در سفر رئیس‌جمهوری به جاکارتا انجام شد
امضای ۱۱ سند همکاری میان ایران و اندونزی
رئیس‌جمهوری: امضای اسناد متعدد همکاری در حوزه‌های مختلف نشاندهنده عزم و اراده دو کشور برای توسعه روابط در همه عرصه‌هاست
 

مقامات عالیرتبه ایران و اندونزی دیروز در حضور روسای جمهوری دو کشور ۱۱سند و تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش ایرنا، تفاهمنامه تجارت ترجیحی، لغو روادید، مبادلات فرهنگی، همکاری نظارتی بر تولید فرآورده‌های دارویی، همکاری در زمینه‌های علمی، فناوری و نوآوری و همکاری دو جانبه در زمینه نفت و گاز از جمله اسناد همکاری امضا شده میان وزرای امور خارجه، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری و معاون وزیر صمت با همتایان اندونزیایی بود.

امضای اسناد نشانه عزم ۲کشور برای توسعه

رئیس جمهوری با بیان این که ایران و اندونزی زمینه‌ و ظرفیت‌های متنوعی برای ارتقای سطح روابط دارند، گفت: امضای اسناد متعدد همکاری در حوزه‌های مختلف نشاندهنده عزم و اراده دو کشور برای توسعه روابط در همه عرصه‌ها ست.

حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در نشست مطبوعاتی مشترک با «جوکو ویدودو» همتای اندونزیایی خود، اظهار امیدواری کرد که این سفر بتواند در جهت گسترش تعاملات دو کشور قدرتمند اسلامی در منطقه و جهان تاثیرات سازنده‌ای داشته باشد و آثار آن با سفر متقابل رئیس جمهوری اندونزی به تهران کامل شود.

وی با ابراز امیدواری نسبت به این که در این سفر گام‌های بلندی برای توسعه روابط با اندونزی برداشته شود، گفت: دو کشور در ۷۰سال سپری شده از برقراری روابط دیپلماتیک، همواره تعاملات خوبی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و منطقه‌ای و بین‌المللی داشته‌اند.

رئیس جمهوری با اشاره به هدفگذاری انجام شده برای رساندن حجم مبادلات تجاری دو کشور به رقم ۲۰میلیارد دلار افزود: البته دو کشور تصمیم گرفته‌اند که مبادلات خود را با ارزهای ملی انجام دهند.

رئیسی در ادامه سخنانش با بیان این که جمهوری اسلامی با وجود فشارها و تحریم‌های ظالمانه با همت متخصصان جوان خود گام‌های ارزشمندی برای رشد علم و فناوری و همچنین توسعه اقتصادی برداشته است، تصریح کرد: تحریم‌ها و تهدیدها به هیچ عنوان نتوانسته است ایران را متوقف کند.

وی همکاری و ارتباط با کشورهای مسلمان، همسایه و همسو را اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی بیان و خاطرنشان کرد: گسترش روابط با اندونزی به عنوان یکی از کشورهای مهم و موثر در آسیا و جهان که در سازمان‌های مهم منطقه‌ای و بین‌المللی عضویت دارد، برای ایران ازاهمیت زیادی برخورداراست.

دیدگاه‌مشترک پیرامون مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی

رئیس جمهوری با بیان این که ایران و اندونزی نسبت به مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله مساله فلسطین و وضع افغانستان دیدگاه‌های مشترکی دارند، گفت: دو کشور به حمایت از حقوق مردم فلسطین تا آزادی قدس شریف متعهد و پایبند هستند. همچنین دیدگاه دو کشور درباره ضرورت تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان که همه اقوام و مذاهب را نمایندگی کند و در جهت احقاق حقوق همه مردم این کشور گام بردارد، یکسان است.

رئیسی اضافه کرد: امروز زنان و دختران در جمهوری اسلامی در شئون و عرصه‌های مختلف حضور موثر و موفقی دارند و باعث افتخارآفرینی برای کشورمان شده‌اندو معتقدیم زنان و دختران افغان هم این توانمندی را دارند که برای کشورشان و امت اسلامی افتخارآفرینی کنند و باید امکان فعالیت‌های اجتماعی از جمله بهره‌مندی از فرصت‌های آموزشی برای آنان فراهم شود.

وی با بیان این که دو دهه حضور آمریکا در افغانستان ثمره‌ای جز ویرانی و کشتار و از جمله ۳۵هزار کودک معلول نداشت، اظهار داشت: ایران و اندونزی در مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی قائل به مبارزه جدی با یکجانبه‌گرایی هستند.

رئیس جمهوری در پایان با بیان این که ایران و اندونزی زمینه‌ها و ظرفیت‌های متنوع و فراوانی برای ارتقای سطح روابط خود دارند، اظهار امیدواری کرد که این سفر بتواند در جهت گسترش تعاملات فی مابین دو کشور بزرگ و قدرتمند اسلامی در منطقه و جهان تاثیرات سازنده‌ای داشته باشد و آثار آن با سفر متقابل رئیس جمهوری اندونزی به تهران کامل شود.

