خط ارتباطی مردم با اطلاعات
بعضی روزنامه‌ها علیه افراد، احکام غیابی صادر می‌کنند

بعضی روزنامه‌ها انگار خود را قضات دادگاه‌ها حساب می‌کنند و بدون آن‌که به افراد و شخصیت‌‌های مورد نظرشان امکان و فرصت دفاع بدهند، با سوء‌استفاده از رسانه به محاکمه و محکومیت آنان می‌پردازند که با هیچ منطق شرعی و قانونی همخوانی ندارد. در حکومت‌ اسلامی آبرو و حیثیت هیچ انسانی نباید با اتهام‌های گوناگون و بدون امکان دفاع از خود، خدشه‌دار شود و قوه قضائیه و وزارت ارشاد در‌این‌باره باید به بعضی از روزنامه‌ها هشدار و اخطارهای لازم را بدهند.

تلفن به خط ارتباطی

اشتباه بانک مرکزی موجب انسداد حساب بانکی‌‌ام شده است

برای خرید مقداری برنج به فروشنده چک دادم که وصول هم شد، اما به دلیل یک اشتباه، بانک مرکزی چک مرا برگشتی محسوب و در نتیجه حساب مرا در بانک دیگری مسدود کردند که برایم مشکلات بسیاری به وجود آورده است. از مسئولان ذی‌ربط در بانک مرکزی انتظار می‌رود در تشخیص برگشت چک‌های بانکی بیشتر دقت کنند تا از مسدود‌شدن بی‌دلیل حساب برخی از مشتریان بانک‌ها جلوگیری شود.

میشابی از تهران

نوشته‌ای که مسافران مترو را سردرگم می‌‌کند

چراغ‌های تونل نیایش خیلی کم نور است که می‌تواند موجب حوادث رانندگی شود. در ضمن در ورودی آسانسور ایستگاه میرداماد مترو خطاب به مسافران نوشته شده است «برای استفاده از مترو بلیت تهیه کنید»، اما محلی برای خرید بلیت وجود ندارد که موجب سردرگمی مسافران شده است.

فواد کاسب

سلطان محمود غزنوی در جنگ سلاطین سلجوقی چه کاره بوده است؟

یکی از تیترهای ستون امروز در تاریخ روزنامه اطلاعات بیستم اردیبهشت‌ماه، «نبرد سلطان سنجر و سلطان محمود غزنوی» بود، اما در متن آن، جنگ سلطان سنجر سلجوقی و برادرزاده‌اش سلطان محمود غزنوی روایت شده بود که معلوم نیست اولاً‌ سلطان محمود غزنوی در جنگ ۲ سلطان سلجوقی چه کاره بوده است و ثانیاً چگونه ۲ سلطان سلجوقی همزمان وجود داشته‌‌اند و با یکدیگر جنگیده‌اند؟

خواننده ضمیمه‌های روزنامه اطلاعات

پیشنهادهایی برای پیشگیری از سرمازدگی باغ‌های پسته

گزارش «جدال بی‌پایان پسته و خرما» روزنامه اطلاعات نوزدهم اردیبهشت‌ماه بسیار خوب بود که با خواندن آن به یاد فیلم مستندی درباره یک باغدار در آمریکا افتادم که برای پیشگیری از سرمازدگی ۹۰هزار اصله درخت هلوی باغ خود در جای جای آن چراغ‌هایی شبیه گردسوزهای خودمان اما به اندازه قد یک انسان را نصب کرده بود که به هنگام کاهش دمای هوا، آن‌ها را روشن و از یخزدگی درختان پیشگیری می‌کرد و همچنین وسیله‌ای شبیه موشک داشت که در پی اعلام بارش تگرگ از سوی هواشناسی، با شلیک آنها به سوی ابرها از بارش تگرگ و آسیب‌دیدگی درختان باغ جلوگیری می‌کرد که به نظر من این روش در باغ‌های پسته و دیگر باغ‌های کشورمان هم می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

کارشناس کشاورزی و باغداری

قیمت پوشال چه ربطی به نوسان‌‌های نرخ ارز دارد؟

برای تعویض پوشال کولر آبی خانه‌ام اقدام کردم که با تعجب فراوان متوجه شدم قیمت آن ۱۵۰ هزارتومان شده است! آیا قیمت پوشال هم به نوسان‌‌های نرخ دلار بستگی دارد که اینهمه باید گران شود؟

فرهنگی بازنشسته

پیشنهاد تشکیل واحد مراقبت‌های بعد از عمل‌های جراحی در بیمارستان‌ها

از آنجا که مراقبت از بیمارانی که عمل های جراحی داشته‌اند در اغلب خانواده‌ها مشکل است، پیشنهاد می‌کنم در بیمارستان‌ها بخش‌‌هایی را به مراقبت‌های بیش از اندازه فعلی و حدود ۱۰ روزه پس از عمل‌های سخت جراحی مانند قلب اختصاص دهند و بیمه‌‌های تکمیلی هم هزینه‌های آن را به بیمارستان‌‌ها بپردازد.

