الحاق تجهیزات و تسلیحات جدید به نیروی زمینی ارتش
 

سرویس خبر: جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: نیروی زمینی به این توانایی رسیده است که تجهیزات هوشمند نقطه ‌زن را به دشمن تحمیل کند.

امیر سرتیپ نوذر نعمتی در مراسم الحاق و واگذاری تجهیزات و تسلیحات نوین و بازآمادشده به تیپ ۵۵ هوابرد و پشتیبانی منطقه ۲ نیروی زمینی ارتش ، با گرامیداشت سوم خردادماه سالروز آزادسازی خرمشهر، روز مقاومت، ایثار و پیروزی و دهه کرامت گفت: سوم خرداد روز آزادسازی خرمشهر از چنگال وحشیانی است که در آن دوران مورد حمایت استکبار شرق و غرب بودند که به ‌لطف خدا رزمندگان اسلام با جانفشانی در خلق حماسه آزادسازی خرمشهر پیروز شدند. وی تأکید کرد: خلق‌کنندگان حماسه سوم خرداد درس آزادگی را به همه آموختند و پیشنهاد می‌کنم جوانان مهم‌ترین و تعیین‌کننده‌ترین نقطه جنگ تحمیلی را مطالعه کنند.

جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با تأکید بر این که امروز آنچه برای نیروی زمینی اهمیت بالایی دارد، ولایی و ولایتمدار بودن است، ادامه داد: به ‌لطف خداوند در سال ۱۴۰۱ دو دفعه مورد تقدیر رهبر معظم انقلاب قرار گرفتیم.

نعمتی در بخش دیگری از سخنانش با بیان این که تیپ ۵۵ هوابرد و تیپ ۳۷ زرهی در استان فارس از یگان‌های عملیاتی ارتش در کشور محسوب می‌شوند و پایه مراکز آموزشی و فرهنگی نیروی زمینی در شیراز است،ادامه داد: باتوجه به رصد تهدیدات و نیازهای آینده، در حال عبور از نیروی زمینی سنتی به‌سمت نیروی زمینی پیشرفته هستیم تا بتواند رزم زمینی را به هر دشمنی تحمیل کند که راه زیادی از این مسیر را طی کرده ایم .

وی تاکید کرد: با توکل به خدا، پیروی از مقام عظمای ولایت و به‌همت غیورمردان نزاجا به یک ساختار متحرک هجومی و چالاک تبدیل شده‌ایم و اکنون دارای تیپ‌های تخصصی از جمله مکانیزه‌ها و زرهی‌ها، توپخانه موشکی، پهپادها، یگان‌های جنگال، مهندسی رزمی در مناطق مختلف کشور، تیپ‌های واکنش سریع، تیپ‌های متحرک هجومی وهوانیروز هستیم.

جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش با بیان این که تیپ ۵۵ هوابرد در استان فارس طی ۵ سال گذشته به یک تیپ چندمنظوره تبدیل شده است که در این باره توانسته‌ایم مهارت کارکنان را تبدیل به مهارت چندمنظوره کنیم تا بتواند از راه هوا بر سر دشمن فرود بیاید، ادامه داد: در مسابقات نظامی کشورهای دنیا هم این تیپ با مهارت جدید شرکت و رتبه سوم مسابقات نظامی را کسب کرده است.

نعمتی با تاکید بر این که تجهیزات رونمایی‌شده از جمله تجهیزات جنگالی همگی بروز شده اند و قابلیت‌هایی نظیر هوشمندی، دورزن و شبکه‌محور بودن برخوردارند، اظهار داشت: نفربرهایی حامل موشک‌انداز هوشمند نقطه‌زن هستند و حدود ۷ برابر بُرد این موشک‌هاست که به آن اضافه شده است ، لذا از رویکرد تدافعی به رویکرد تدافعی تهاجمی تبدیل شده ایم.

جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش تاکید کرد: ما به این وضعیت بسنده نخواهیم کرد چراکه باید به‌سمت جلو و در لبه فناوری حرکت کنیم. طی چند سال گذشته، ۵ کارخانه در نیروی زمینی تأسیس شده است و این کارخانه‌ها با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در حوزه‌های مختلف از جمله ساخت پهپاد، موشک، مهمات، سلاح، خودرو و نیازمندی‌های داخلی مشغول به فعالیت هستند.

قدرت فزاینده ارتش در دریا‌‌

امام جمعه شیراز هم در مراسم صبحگاه مشترک و الحاق تجهیزات نوین به تیپ ۵۵ هوابرد شیراز گفت: در عرصه نظامی در دریا‌ هم ارتش جمهوری اسلامی قدرتمند و با صلابت ظاهر شده است و توانست ماموریت دور کره زمین را با افتخار و عظمت به پایان برساند.

آیت‌الله لطف‌الله دژکام افزود: افتخار ایرانیان این است که نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی امروز به دستور قرآن کریم که فرموده در مقابل دشمن هرچه می‌توانید عِده و عُده آماده کنید، عمل کرده است.

