نبود و تهدیدها و تحریم‌ها در صنایع نظامی و هسته‌ای و نرم‌افزاری و ارتباطات ما هم بیش از دیگر بخش‌ها بوده است، اما بیشترین پیشرفت را در همین صنایع داشتیم که کارهای ماندگاری انجام شده است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه منطق دولت منطق «ما می‌توانیم» است، متذکر شد: باید از فرصت‌ها و ظرفیت‌هایی که در اختیار داریم به نحو احسن استفاده کنیم و با انگیزه، اندیشه، توکل به خدا و کار جمعی موانع را رفع کنیم و کارها را پیش ببریم و دولت هم حتما در این میدان کنار کارآفرینان و تولیدکنندگان است.

دیدار نخست وزیر پاکستان با رئیسی

رئیس جمهوری پس از مراسم مشترک افتتاح بازارچه مرزی مند-پیشین در دیدار نخست وزیر پاکستان هم با بیان اینکه سطح روابط تجاری دوکشور تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد، بر آمادگی ایران برای توسعه روابط تجاری با پاکستان در بخش‌های مختلف تجاری، صنعتی، کشاورزی و علم و فناوری تاکید کرد.

رئیسی با اشاره به اراده دولت ایران برای توسعه روابط با همسایگان، بر ضرورت گسترش روابط تهران واسلام آباد در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

رئیس جمهوری ساخت۷ بازارچه مرزی وتبادل برق میان ایران وپاکستان را جلوه دیگری از همکاری‌های خوب وزمینه‌سازتحکیم روابط دو کشوردانست وگفت:ظرفیت‌های خوبی برای تبادل انرژی بین ایران وپاکستان وجود دارد.

رئیسی همچنین با بیان اینکه سطح روابط تجاری ایران وپاکستان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد، بر آمادگی ایران برای توسعه روابط با پاکستان در بخش‌های مختلف تجاری، صنعتی، کشاورزی و علم و فناوری تاکید کرد.

رئیسی حضور نخست وزیر پاکستان و هیات همراه در نقطه صفری مرزی با ایران را نشانه پایداری امنیت در ایران دانست و افزود: ممکن است برخی گروهک‌ها در نقاط مرزی به دنبال ناامن کردن مرزهای دو کشور باشند که این مساله حساسیت دولت پاکستان را می‌طلبد.

رئیسی همچنین با اشاره به اراده ایران برای حل اختلافات منطقه‌ای میان کشورهای اسلامی، به توافق ایران با عربستان اشاره کرد و گفت: ما هیچگاه عربستان را دشمن خود تلقی نکرده‌ایم، بلکه مبتنی بر سیاست اصولی ایران، رژیم صهیونیستی را دشمن مشترک جهان اسلام می‌دانیم.

شهباز شریف نخست وزیر پاکستان هم در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور رئیس جمهور و تعدادی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی ایران در نقطه صفر مرزی با پاکستان، مرز دو کشور را مرز دوستی، برادری و پیشرفت دانست و با اشاره به اهمیت تامین امنیت مناطق مرزی دو کشور، بر عزم دولت پاکستان برای ریشه‌کنی ناامنی در این منطقه تاکید کرد.وی همچنین با دعوت از رئیس جمهور ایران برای سفر به پاکستان گفت: مردم پاکستان مشتاقانه منتظر دیدار با شما هستند.

بنابراین گزارش رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاکستان به طور مشترک بازارچه مرزی مند-پیشین و خط تبادل برق پلان-جیوانی را در گذرگاه مرزی «پیشین» افتتاح کردند.

بازارچه خرده‌فروشی مشترک پیشین می‌تواند تحول مهمی را هم در شهر پیشین و هم در شهرستان راسک داشته باشد و به نحو مطلوب معیشت مرزنشینان را تامین کند.

۶ هزار خانوار شهرستان راسک از تخفیفات و مزایای بازارچه مشترک بهره‌مند خواهند شد که این مساله نقش مهمی در بهبود وضع اقتصادی مردم این منطقه خواهد داشت.

همچنین خط تبادل برق پلان-جیوانی در گذرگاه مرزی پیشین به صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح شد.

اخطار رئیسی به حاکمان افغانستان

رئیس جمهوری در مراسم آغاز لوله‌گذاری انتقال آب از دریا به استان‌های نوار شرقی کشورهم با اشاره به سابقه تاریخی و توافقات و معاهدات دو کشور درباره حقآبه هیرمند تاکید کرد: می‌خواهم به حاکمان افغانستان عرض کنم که این سخن بنده را مطلب عادی تلقی نکنند، بسیار جدی بگیرند؛ به مسئولین و حاکمان افغانستان اخطار می‌کنم که حق مردم و منطقه سیستان و بلوچستان را سریعا بدهند.

رئیسی گفت: دولت ما تلاش می‌کند از دریای عمان آب به مناطق مختلف شرق کشور برسد که اجرای این طرح زمانبر است، اما حقآبه‌ای را که مردم سیستان از رود هیرمند دارند، نمی‌شود مشمول مرور زمان کرد.