صابر ـ قائم‌شهر (مازندران)

دریافت کرایه تاکسی‌های اینترنتی از تلفن‌های اعتباری و دائمی به یک اندازه باشد

۲ سیم کارت اعتباری و دائمی تلفن همراه دارم که متوجه شده‌ام تاکسی‌های اینترنتی برای یک مبدا و مقصد واحد و یک اندازه، از تلفن‌‌های اعتباری کرایه‌های بیشتری طلب و دریافت می‌کنند که به عنوان مثال برای یک مسیر مشابه از شارژ تلفن ثابت من ۱۱۰ هزار تومان و تلفن اعتباری ۷۵ هزار تومان کرایه خواستند که ظاهراً دلیل آن، دریافت آنی پول نقد به وسیله تلفن‌های اعتباری است که ضروری است این مغایرت در دریافت کرایه تاکسی‌‌های اینترنتی وجود نداشته باشد.

مسافر تاکسی‌‌های اینترنتی

نمازخانه نمایشگاه گل و گیاه مناسب بیماران و سالمندان نبود

در نمایشگاه گل و گیاه امسال که در بوستان گفتگو برگزار شد به دلیل نصب گلدان‌‌‌های متعدد در محوطه نمایشگاه جایی برای استراحت بیماران و سالمندان وجود نداشت و در ضمن در نمازخانه بانوان هم فقط یک صندلی در نظر گرفته بودند که استفاده از آن برای نمازگزاران بیمار بسیار سخت بود، حال آن‌که با قراردادن چهارپایه‌های کوتاه و بلند مناسب و میزهایی در مقابل آن‌ها می‌توانستند مشکل نمازگزاران یاد شده را حل کنند.

خانم شهروند از تهران

قبرستان تاریخی ظهیرالدوله نیاز به بازسازی دارد

قبرستان تاریخی ظهیرالدوله در شمیران رو به ویرانی است و بازسازی آن، ضرورت دارد و اگر مسئولانی صلاح نمی‌دانند که بازدیدکنندگان بر مزار افرادی مانند ظهیرالدوله حاضر شوند، می‌توانند دور قبرهای آنان را دیوار بکشند تا مثل قطعه هنرمندان و نام‌آوران بهشت‌زهرا، مردم بتوانند از قبور شاعران و هنرمندانی مانند ملک‌الشعرای بهار دیدن کنند.

خواننده روزنامه اطلاعات

شهرداری گرگان به نیازهای اصلی‌تر شهر بپردازد

شهرداری گرگان به جای پرداختن به امور مهم عمرانی مانند آسفالت و مرمت چاله‌‌های خیابان‌ها و ساماندهی دستفروشان، به تعداد زیاد در وسط خیابان‌های شلوغ و پررفت‌و‌آمد شهر گلدان‌های تزئینی نصب کرده است که علاوه بر مصرف زیاد آب و هزینه کارگران و نگهداری آنها، موجب راهبندان و مشکلاتی برای رفت و آمد شهروندان می‌شود، که امیدواریم چنین هزینه‌هایی به مصرف اجرای طرح‌های اصلی و ضروری‌تر گرگان برسد.

شهروندی از گرگان (استان گلستان)

شرکت داروسازی البرز سود سهامداران را بپردازد

شرکت سرمایه‌گذاری البرز یکی از بزرگترین هلدینگ‌های داروسازی است و علیرغم رشد قیمت دارو و شرکت‌‌های بسیار ارزشمندی که در سبد دارایی البرز قرار دارند؛ اما سهامداران این شرکت هیچ سودی از رشد شاخص سهام بورس این شرکت نمی‌برند که انتظار می‌رود بازار بورس و اوراق بهادار با توجه به رشد قیمت برخی از سهام‌های مطرح، حداقل برای پیشگیری از متضرر شدن سهامداران آنها و نیز تغییرات مدیریتی در این شرکت‌ها اقدام کنند، تا شاید بازار بورس سروسامان بگیرد.

علیرضا احمدی ـ سهامدار شرکت البرز

انتقاد‌پذیری نشانه متمدن بودن افراد یک جامعه است

نشست «واکاوی تحمل نقد حاکمیت در رسانه» بسیار خوب به نقش موثر و کلیدی رسانه‌ها در اصلاح امور کشور و ضرورت نقدپذیری حاکمیت پرداخته بود که جا دارد از برگزاری چنین نشست‌های کارسازی در روزنامه وزین اطلاعات، تشکر و قدردانی شود، تیتر انتخابی گزارش این نشست هم بسیار مناسب اوضاع کنونی جامعه است که باید مورد توجه تمامی مسئولان و مدیران کشور قرار گیرد، به قول بزرگی اگر تمامی مردم و مسئولان در هر حکومتی واقعاً انتقاد‌پذیر باشند، نشاندهنده متمدن‌بودن افراد آن جامعه است.

تلفن به خط ارتباطی

چرا پیشنهادها به پژوهشکده نفت باید به زبان انگلیسی باشد؟

در نامه‌ای، پیشنهادی را به پژوهشکده وزارت نفت ارائه دادم که پس از گذشت چند روز پاسخ دادند پیشنهاد خود را باید به زبان انگلیسی بنویسید!‌ در شرایطی که زبان رسمی کشورمان فارسی است، پژوهشکده نفت چرا از من خواسته است پیشنهادم را به زبان انگلیسی برایشان بنویسم و بفرستم؟

محمد قاسم رضایی

نسخه مناسب چاپ