توجه به نگرانی سهامداران
یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اگرچه به لحاظ منطقی ارزش سهامی که در پرتفوی صندوق‌های درآمد ثابت وجود دارد، آنقدر با اهمیت نبود که بتواند روند بازار سرمایه را تغییر دهد؛ اما به هر حال این موضوع نگرانی‌هایی برای بازار ایجاد کرده و ترس سهامداران، به منفی‌های بورس دامن زده بود، افزایش مهلت اصلاح حد نصاب، این نگرانی‌ها را کاهش داد.

محمدحسن شمسی، در گفتگو با پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا) با اشاره به تأثیر مثبت مصوبه‌های هفته گذشته سازمان بورس بر روند بازار اظهار کرد: به نظر می‌رسد منفی‌های هفته گذشته بازار سهام، بیشتر ناشی از بی‌ثباتی در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی و همچنین ترس سهامداران و افزایش بی‌اعتمادی در این بازار بود و سه مصوبه سازمان بورس در رابطه با حمایت از این بازار، در کاهش این ترس و بی‌اعتمادی تاثیرگذار بود.

کارشناس بازار سرمایه در رابطه با تاثیر مصوبه تمدید مهلت اصلاح حد نصاب صندوق‌های درآمد ثابت گفت: به هر حال افزایش مهلت اصلاح حد نصاب صندوق‌های درآمد ثابت در کاهش عرضه‌ها و همچنین بهبود جو روانی بازار سرمایه موثر خواهد بود.

به گفته وی اگرچه به لحاظ منطقی ارزش سهامی که در پرتفوی صندوق‌های درآمد ثابت وجود دارد، آنقدر با اهمیت نبود که بتواند روند بازار سرمایه را تغییر دهد؛ اما به هر حال این موضوع نگرانی‌هایی برای بازار ایجاد کرده و ترس سهامداران، به منفی‌های بورس دامن زده بود و افزایش مهلت اصلاح این حدنصاب، این نگرانی‌ها را کاهش داد.

وی افزود: به طور کلی معتقدم جنس پولی که در صندوق‌ های درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌شود، با پولی که در بازار سهام سرمایه‌گذاری می‌شود، متفاوت بوده و خرید سهام توسط صندوق‌های درآمد ثابت با توجه به کاهش بازدهی و افزایش ریسک این صندوق‌ها به مصلحت نیست. شمسی در ادامه بیان کرد: در دو سال گذشته، ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس، رشد مناسبی داشته و می‌توان گفت بازار از این لحاظ با سال ۹۹ قابل قیاس نیست.

وی اضافه کرد: تسهیل و تسریع فرآیند صدور مجوز سبدگردان‌ها و صندوق‌های بخشی می‌تواند در ترغیب مردم به سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه و حرفه‌ای‌تر شدن این بازار کمک کند.

از سوی دیگر بررسی ها نشان می دهد امکان آزادسازی سهام عدالت برای دارندگان آن فراهم شده است.

به گزارش مهر، سهامداران می‌توانند با استفاده از نام کاربری با کد ملی آزادسازی سهام عدالت را انجام دهند، هر روز سبد دارایی سهام عدالت تغییر کرده و افرادی که قصد فروش فوری را ندارند می‌توانند با صبر کردن عایدی بیشتری در ماه‌های آینده داشته باشند.

به گفته بیشتر کارشناسان بازار سرمایه نگهداری یک تا دو ساله سهام عدالت می‌تواند بازده بسیار خوبی را برای سهامداران عدالت فراهم کرده و شاید به دو برابر مبلغ کنونی یعنی پرتفوی سهام عدالت ارزش بیش از ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان داشته باشد.

یک کارشناس بازار سرمایه هم درباره آخرین وضع سرمایه گذاری در بورس و بهترین گروه این روزهای بورس توضیحاتی ارائه داد.

محمد غفوری درباره بهترین گروه‌های سرمایه گذاری بورس در شرایط فعلی، گفت: به نظر من اقبال سرمایه گذاران روی صنعت سیمان مثبت خواهد بود.

غفوری افزود: با توجه به نزدیکی فصل مجامع و تقسیم سود جذاب برخی شرکت‌های سیمانی درایور مثبتی برای این صنعت خواهد بود.

غفوری افزود: نکته مهم اینکه در فصل زمستان شاهد افزایش رقابت‌های سنگین قیمت سیمان در بورس کالا بودیم و تأثیر این مهم را در گزارشات سال مالی صنایع سیمان با افزایش حاشیه سودها و افزایش سودآوری شرکت این صنعت خواهیم دید.

علی فراقی کارشناس بازار سرمایه هم در تحلیل وضع بازار سرمایه گفت: برای رفتار احتمالی بازار سرمایه در هفته پیش رو در جمع بندی آن می‌توان تعادل را چاشنی آن در نظر گرفت.

وی افزود: البته با توجه به این شاهد ریسک‌های سیستماتیک خاصی در بازار نباشیم زیرا در کلیت و چشم انداز بازار دیدگاه در نمادهای بسیاری از بازار ارزنده است هرچند با توجه به رفتارهای اردیبهشت اندکی فشار ترس را به خوبی می‌توان در بازار حس نمود که با اندک فشار از سمت بازارگردان آن می‌تواند دوباره در بازار حاکم شود.

فراقی ادامه داد: مهمترین فاکتور از نظر مستحکم‌تر شدن روند رو به بالای بازاررا می‌توان قدرت گرفتن حجم دوباره معاملات نسبت به کندل های قدرتمند قبلی بازار دانست که عملاً می‌تواند روند رو به بالای بازار را تثبیت کند.

شده توسط روزنامه اطلاعات

نسخه مناسب چاپ