امام جمعه شیراز تاکید کرد: مراسم الحاق ادواتی که در طول تاریخ نیازمند آنها بودیم تا از کشور‌های دیگر وارد کنیم ، امروز برای عزت اسلام و ایران، به دست نیرو‌های ارتش جمهوری اسلامی تولید می شود و خود شما پرسنل شریف، عزیز و نیرو‌های سربلند ارتشی آن‌ها را به کار می‌گیرید و آبرو و عظمت برای ایران و ایرانیان آفریده‌اید.

دژکام گفت: یادمان نمی‌رود که دشمنان اسلام و ایران برای یکی از این ادواتی که امروز در کشورمان تولید می شود، چقدر باج می‌خواستند تا مقدار کمی از این ادوات را به ما بدهند .فراموش نمی‌کنیم در بعضی از کشور‌های منطقه تعبیر رئیس جمهوری آمریکا وقتی خواست برخی از این ادوات را به آن‌ها بفروشد این بود که «آن‌ها گاو شیرده ما هستند.»

وی تاکید کرد: امروز ایرانیان مایه افتخار امت اسلامی شده اند و به همه اثبات کردند که امت اسلامی در پرتو قرآن و ولایت اهل بیت(ع) هیچ وقت به کسی باج نمی‌دهد.

محمدهادی ایمانیه استاندار فارس هم در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره شهدا، اظهار داشت: با اخلاص، توان و تدبیر رهبر معظم انقلاب امروز دشمنان این ملت از قدرت ارتش این ملت دچار ترس و واهمه هستند. وی افزود: با تلاش متخصصان ارتش و به رغم تمامی تحریم‌ها در بیشتر زمینه‌ها خودکفا شده‌ایم و غربی‌ها اعتراف می‌کنند که این کشور قادر است از خود و از نیروهای مقاومت در منطقه هم دفاع کند.

الحاق تجهیزات و تسلیحات نوین به تیپ ۵۵ هوابرد

بنا به این گزارش الحاق و واگذاری تجهیزات و تسلیحات نوین و بازآماد شده به یگان‌های ارتش در منطقه شیراز در آستانه فرا رسیدن سالروز عملیات غرورآفرین بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر در دوران دفاع مقدس، با هدف تغییر ماهیت تیپ ۵۵ هوابرد به یک یگان واکنش سریع و چند مهارته، افزایش توان رزمی و قدرت تهاجمی بالای این تیپ و همچنین افزایش قدرت پشتیبانی منطقه ۲ نیروی زمینی ارتش برای ارسال تجهیزات مختلف به یگان‌های منطقه فارس انجام گرفته است. با توجه به گام‌های بلند نیروی زمینی ارتش در حوزه تحرک و بازآماد تجهیزات، امروزه یگان‌های این نیرو در حال گذر از حالت پدافندی به حالت تهاجمی هستند که این تغیر ماهیت توانسته است در حوزه‌های مختلف اعم از زرهی، توپخانه، پهپادی، جنگال و هوانیروز به جایگاه مطلوبی برسد .

تحویل این تجهیزات و تسلیحات نوین و بازآماد شده اعم از خودروی فوق سنگین خانواده‌های کیان و کاماس به یگان‌های نیروی زمینی ارتش، علاوه بر ایجاد آمادگی رزمی حداکثری و ارتقای توان دفاعی کشور، موجب می‌شود تا هر یگان بتواند در چندین حوزه رزمی مشغول به انجام ماموریت‌های محوله خود شود.

بر همین اساس با توجه به شرایط مطلوب نیروی زمینی ارتش در عرصه طراحی، ساخت، تولید و بازآماد نیازمندی‌های تجهیزاتی در رسته‌های مختلف، خودکفایی و خوداتکایی، ماموریت‌های محوله به بهترین شکل و کمترین هزینه انجام می‌شود.

به گزارش تسنیم، تجهیزات و تسلیحات بازآماد و بهینه سازی شده با همکاری شرکت‌های دانش بنیان، صنایع داخلی کشور و همچنین جهادخودکفایی و صنایع شهید زرهرن نیروی زمینی ارتش پس از تست و ارزیابی میدانی در رزمایش‌ها و تمرینات نظامی مختلف به یگان‌های عملیاتی نیروی زمینی تحویل و واگذار شد.

تیپ ۵۵ هوابرد در سال های گذشته فقط ماموریت‌های اجرایی با چتر را انجام می‌داد که پس از تحویل و واگذاری این تجهیزات نیمه سنگین و سنگین، از این پس نیرو‌ها پس از فرود با چتر در میدان نبرد، با استفاده از تجهیزات زرهی و پیاده مکانیزه بارریزی شده، ضربات بیشتری را به استحکامات دشمن وارد می‌کنند .

نسخه مناسب چاپ