رئیس جمهوری افزود: تا زمانی که آب به این منطقه برسد زمان طولانی نیاز است، البته دوستان و عزیزان ما که با انگیزه هستند تلاش می‌کنند این زمان را محدود کنند، ولی این حقآبه، حق مردم و منطقه سیستان و بلوچستان است، مربوط به اکنون هم نیست؛ این در معاهدات و قراردادها هست و در تاریخ هم این آب همیشه برای منطقه می‌آمده و مردم استفاده می‌کردند و مربوط به یک دوره خاصی نبوده است.

رئیس جمهوری با اشاره به برخی ادعاهای منتشره مبنی بر اینکه سد احداث شده بر روی هیرمند آب چندانی ندارد یا بخشی از آن رسوبات است، تصریح کرد: باید هر چه سریعتر این اجازه به کارشناسان ما داده شود تا این مساله را بررسی کنند. اگر کارشناسان ما این مطلب را تائید کردند، بسیار خوب اشکال ندارد.

در نبودن آب بحثی نداریم، اما اگر آب وجود دارد، این حق مردم سیستان و بلوچستان باید داده شود و به هیچ عنوان اجازه نمی‌دهیم حق مردم ضایع شود.

رئیسی تاکید کرد: بدانند دولت مصمم است حق مردم را در همه شئون بگیرد؛ این هم حق مردم استان است و ما دنبال می‌کنیم. در همه نقاط مرزی کشور و نه صرفا در اینجا حق مردم کشورمان را خواهیم گرفت. آب مساله اصلی دنیای امروز است و اجازه نمی‌دهیم این حق مردم ایران از طرف هیچ کشوری ضایع شود.

رئیس جمهوری با تاکید دوباره بر این نکته که مخاطبان این سخنان وی باید این اخطار را کاملا جدی بگیرند، گفت: این سخنان بنده را بسیار جدی بگیرند و بعدها گلایه نکنند که به ما گفته نشد یا تصور می‌کردیم می‌شود با گفتار سیاسی و گذشت ایام از این مساله گذر کرد؛ خیر! گذشت ایام این مساله را حل نمی‌کند. البته نماینده ما در افغانستان و استاندار سیستان و بلوچستان نیز این مساله را از طریق گفتگو و دیپلماسی پیگیری می‌کنند ،اما از حاکمان افغانستان می‌خواهم که این مطلب بنده را بسیار جدی بگیرند و سریعا اقدام کنند که مردم سیستان و بلوچستان به حقشان برسند.

آغاز عملیات لوله گذاری انتقال از دریای عمان

شایان ذکراست که در جریان سفر یکروزه رئیسی به استان سیستان و بلوچستان، عملیات لوله‌گذاری انتقال آب دریای عمان به سه استان سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی با دستور رئیس جمهوری و با نام مبارک امام رضا علیه‌السلام آغاز شد.

بنابر اعلام مسئولان و مجریان، برای اجرای این طرح‌ها حدود هزار و ۷۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری خواهد شد که آب خلیج فارس و دریای عمان را به استان‌های تعیین شده، منتقل می‌کند.

طرح انتقال آب از دریا جزو طرح‌های کلان تعریف شده برای تامین بخشی از کسری آب در دالان شرق کشور است که اجرای آن از آبان سال ۱۴۰۰ آغاز شد و طبق تفاهمنامه‌های منعقد شده، آب انتقالی به استان‌های خراسان رضوی و خراسان جنوبی در بخش صنعت به مصرف خواهد رسید، اما این آب در سیستان و بلوچستان برای تامین مصارف آشامیدنی نیز پیش‌بینی شده است و طبق برنامه زمانبندی شده، این طرح با سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد یورویی تا پایان سال ۱۴۰۴ به بهره‌برداری خواهد رسید.

همچنین با دستور رئیس جمهوری عملیات آبگیری و بهره‌برداری از سد مخزنی کهیر شهرستان کنارک به منظور تامین آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعت محدوده بخش کهیر سواحل مَکُران پس از گذشت ۱۳ سال آغاز شد.

رئیس جمهوری همچنین از طرح آبرسانی به ۱۵۵ روستای استان سیستان و بلوچستان به صورت همزمان و از طریق ویدئو کنفرانس بهره‌برداری کرد.

این طرح‌ها در ۱۹ شهرستان استان در قالب ۷ مجتمع آبرسانی و ۲۶ پروژه، از محل طرح جهاد آبرسانی وزارت نیرو با اعتبار ۲۹۱ میلیارد تومان اجرا شده است.

حجم عملیات انجام شده برای این تعداد روستا، شامل ۴۲۲ کیلومتر لوله‌گذاری خطوط انتقال و شبکه توزیع در اقطار ۹۰ تا ۵۰۰ میلیمتر، ۱۲ حلقه چاه با ظرفیت ۱۲۲ لیتر بر ثانیه، احداث ۸ باب مخزن ذخیره با حجم ۲۰۰۰ مترمکعب و ۱۰ باب ایستگاه پمپاژ است. با بهره‌برداری از طرح آبرسانی به این تعداد روستا، شاخص آبرسانی استان با ۱.۶ درصد ارتقا به عدد ۷۲.۶ درصد می‌رسد.

نسخه مناسب چاپ