کوتاه از سراسر جهان
 

شیخ نعیم قاسم: پیام رزمایش حزب‌الله، استواری و آمادگی بود

ایرنا: معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در سخنانی درباره رزمایش روز یکشنبه نیروهای مقاومت لبنان گفت که این رزمایش حامل پیام استواری و آمادگی برای دشمنان است. شیخ نعیم قاسم اظهار داشت: رزمایشی که برگزار شد، اولین رزمایش حزب‌الله لبنان در نوع خود بود و حامل پیامی از ثبات، پایداری و آمادگی است؛ ثباتی که پیروزی‌ها و یک توان بازدارندگی را رقم زده است.

برخورد کامیون به مانع امنیتی کاخ سفید

فارس: ماموران سرویس مخفی ایالات متحده، راننده یک کامیون باری را پس از برخورد این خودرو به مانع نزدیک کاخ سفید بازداشت کردند. طبق بیانیه سرویس مخفی، به هیچ یک از کارکنان این نهاد یا کاخ سفید آسیبی وارد نشد و دلیل و نحوه تصادف در دست بررسی است. سخنگوی سرویس مخفی کاخ سفید بعد از این حادثه اعلام کرد تحقیقات اولیه نشان می‌دهد راننده ممکن است این کامیون باری را عمداً به موانع امنیتی میدان

«لافایت» زده باشد.

حیرت روزنامه نگاران آمریکایی از آرشیو عظیم «بن لادن»

ایسنا: روزنامه نگاران آمریکایی از ماهیت و تنوع آرشیو الکترونیکی عظیم اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده که توسط سیا در سال ۲۰۱۵ فاش شد، شگفت زده شدند. مطالب منتسب به آرشیو بن لادن شامل یادداشت‌های روزانه شخصی مشتمل بر ۲۲۸ صفحه و بیش از ۱۸ هزار سند از وی که به زبان عربی با دست نوشته شده و حدود ۷۹ هزار فایل صوتی و تصویری حاوی مکاتبات و عکس‌هایی است که توسط القاعده برای اهداف مختلف جمع آوری یا تهیه شده است. این اسناد همچنین شامل بیش از ۱۰ هزار فایل ویدیویی، از جمله فایل عروسی پسرش حمزه بن لادن، ویدیوهای خانوادگی اعضای القاعده و اظهارات بن لادن است. این اسناد همچنین حاوی فیلم‌های معروف هالیوود است و نشان می‌دهند که بن لادن به داستان‌های حیات وحش و داستان‌هایی که در مورد زندگی دایناسورها و همچنین در مورد بدترین سم در جهان است، علاقه‌مند بود.

حمله تروریستی به پالایشگاهی در پاکستان با ۶ کشته

ایرنا: پلیس پاکستان اعلام کرد تروریست ها به یک پالایشگاه استخراج گاز و نفت در شمال غرب این کشور حمله کردند و چهار پلیس و دو نگهبان خصوصی را کشتند. عرفان خان، مقام پلیس گفت که حمله بیش از ۵۰ تروریست به یک کارخانه تحت مدیریت شرکت نفت و گاز پاکستان در منطقه هانگو در نزدیکی مرز افغانستان صورت گرفت. هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

ادهانوم: کشورها برای بیماری‌های همه‌گیر در آینده آماده باشند

ایرنا: «تدروس ادهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد هر چند کووید-۱۹ دیگر یک وضع اضطراری بهداشتی نیست اما کشورها باید برای بیماری‌های همه‌گیر و تهدیدها در آینده آماده باشند و توان واکنش و پاسخگویی به این بیماریها را افزایش دهند. وی افزود: هنوز تهدید ایجاد یک جهش دیگر که به موج جدید بیماری و مرگ منجر شود، به قوت خود باقی است.

افشاگری گاردین از مداخله نظامی مخفیانه انگلیس در ۱۹ کشور

ایرنا: یافته های یک پژوهش نشان می‌دهد که نیروهای ویژه انگلیس در ۱۲ سال گذشته در عملیات ‌های مخفیانه در ۱۹ کشور از جمله روسیه، سوریه، اوکراین و سودان شرکت داشته اند. روزنامه انگلیسی گاردین فاش کرد که این نیروهای زبده به صورت مخفیانه و بدون تایید علنی وزرای کابینه انگلیس فعالیت کرده و فقط به وسیله نخست وزیر و وزیر دفاع این کشور برای انجام ماموریت های پرخطر در مناطقی که انگلیس درگیر جنگ نیست، اعزام می شوند.

صدراعظم آلمان: بایدن بهتر از ترامپ است

فارس: صدراعظم آلمان گفت که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا را به دونالد ترامپ رئیس جمهوری قبلی این کشور ترجیح می‌دهد و امیدوار است بایدن برای دور دوم ریاست جمهوری انتخاب شود. «اولاف شولتس»، ترامپ را به تفرقه افکنی متهم کرد و گفت انتخاب او نه تنها برای ایالات متحده بلکه برای آلمان نیز بد خواهد بود و فکر می کنم رئیس جمهوری کنونی آمریکا بهتر است، بنابراین می خواهم او دوباره انتخاب شود.

نسخه مناسب چاپ