‏قالیباف رئیس مجلس ماند
 

نمایندگان مجلس دیروز درنشست خود ، محمدباقر قالیباف را با ۲۱۰ رأی به عنوان رئیس مجلس در چهارمین سال دوره یازدهم مجلس انتخاب کردند.

به گزارش خانه ملت،دوکاندیدای دیگر ریاست مجلس الیاس نادران و فریدون عباسی دوانی بودند که به ترتیب ۴۷ و ۷ رأی کسب کردند.

پس از انتخاب رئیس ، مجلس وارد اعلام رای برای انتخاب نواب رئیس شد؛ عبدالرضا مصری، مجتبی ذالنوری و علی نیکزاد کاندیدای نایب رئیسی بودند.شمارش آرای نواب رئیس، بالغ بر دو ساعت طول کشید و چندین بار آرا مورد شمارش قرار گرفت.

عبدالرضا مصری با رای نمایندگان نائب رئیس اول شده بود لیکن به دلیل مساوی شدن آرای نیکزاد و ذوالنور برای نایب رئیسی دوم، آرا چندین بار مورد بازشماری قرار گرفت. در ابتدا وقتی آرا مساوی شد نمایندگان مسئول شمارش آرای نائب رئیسی در جایگاه هیات رئیسه و نزد قالیباف رفتند و از او خواستند که بین نیکزاد و دوالنور قرعه کشی انجام شود که قالیباف بار اول نپذیرفت و از آنها خواست که دوباره آرا شمارش شود.

برهمین اساس چندین بار آرا مورد شمارش قرار گرفت و باز هم همان رای مساوی به دست آمد، به همین دلیل مجدد گلدانی با دو اسم نیکزاد و ذوالنور نزد قالیباف برده شد و از او خواستند که قرعه‌کشی انجام شود که نام ذوالنور بیرون آمد.همچنین حسینعلی حاجی دلیگانی و احمد امیرآبادی جای خود را به روح‌الله متفکر آزاد و مجتبی یوسفی دادند.

به این ترتیب ،ترکیب آخرین هیات رئیسه مجلس یازدهم به شرح زیر است:

رئیس: محمدباقر قالیباف، نواب رئیس: عبدالرضا مصری و مجتبی ذوالنوری، دبیران: سیدمحسن دهنوی، محمد رشیدی، علی کریمی فیروزجایی، مجتبی یوسفی و احمد نادری، ناظران: سید نظام موسوی، علیرضا سلیمی و محسن پیرهادی

بعد از برگزاری انتخابات ، اعضای منتخب هیات رئیسه با حضور در جایگاه سوگند یاد کردند و رئیس مجلس هم از زحمات اعضای قبلی هیات رئیسه به ویژه علی نیکزاد به عنوان نائب رئیس قدردانی کرد.

قالیباف همچنین در نطق پیش از دستور خود ،‌ تحریم بسیج دانشجویی کشور از سوی اتحادیه اروپا را برآمده از کینه‌ استعمارگران از این نهاد ریشه‌دار دانست و افزود: بسیج دانشجویی شجاعانه در حساس‌ترین لحظات از آرمان‌های انقلاب اسلامی دفاع کرده است و با برپایی هزاران اردوی جهادی در سراسر کشور همواره در خدمت محرومان بوده است .

در بخش دیگری از جلسه علنی محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس نامه رئیس جمهوری برای معرفی رضامراد صحرایی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را قرائت کرد.

نمایندگان گزارش کمیسیون قضائی و حقوقی لایحه شورای حل اختلاف را بررسی و برای تامین نظر شورای نگهبان با اصلاحات صورت گرفته در این لایحه موافقت کردند.

در ادامه ایرادات شورای نگهبان در طرح الحاق یک ماده به قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران هم بررسی و رفع شد.

