کوتاه از سراسر جهان
 

ترور نافرجام رئیس حزب جماعت اسلامی پاکستان

ابنا: «مولانا سراج الحق» رئیس حزب جماعت اسلامی پاکستان از یک حمله تروریستی جان به در برد. رئیس حزب جماعت اسلامی پاکستان درحالی که برای شرکت در یک نشست با هوادارانش در ایالت بلوچستان این کشور حضور داشت در منطقه «ژوب» مورد حمله تروریستی قرار گرفت. در این حمله یک عامل انتحاری، خود را در مسیر خودروی «مولانا سراج الحق» و هوادارانش منفجر کرد که وی از این حمله جان به در برد. بر اثر این انفجار انتحاری هفت نفر زخمی شدند. سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران حادثه تروریستی حمله به کاروان حامل «مولانا سراج الحق» را شدیدا محکوم کرد.

قزاقستان پیشتاز سرعت اینترنت در کشورهای قفقاز

فارس: طبق بررسی های صورت گرفته، قزاقستان پیشتاز سرعت اینترنت در بین کشورهای اتحادیه اوراسیا در سال جاری است. شرکت مخابراتی فینپروم اعلام کرد که قزاقستان در رتبه بندی کشورها از نظر سرعت اینترنت با ۱۱ خط افزایش، جایگاه هفتاد و دوم جهان را از آن خود کرد. در نتیجه بررسی های ماه آوریل، ارمنستان در رتبه ۸۰، قرقیزستان ۸۳، روسیه ۸۹، ازبکستان ۱۰۴، بلاروس ۱۲۶ و تاجیکستان در رده ۱۲۹ قرار گرفت. در این گزارش آمده است: به طور کلی سرعت اینترنت در قزاقستان ۴۷ درصد در طول سال گذشته افزایش داشته است.

جایزه آزادی بیان آمریکا برای «سلمان رشدی»!

ابنا: سلمان رشدی، نویسنده مرتد هندی‌تبار کتاب «آیات شیطانی» برای نخستین بار پس از زخمی شدن در جریان سوءقصد سال گذشته، در انظار عمومی ظاهر شد و در مراسمی جایزه آزادی بیان آمریکا را در شهر نیویورک دریافت کرد. سلمان رشدی سال گذشته از یک حمله با چاقو جان به در برد اما بینایی یکی از چشمان خود را از دست داد. رشدی ۷۵ ساله در مراسم دریافت جایزه گفت: بازگشت بهتر از بازنگشتن است و خیلی خوشحالم که تقدیر اینگونه پیش رفت. او مدعی شد که جایزه شجاعت آزادی بیان را به نیابت از کسانی که او را نجات دادند دریافت کرده است. رشدی در حالی جایزه آمریکایی آزادی بیان را دریافت کرد که کتاب وی موسوم به «آیات شیطانی» با توهین به مقدسات صدها میلیون مسلمان در سراسر جهان، احساسات آنها را جریحه‌دار کرد.

نظامی صهیونیست کلید مسجد الاقصی را پس از ۵۶ سال بازگرداند

ابنا: یک سرباز پیشین رژیم صهیونیستی که ۵۶ سال پیش کلید باب المغاربه در مسجد الاقصی را سرقت کرده بود، آن را به اداره اوقاف اسلامی در قدس بازگرداند. «یائیر باراک» این کلید را تحویل شیخ عزام الخطیب، مدیر اداره مذکور داد. یائیر باراک گفت پس از سالها احساس ناراحتی کردم که کلید باب المغاربه همچنان نزد من است و این حق من نیست، زیرا من آن را ربودم و تصمیم گرفتم آن را به صاحبانش بازگردانم.

ترامپ از بایدن جلو افتاد

ایسنا: نظرسنجی جدید مرکز مطالعات سیاسی آمریکا در دانشگاه هاروارد نشان می دهد که دونالد ترامپ با یک اختلاف هفت امتیازی از جو بایدن پیشتاز است. به گزارش پایگاه خبری هیل، ترامپ همچنین در تعدادی از نظرسنجی‌های به عمل آمده از رای‌دهندگان جمهوریخواه، با یک اختلاف دو رقمی از «ران دی‌سانتیس» فرماندار فلوریدا پیشتاز است. این نظرسنجی نشان داد که ۴۷ درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کردند اگر انتخابات همین امروز برگزار می‌شد به ترامپ رای می‌دادند.

افشای جاسوسی «اف‌بی‌ای» از آمریکایی‌ها

ایرنا: دادگاهی در آمریکا فاش کرد که اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) با سوءاستفاده از پایگاه داده های اطلاعات خارجی ایالات متحده، ۲۷۸ هزار بار اطلاعاتی از جمله درباره آمریکایی‌های مظنون به جرائم را جستجو کرده است. این دادگاه اعلام کرد جستجوها در جریان تحقیقات جنایی آمریکا از جمله درباره حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ به کنگره و اعتراضات بعد از قتل جورج فلوید در سال ۲۰۲۰ انجام شده است. این در حالی است که قانون نظارت بر اطلاعات خارجی فقط به «اف‌بی‌آی» اجازه می‌دهد که بدون مجوز، ارتباطات خارجی‌ها در خارج از آمریکا از جمله مکالماتشان با آمریکایی‌ها را رصد کند.

رئیس تایوان: تسلیم فشارهای چین نخواهیم شد

مهر: رئیس جزیره تایوان اعلام کرد که این جزیره نسبت به حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان متعهد است و جنگ گزینه آنها نیست. «تسای اینگ‌ون» با بیان تعهد تایوان به حفظ صلح و ثبات در این جزیره پرتنش، گفت که جنگ با چین، گزینه روی میز این جزیره نیست اما در دوران ریاست وی بر این جزیره، ساکنان و شهروندان تایوان اراده این جزیره برای دفاع از خود را به نمایش گذاشتند. وی گفت: ما دست به تحریک و اقدامات خصمانه علیه چین نمی‌زنیم اما قطعا مقابل فشار هم تسلیم نخواهیم شد.

چین، نشست «گروه ۲۰» در کشمیر را بایکوت کرد

ایسنا: سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، دولت پکن قصد دارد نشست قریب‌الوقوع گروه ۲۰ را که قرار است در کشمیر تحت کنترل هند برگزار شود، بایکوت کند. وانگ ونبین افزود: چین قاطعانه مخالف برگزاری هرگونه شکلی از نشست‌های گروه ۲۰ در این منطقه مورد مناقشه است و ما در چنین نشست‌هایی شرکت نمی‌کنیم. به نوشته رسانه‌های هند، حدود ۶۰ هیات قرار است در نشست سرینگر مرکز کشمیر تحت کنترل هند حضور یابند. عربستان و ترکیه نیز تصمیم گرفته‌اند در نشست کشمیر شرکت نکنند.

وزیر دفاع انگلیس: احتمال جنگ مستقیم ما با روسیه و چین

وجود دارد

ایسنا: وزیر دفاع انگلیس با هشدار درخصوص اینکه احتمال ورود کشورش به نبرد مستقیم با روسیه و چین در هفت سال آینده وجود دارد، خواستار افزایش هزینه‌های نظامی برای مقابله با این تهدید بالقوه شد. بن والاس گفت: جهان تا پایان دهه جاری جایی خطرناک‌تر و بی‌ثبات‌تر خواهد بود و حوزه دفاعی نقشی اساسی‌تر در زندگی ما پیدا خواهد کرد. او افزود، جهان شاهد پایان دوران غیرعادی صلح پساجنگ سردی بوده و جنگ با طیفی از رقیبان در سراسر جهان در راه است.

نسخه مناسب چاپ