تأثیر بهبود سودآوری شرکت‌ها و افزایش نرخ رسمی ارز بر رشد بورس
 

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، میانگین نرخ دلار نیما در سال ۱۴۰۱ حدود ۲۸ هزار تومان بوده و در حال حاضر به ۳۸ تا ۳۹ هزار تومان رسیده است که این موضوع می‌تواند سودآوری شرکت‌های بورسی را به شدت افزایش دهد.

به گزارش فارس، بازار سرمایه در هفته چهارم اردیبهشت توانست به روال قبلی برگشته و شاخص کل به کانال ۳ر۲میلیون واحدی که هفته پیش از آن از دست داده بود، بازگردد همین مسئله منجر به ورود پول حقیقی به بورس شده است.

نوسان در شاخص‌های عملکردی بورس و ورود و خروج پول حقیقی به بازار سرمایه در هفته فوق، همه سهامداران را وارد حالت تردید کرده است.

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند در حال حاضر PرE یا نسبت قیمت به سود بازار سرمایه ۹ر۱۰ واحد است، به نظر می‌رسد گزارش‌های ۱۲ ماهه و همچنین سه ماهه ۱۴۰۲ بسیار قوی خواهد بود.

مجتبی دانشی کارشناس بازار سرمایه، درباره عملکرد بازار سهام گفت: در صورتی که بازار بتواند سقف و کف PرE را حفظ کند، می‌توان امیدوار بود که روند بازار صعودی خواهد بود، سقف کانال نهایت ۹ و یا ۱۰ و کف کانال نزدیک ۷ می شود.

کارشناس بازار سرمایه افق آینده بورس را مثبت ارزیابی کرد و افزود: ۷۰ درصد ارزش بازار سرمایه مربوط به صنایع سرمایه‌گذاری، شیمیایی، آهن و فولاد و فرآورده‌های نفتی و کانی فلزی و فلزات گرانبها است که در گزارش های یک سال گذشته سودآوری خوبی را به ثبت رسانده‌اند.

وی تاکید کرد: طی روزهای آینده با انتشار گزارش‌های سالانه و ثبت عملکرد شرکت‌ها در فصل زمستان و در ادامه هم فصل بهار، نسبت قیمت به درآمد شرکت‌های بورسی تعدیل شده و سهامداران با توجه به شرایط سهام و ارزندگی آنها می‌توانند سبد دارایی خود را به درستی تغییر دهند.

دانشی تصریح کرد: برای جلوگیری از اتفاقات سال ۹۹ نهادهای موثر در بازار سرمایه باید تلاش کنند تا نسبت قیمت به سود بورس در محدوده‌ای بین ۷ تا ۱۰ واحد قرار گیرد تا نقدینگی بتواند با آرامش به بازار سهام راهی شود.

طبق این گزارش شاخص کل بورس در هفته چهارم اردیبهشت روند نوسانی داشت و در روز شنبه این شاخص با افت ۶۳ هزار و ۶۸۹ واحدی همراه شد و در روز یکشنبه روند بورس کاملا تغییر کرد و ۷۱ هزار و ۸۹۰ واحد افزایش یافت.

این شاخص در روز دوشنبه با رشد ۱۵ هزار و ۴۶۶ واحدی و روز چهارشنبه با افزایش ۱۹ هزار و ۹۵۶ واحدی روبرو شد.

بررسی معاملات هفته چهارم اردیبهشت ‌ نشان می‌دهد، شاخص کل با بازدهی مثبت ۹ر۱ درصدی خود را از سطح دو میلیون و ۲۷۸ هزار واحد به دو میلیون و ۳۲۱ هزار واحد رساند.

شاخص کل هموزن در روز شنبه ۲۸ هزار و ۹۰۳ واحد افت کرد و در روز یکشنبه ۱۳ هزار و ۷۵۴ واحد رشد کرد.

این شاخص روزهای دوشنبه و چهارشنبه هم رشد سه هزار و ۸۳۷ واحدی و ۱۲ هزار و ۶۴۶ واحدی داشت.

شاخص کل هم‌وزن طی هفته فوق، رشد محسوسی نداشت و با رشد هزار و ۳۳۴ واحدی به سطح ۷۶۵ هزار و ۸۷ واحدی رسید و بازدهی این شاخص در این هفته مثبت ۱۷ صدم درصد بوده است.