بیانیه نمایندگان در تقدیر از ناوگروه ۸۶نیروی دریایی

بیانیه ۲۲۰نفر از نمایندگان در تقدیر از نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران به ویژه

خانواده های بزرگ و صبور ناوگروه پرافتخار ۸۶قرائت شد. احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیس مجلس باقرائت این بیانه افزود:نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی ایران در دوران ۸ سال دفاع مقدس و پس از آن افتخارات متعددی را از خود به یادگار گذاشته اند. از حماسه مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر و عملیات غرورآفرین مروارید و نابودی کامل نیروی دریایی رژیم بعث گرفته تا حفظ اقتصاد دریایی کشور با اسکورت کاروان های تجاری و نفت کش در طول جنگ تحمیلی. نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مایه فخر و مباهات ملت شریف ایران اسلامی است که فرزندان آن ها در نیروی دریایی راهبردی ارتش با این اقدام شگرف ثابت کردند که زیباترین و جامع ترین تفسیر از رهنمودهای فرمانده معظم کل قوا که در جمع فرماندهان و مسئولان ارشد نیروهای مسلح فرمودند قانع وضع موجود نباشید و بخواهید پیش بروید را داشته و به معنای واقعی کلمه سیادت دریایی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را جامه عمل پوشیدند.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از ملت بزرگ ایران از خانواده های بزرگ و صبور کارکنان ناوگروه پرافتخار ۸۶ نیروی دریایی راهبردی ارتش که سهم عظیمی از این توفیق مرهون همراهی و تحمل

سختی های دوران طولانی تنهایی این عزیزان است از تلاش های صادقانه و مجاهدت های خستگی ناپذیر تمام فرماندهان، مسئولان و کارکنان ناوگروه قدردانی می کنیم .

همچنین فراکسیون دفاع و اقتدار ملی مجلس با صدور بیانیه‌ای، سالروز حماسه بزرگ آزادسازی خرمشهر را تبریک گفت و تاکید کرد که پاسداشت فتح خرمشهر، در گرو پاسداشت حضور مردم در همه صحنه‌ها ست.

دراین بیانیه آمده است:بازخوانی و ترسیم حماسه سرنوشت‌ساز فتح خرمشهر برای نسل‌های امروز انقلاب و آینده سازان عزیز این سرزمین، نقش آفرینی‌ها و رشادت‌های فرزندان قرآن و ولایت در همه برهه های تاریخی را برای همیشه جاودانه ساخته است و الهام بخش الگوی مقاومت و پیروزی در برابر تهدیدات دشمنان انقلاب، نظام و میهن اسلامی خواهد بود.

پس از گذشت چهار دهه از این فتح اقتدار آفرین، نیرو‌های مسلح ایران اسلامی همچون دوران سخت ولی با شکوه و ارزشمند دفاع مقدس، با ایمان، اخلاص، تعهد، وحدت، شجاعت و ایثار، راه آزموده شده را برای شکستن موانع پیشرفت و رسیدن به خودباوری ملی با ملت سرافراز ایران اسلامی رقم می‌زنند و ایستادگی تا پای جان برای دفاع از ارزش های راستین انقلاب و نظام اسلامی سرمشق فرهنگ دفاعی نهادینه شده است.نمایندگان عضو فراکسیون دفاع و اقتدار ملی با گرامیداشت یاد و خاطره رزمندگان اسلام، حماسه سازان سوم خرداد، چهل و یکمین سالروز مقاومت و پیروزی را به رهبر معظم انقلاب ، نیروهای مسلح و آحاد ملت شریف ایران اسلامی تبریک گفت و به روح بلند بنیانگذار انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) و همه شهدایی که در این راه خون خود را خالصانه نثار کردند، درود ‌فرستاد و اعلام کردکه از تداوم راه مقاومت و پیروزی به عنوان راهبردی بنیادی و تجربه شده در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی با قدرت حمایت خواهد کرد و از دولت و نهادهای مسئول نیز انتظار می‌رود در صیانت از فرهنگ مقاومت و الگوی پیروزی در میادین سخت و نیز پشتیبانی از جامعه رزمندگان کشور و جبهه مقاومت بیش از گذشته اهتمام ورزد.

نسخه مناسب چاپ