گروه روس مخالف پوتین، مراکزامنیتی روسیه در «بلگورود» را هدف قرار داد
سرویس خارجی: شبه‌نظامیان گروهی موسوم به «ارتش آزادی‌بخش روسیه» ساختمان‌های سرویس امنیتی متعلق به وزارت کشور روسیه در منطقه بلگورود را هدف حملات پهپادی قرار دادند.

گفته می‌شود که ارتش اوکراین به این گروه که مخالف ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه است، کمک می‌کند. این گروه همچنین مدعی شده که یک روستای مرزی روسیه در منطقه بلگورود را تصرف کرده‌است. فرماندار منطقه بلگورود هم اعلام کرد که یک ساختمان اداری و چندین خانه در بلگورود در معرض حملات پهپادی قرار گرفتند. «ویاچسلاو گلادکوف» از ساکنان منطقه «گرایوورون» که خانه های خود را موقتا ترک کرده اند خواست به خانه های خود بازنگردند و تأکید کرد که هنوز زمان بازگشت فرا نرسیده است.وی اعلام کرد که دولت روسیه تأسیسات بیلگورود برای انبار کردن مهمات هسته ای را به سرعت تخلیه کرد.

فرماندار بیلگورود روسیه تأکید کرد که در جریان حمله اوکراین به این منطقه ۱۲ نفر زخمی شدند و ۲۹ ساختمان آسیب دیدند و برق ۱۴ روستا هم قطع شد.به گفته مسئولان روسی پهپادها چندین ساختمان مسکونی را را مورد حمله قرار داده و بر سر آنها بمب ریختند و در نتیجه این حمله پهپادی آتش سوزی مهیبی به وقوع پیوست. پیش از این مقامات روسیه گفته بودند که «خرابکاران ارتش اوکراین» ضمن حمله به آن سوی مرز هشت نفر را در یک شهر کوچک زخمی کردند. در مقابل اما مقامات کی‌یف هرگونه ارتباط با این گروه را رد کرده و علت این حادثه را شورش روس‌های ناراضی از کرملین اعلام کرده است.اوکراین ارتباط با شبه‌نظامیان ارتش آزادی‌بخش روسیه را رد و اعلام کرده که آنها مستقل عمل می‌کنند. در این حال معاون شورای امنیت ملی روسیه با اشاره به حمله شبه‌نظامیان اوکراینی به منطقه بلگورود گفت که حامیان غربی رژیم کی‌یف مسئول این خرابکاری هستند.دیمیتری مدودف تاکید کرد که ادعای کی‌یف مبنی بر عدم ارتباط با این گروه خرابکار کذب محض است. وی گفت: این پست‌فطرت‌ها باید مثل موش لِه شوند؛ حتی اسیر هم نشوند. وزارت امور خارجه آمریکا نیز در واکنش به حمله به منطقه بلگورود روسیه، گفت که واشنگتن از حملات خارج از مرزهای اوکراین حمایت نمی‌کند. در چنین شرایطی معاون وزیر دفاع اوکراین گفت، اوکراین هنوز کنترل بخشی از حاشیه جنوب غربی شهر باخموت را در اختیار دارد.”هانا مالیار” افزود، نیروهای کی‌یف پیشروی هایی را به سمت شمال و جنوب باخموت داشته‌اند. وی افزود، درگیری در داخل شهر شدت داشته و نیروهای روسی هم به پاکسازی مناطق تحت کنترل خود ادامه می‌دهند. مسکو مدعی شده بود که نیروهای روسی پس از ۹ماه درگیری شهر باخموت را به صورت کامل تحت کنترل خود درآورده‌اند اما کی‌یف این ادعا را رد کرده است. در خبری مرتبط، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ به اوکراین در اولویت این کشور قرار دارد. بر اساس اعلام وزارت امور خارجه آمریکا، طرح تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ به اوکراین طی ماه‌های آینده اجرایی خواهد شد. تصمیم آمریکا برای ارسال جنگنده‌های اف-۱۶ به اوکراین در حالی صورت می‌گیرد که «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا درباره ارسال

جنگنده اف-۱۶به اوکراین و دخالت کشورهای عضو ناتو در این درگیری هشدار داده بود. همزمان مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که در چارچوب ماموریت آموزشی اتحادیه اروپا، آموزش ۱۵ هزار نفر از نظامیان ارتش اوکراین

تکمیل شد .

«جوزپ بورل» گفت: خبر خوشحال کننده این است که هیات اروپا ماموریت نخست خود را به اتمام رساند و آموزش ۱۵هزار نظامی اوکراینی را تکمیل کرد و تا پایان سال جاری میلادی، ۱۵هزار نظامی اوکراینی دیگر نیز آموزش خواهند دید. پیشتر یک منبع بلندپایه در اتحادیه اروپا گفته بود که به عنوان بخشی از ماموریت آموزشی اوکراین، ۲۰هزار نظامی اوکراینی تا پایان ماه می جاری آموزش خواهند دید. به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند.

نسخه مناسب چاپ