بازار سهام در روز شنبه با خروج سه هزار و ۸۰۵ میلیارد تومانی روبرو شد، روز یکشنبه ورود پول به بورس رخ داد و هزار و ۶۶۶ میلیارد تومان پول به این بازار وارد شد، روز دوشنبه باز حقیقی ها تصمیم به خروج از بازار سرمایه گرفتند و ۳۶۴ میلیارد تومان پول از بازار خارج شد اما روز چهارشنبه ۴۶۴ میلیارد تومان وارد بورس شد.

در هفته چهارم اردیبهشت دو هزار و ۳۹ میلیارد تومان پول از بورس خارج شد که نسبت به هفته پیش از آن کاهش ۷۷ درصدی داشته است.

میانگین ارزش کل معاملات بازار سرمایه در هفته فوق، ۶۲ هزار و ۸۵۳ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته گذشته رشد ۶ درصدی داشته است.

ارزش معاملات خرد بازار سهام طی معاملات هفته فوق به طور میانگین روزانه ۱۴ هزار و ۳۶۴ میلیارد تومان بود که نسبت به هفته گذشته افت ۲۵ درصدی داشت است. به طوری که ارزش معاملات خرد بازار سهام در روز شنبه ۱۳ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان، روز یکشنبه ۱۷ هزار و ۴۸۸ میلیارد تومان، روز دوشنبه ۱۴ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و روز چهارشنبه ۱۱ هزار و ۹۲۰ میلیارد تومان بود.

در نهایت می‌توان گفت بازار سهام برای اعلام پایان اصلاح نیازمند تداوم ورود پول حقیقی و همچنین بالا رفتن ارزش معاملات است، روند مثبت روزهای این هفته بازار، دید امیدوارکننده‌تری به معاملات هفته بعد داد.

یک کارشناس بازار سرمایه هم به مقایسه معاملات بورس در بازار امسال با دو سال گذشته پرداخت و گفت: در سال ۹۹ برخی سرمایه‌گذاران بدون دانش کافی اقدام به سرمایه‌گذاری مستقیم در بازار کردند، اما اکنون رفتارهای سرمایه‌گذاران سنجیده‌تر شده و اقدام آنها توأم با احتیاطی است که مبنای آن تجربه تلخ سال ۹۹ است.

علی جبل‌عاملی در گفتگو با ایرنا، روند فعلی معاملات بورس را مورد ارزیابی قرار داد و افزود: از هفته‌های پایانی سال ۱۴۰۱ شاهد شکل‌گیری روند صعودی شاخص بورس در بازار بودیم که این اتفاق تحت تاثیر بهبود وضع سودآوری شرکت‌ها، افزایش نرخ رسمی ارز در مرکز مبادله، ایجاد روند مثبت در بازار کامودیتی‌ها و همچنین وجود محدودیت در معاملات بازارهای رقیب مانند ارز و سکه رخ داد که نتیجه چنین اتفاقی ورود نقدینگی به ‌ویژه پول حقیقی‌ها به بازار سهام بود.

وی به تداوم این روند تا اواسط اردیبهشت تاکید کرد و گفت: در ادامه چنین روندی، شاخص بورس توانست به سقف‌های جدیدی دست پیدا کند و اکثر سرمایه‌گذاران هم خوش‌بین به ادامه رشد شاخص بورس به کانال‌های بالاتر شوند.

جبل‌عاملی به بازدهی قابل توجه بخش زیادی از سهام حاضر در بازار طی چند وقت گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: حس احتیاط سهامداران تحت تاثیر بازدهی مثبت چند هفته‌ای و ترس از تکرار تجربه گذشته باعث شد تا کوچک‌ترین خبر، شایعه و حتی هشدارها باعث ترس سهامداران از سرمایه‌گذاری در بورس، افزایش چشمگیر عرضه‌ها در بازار و نزول شاخص بورس شود.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: به نظر می‌رسد آنچه بازار سرمایه را بیشتر تحت تأثیر خود قرار داده احتیاط توأم با اندکی ترس است که این احتیاط نشات گرفته از تجربه نه چندان جذاب سال ۱۳۹۹ است.

