سد «دوستی» مشهد به گِل نشست
سرویس شهرستان ها: مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: حجم ذخیره آب سد «دوستی» مشترک بین ایران و ترکمنستان به قدری کاهش یافته که اکنون از آب گل‌آلود برای تصفیه و بهره برداری استفاده می‌شود و می‌توان گفت که سد دوستی به گل نشسته است.

به گزارش ایرنا، حسین اسماعیلیان در جلسه شورای اداری شهرستان مشهد افزود: اکنون وضعیت تامین آب در مشهد حساس است و برای عبور از این شرایط باید همه پای کار بیایند. از ابتدای سال آبی امسال که حدود ۸ ماه از آن می‌گذرد، تاکنون حدود ۸۳میلیمتر بارندگی داشته ایم، این در حالی است که در مدت مشابه پارسال در شرایط خشکسالی حدود ۱۸۶میلیمتر بارش باران در استان خراسان رضوی به ثبت رسید و این نشان از کاهش ۶۴درصدی نسبت به دوره قبل دارد.وی با اشاره به کاهش ۱۰۰درصدی بارش باران در حوزه شهرستان مشهد، گفت: میزان بارش باران از ابتدای امسال در مشهد حدود ۱۷میلمتر ثبت شده، این در حالی است که در مدت مشابه پارسال این میزان ۴۸میلیمتر بود.از سوی دیگر میانگین دما طی این مدت ۱.۲درجه سانتیگراد افزایش پیدا کرده است. مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد تاکید کرد: استان خراسان رضوی در بدترین وضعیت بارش نسبت به سایر نقاط کشور قرار دارد و اکنون حوزه مشهد هم نسبت به استان خراسان رضوی در شرایط بدتری قرار است.اسماعیلیان با اشاره به توجه مسئولان کشوری و استانی نسبت به شرایط آب مورد نیاز شهر مشهد، افزود: سعی شده است با فعالیت شبانه روزی هر کاری را که می‌توانیم انجام دهیم زیرا جنس کار ما در حوزه آب مشهد، پیشگیری از بحران است.

وی ادامه داد: با کمک متخصصان سیستم شناوری در حال ساخت است که با ظرفیت ۳ متر در ثانیه آب کف سدها که همراه با مواد ته‌نشین است را به سطحی برساند که آب با کیفیتی برای استفاده به دست آید.

نسخه مناسب چاپ