سخنان رئیس جمهوری اندونزی

رئیس جمهوری اندونزی هم در این نشست گفت که در دیدار با آقای رئیسی ، تازه ترین تحولات مربوط به وضع ژئوپلیتیک جهانی و تقویت همکاری های دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

جوکو ویدودو همچنین به امضای توافقنامه تجارت ترجیحی میان ایران و اندونزی اشاره و ابراز امیدواری کرد حجم مبادلات تجاری میان ایران و اندونزی افزایش

یابد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد همکاری مشترک میان این کشور و ایران در زمینه انتقال تجربیات مربوط به فن آوری و تحقیقات علمی هم با افزایش روبرو شود.

پایان دوران یکه‌تازی آمریکا

رئیس جمهوری در دیدار گروهی از مردم اندونزی در مرکز اسلامی جارکارتا با بیان اینکه با برآمدن قدرتهای نوظهور دوران یکه‌تازی آمریکا و نظام سلطه به پایان رسیده است، دلیل مخالفت‌ها با ایران را به دلیل دانست که جمهوری اسلامی نمی‌خواهد زیر بار نظام سلطه برود.

به گزارش ایرنا، رئیسی با اشاره به دعوت اسلام به وحدت، انسجام و وحدت را راهبرد امت اسلامی در مقابل اختلاف افکنی دشمنان اسلام بیان کرد و گفت: افرادی که امروز دل در گروی دین دارند باید بدانند امروز وحدت و انسجام امت اسلامی بسیار ضروری است.

رئیس جمهوری افزود: اسلامی که امروز جمهوری اسلامی خود را مقید به آن می‌داند، اسلام اهل بیت عصمت و طهارت(س)، اسلامی است که امیرالمؤمنین(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) آن را مطرح کردند.

رئیسی، نجات انسانیت را در پیروی از مکتب علوی و فاطمی دانست و تاکید کرد: آنچه که برای سعادت بشریت و اخلاق انسان تاثیرگذار است، از زبان اهل

بیت (س) شنیده می‌شود.

رئیس‌ جمهوری خاطرنشان کرد: در خانه اهل بیت سخنی از انحراف شنیده نمی‌شود و انسان را به صراط مستقیم هدایت می‌کند. انحرافات فکری و اختلاف افکنی در جهان اسلام نسبتی با دین و قرآن ندارد.

رئیسی تصریح کرد: کشورهای اسلامی و امت مسلمان باید روابط بسیار صمیمی با هم داشته باشند. کسانی که دل در گرو اسلام ندارند به مسلمانان ظلم‌ می‌کنند. بیداری، آگاهی، زمان شناسی و دشمن شناسی مسلمانان جلوی ظلم آنها را می‌گیرد.وی هدف از سفرش به اندونزی را توسعه روابط سیاسی، اقتصادی، تجاری، فرهنگی و تمدنی دو کشور برشمرد و افزود: کسانی که به نام اسلام و دین در جامعه اسلامی اختلاف افکنی و خون ریزی می کنند و هیچ نسبتی با اسلام و قرآن ندارند

رئیسی با بیان اینکه امروز رژیم صهیونیستی حق مردم فلسطین را پایمال می‌کند، گفت: باید برای نجات مردم فلسطین تلاش کنیم و مسلمانی ما در گرو آن است که به مسلمانان مظلوم و محروم عالم توجه کنیم و نسبت به همه آنها مسئولیت داریم.

رئیسی با بیان اینکه دشمن امروز به دنبال فتنه‌های مختلف است، گفت: دشمن یک بار با خلق داعش، بار دیگر با امپراتوری رسانه‌ای، یکبار با اهانت به نبی اکرم و … به دنبال این است که امت اسلامی نتواند متحد باشد.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه نظام سلطه به دنبال ادامه سلطه طلبی خود در جهان است، گفت: دلیل مخالفتی که امروز با جمهوری اسلامی وجود دارد به این دلیل است که جمهوری اسلامی نمی‌خواهد زیر بار نظام سلطه برود. با برآمدن قدرتهای نوظهور دوران یکه تازی آمریکا و نظام سلطه به پایان

رسیده است.

رئیسی ادعای آمریکا و غرب درباره دموکراسی را دروغ دانست و خاطرنشان کرد: اگر دنبال دموکراسی هستید بگذارید در فلسطین‌ها خودشان سرنوشتشان را رقم بزنند. بگذارید در یمن و افغانستان خودشان تصمیم بگیرند، چرا در امور آن دخالت می‌کنید؟ کشورهای غربی و آمریکا دنبال دموکراسی نیستند دنبال سلطه‌طلبی و غارت ثروت ملت‌ها هستند.

نسخه مناسب چاپ