تاکید مخبر بر پرهیز از افراط و تفریط در نگاه به جایگاه زنان و دختران
معاون اول رئیس جمهوری گفت: دختران نباید از فعالیت‌های اجتماعی محروم باشند اما از طرف دیگر نباید زن مثل یک کالای مصرفی در جامعه مورد سوء استفاده قرار گیرد و کرامت، عزت و هویت انسانی او خدشه دار شود.

به گزارش ایرنا، ۲۱ نفر از دختران نوجوان فعال اجتماعی یکشنبه شب به مناسبت میلاد حضرت معصومه(س) و روز دختر مهمان محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری بودند و در این دیدار دغدغه‌ها و دیدگاه های خود را مطرح کردند.

وی در این نشست صمیمانه، کشور ایران را دارای بیشترین دختران و زنان تحصیلکرده در سطح منطقه دانست و با اشاره به رشد ۱۱۴ درصدی زنان شاغل در دولت به نسبت ابتدای انقلاب و افزایش ۲۶۰ درصدی زنان هنرمند و نویسنده و سایر آمارهای موجود، خاطرنشان کرد: همه این آمارها نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی برای دختران و بانوان این سرزمین ارزش و احترام فوق العاده‌ای قائل است.

مخبر با اشاره به الگوهای بزرگ دینی ما از جمله زندگی نمونه حضرت زهرا(س) و حضرت معصومه(س) تصریح کرد: با تاسی به زندگی زنان بزرگ دینی مان که در همه ابعاد قابلیت الگو شدن دارند، ما قائل به یک زیست سوم برای‌زندگی‌زنان و دختران جامعه مان هستیم که در آن خانه و خانواده هم پناهگاه امن آنهاست و هم آنها را برای نقش آفرینی ویژه در حوزه‌های اجتماعی همسو با ویژگی‌ها و توانمندی‌هایشان آماده می‌کند.

وی دوره نوجوانی را فرصتی بزرگ برای تمرین کار گروهی، مهارت آموزی، تشخیص مساله و تلاش برای ارائه راه حل و اقدام، تفکر انتقادی و مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی دانست و از آنها خواست با جدیت برای امیدآفرینی، ایجاد تحول در جامعه و آینده‌ای روشن تلاش کنند و از مواجهه با مشکلات نهراسند.

براساس این گزارش، در این دیدار ۲۱ نفر از دختران از گروه‌های فعال اجتماعی ایران زمین در سنین ۱۰ تا ۱۶ سال حضور داشتند که تعدادی از آنها به نمایندگی از دیگران به بیان فعالیت‌ها و دیدگاه‌های خود در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و آموزشی پرداختند و در مقابل توصیه‌ها و تجربه‌های معاون اول رئیس جمهوری را شنیدند و برای حل برخی مشکلات و چالش‌هایشان قول مساعد گرفتند.

استفاده از پول ملی درمراودات تجاری ایران و ویتنام

معاون اول رئیس جمهوری گفت: استفاده از پول ملی و توسعه همکاری‌های بانکی به عنوان عاملی مهم در تقویت مناسبات و مراودات تجاری می‌تواند زمینه تبادلات گسترده اقتصادی میان دو کشور را فراهم کند.

به گزارش ایرنا، محمد مخبر در دیدار «تو لام» وزیر امنیت عمومی ویتنام، روابط ایران و ویتنام را صمیمانه و نزدیک توصیف کرد و با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری‌های اقتصادی فی مابین گفت: گسترش مناسبات تجاری میان دو کشور می تواند به تعمیق و پایداری مستمر روابط سیاسی تهران – هانوی منجر شود.

وی همچنین با اشاره به زمینه های متعدد همکاری میان ایران و ویتنام، اظهار داشت: تهران و هانوی می‌توانند با ارتقاء سطح همکاری های فی مابین، ضمن جبران کاهش مبادلات تجاری ناشی از شیوع کرونا، جهش مناسبی در مناسبات اقتصادی و حجم مبادلات تجاری خود ایجاد کنند.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این که باید بسترهای لازم برای فعال شدن بخش خصوصی دو کشور مهیا شود، خاطرنشان کرد: تسهیل صدور روادید و برقراری پرواز مستقیم میان دو کشور از ضرورت ها و پیش‌نیازهای مهم برای توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی فی مابین است.مخبر ضمن قدردانی از مواضع و حمایت های این کشور از جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی، به سالگرد روابط ۵۰ساله دو کشور اشاره و اظهار امیدواری کرد سفر وزیر امنیت عمومی ویتنام به ایران، نتایج ملموس و مفیدی به همراه داشته باشد.

هانوی به دنبال گسترش روابط با تهران است

وزیر امنیت عمومی ویتنام هم در این دیدار ضمن گرامیداشت پنجاهمین سالگرد روابط فی مابین گفت: دو کشور طی این سال ها روابط و همکاری های خوبی داشته اند و هانوی به دنبال تعمیق و گسترش روابط با تهران است.

«تو لام» ضمن تشکر از مواضع و نقش سازنده کشورمان در برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه و در سطح منطقه، از حمایت های جمهوری اسلامی برای عضویت غیردائم ویتنام در شورای امنیت سازمان ملل و کمیسیون حقوق بشر قدردانی کرد.وی با تاکید بر استمرار و تقویت روزافزون روابط دو کشور در تمامی زمینه ها و حمایت از یکدیگر در محافل بین المللی، تصریح کرد: ویتنام در موضوعات مرتبط از ایران حمایت می کند و به دنبال ارتقاء سطح همکاری های اقتصادی و افزایش حجم مبادلات تجاری با ایران است.وزیر امنیت عمومی ویتنام همچنین با اشاره به دیدارها و مذاکرات خود در تهران اظهار امیدواری کرد توافق های صورت گرفته در این سفر با نتایج و دستاوردهای خوبی برای دو کشور همراه باشد.

نسخه مناسب چاپ