وی اضافه کرد: این احتیاط را می‌توان در همه ذینفعان از جمله سیاست‌گذاران و سرمایه‌گذاران مشاهده کرد و طبیعی است که با وجود ریسک‌های سیستماتیک و همین‌طور رفتار محتاطانه، افق سرمایه‌گذاری در بورس کوتاه‌مدت شود و با کوچک‌ترین تکانه‌ای جهت بازار تغییر کند.

جبل‌عاملی گفت: در این میان بارها این سئوال پیش آمده که با توجه به مستعد بودن بازار برای رشد، به چه دلیل شاهد ریزش‌های سریع بازار برای چند روز متوالی بودیم.

وی احتیاط و کوتاه‌تر شدن افق سرمایه‌گذاری در بازار سهام را جزوی از عوامل تاثیرگذار در ریزش اخیر معاملات بورس دانست و گفت: در سال ۹۹ هم شاهد وجود ریسک‌های سیستماتیک بودیم که اکنون شکل و گونه‌ای دیگر از این ریسک‌ها را در وضع فعلی بازار شاهد هستیم.

جبل‌عاملی ادامه داد: نکته دیگر اینکه در سال ۹۹ برخی سرمایه‌گذاران بدون تجربه و دانش کافی اقدام به سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس کردند اما در ماه‌های اخیر رفتارهای سرمایه‌گذاران سنجیده‌تر شده و اقدام آنها توأم با احتیاطی است که مبنای آن تجربه تلخ سال ۹۹ بوده است.

کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: با توجه به چنین مساله‌ای به محض اینکه بازار برای مدتی وارد مدار صعودی می‌شود، به دلیل بدبینی‌های موجود و ترس از تکرار تجربه دو سال گذشته سیگنال خروج و هشدار به سهامداران داده می‌شود که این امر باعث می‌شود تا طیفی از سرمایه‌گذاران با این سیگنال و به محض انتشار کوچک‌ترین خبری شروع به عرضه در بازار کنند.

وی ادامه داد: با توجه به چنین مساله‌ای دومینوی عرضه در بازار آغاز می‌شود و ترس ناشی از تداوم عرضه و وجود ترس در بازار منجر به افزایش حجم عرضه‌ها در بازار خواهد شد که در نتیجه با وجود خوش‌بینی‌ها در بازار اما شاهد افت شدید شاخص بورس می‌شویم که دلیل منطقی هم برای آن پیدا نخواهد شد.

جبل‌عاملی با بیان اینکه به هر میزان که صعود شاخص بورس در بازار بی‌وقفه‌ باشد امکان نزول شدید بازار بیشتر خواهد شد، گفت: شدت این اتفاق زمانی بیشتر می‌شود که نگاه سرمایه‌گذاری در بورس بین سهامداران تحت‌تأثیر احتیاط و ابهام در پیش‌بینی آینده، کوتاه شده باشد.

کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: در این حالت سرمایه‌گذار حتی با همه اعتقادی که به ارزندگی بازار دارد، ترجیح می‌دهد دید بلندمدت برای سرمایه‌گذاری در این بازار نداشته باشد و هر خبر و هشداری را به منزله علامتی برای خروج از بورس در نظر

بگیرد.

وی اضافه کرد: در این صورت به محض اینکه سود چشمگیر نصیب سهامداران می‌شود با فروش دارایی اقدام به شناسایی سود خواهد کرد.

جبل‌عاملی خاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد با توجه به نگاه بنیادی و انتظاری که از گزارش ۱۲ ماهه شرکت‌ها وجود دارد، کفه صعود بازار سنگین‌تر باشد و منجر به کاهش شدت نوسانات مثبت و منفی بازار در سال ۱۴۰۲ شود.

کارشناس بازار سرمایه گفت: در کنار این موارد مسایلی مانند انتظارات تورمی، رشد نقدینگی، عقب‌ماندگی بازار سرمایه از سایر بازارهای موازی، افزایش نرخ ارز، وجود دشواری برای سرمایه‌گذاری در سایر بازارها به‌واسطه وضع قوانین و محدودیت‌های مالیاتی، جذاب نبودن نرخ بهره و نزدیک شدن به فصل مجامع باعث شده تا محرک‌های بازار برای رشد مهیا باشند.

نسخه مناسب چاپ