کم آبی از چالش‌های جدی استان بوشهر است
 

بوشهر- خبر نگار اطلاعات:معاون هماهنگی عمرانی استانداری بوشهر در نشست با خبرنگاران درباره موضوعات مهمی نظیر کم آبی، برق و راه آهن به گفتگو و ارائه آمار پرداخت.

هادی رستمیان اظهار داشت: طی یک سال و نیم گذشته دستگاه‌های مختلف طرح آمایش سرزمین را اجرا کردند و یکی از چالش‌های جدی در استان بوشهر، کمبود آب است. وی افزود:اکنون حدود ۳۵ هزار مترمکعب توسط آب‌شیرین‌کن‌های بوشهر تسویه می‌شود و همچنین آب شیرین کن سعدآباد ۲۵۰۰ مترمکعب، سیراف۱۰ هزار مترمکعب، اخند ۱۵۰۰ مترمکعب که مجموعاً به ۱۰۲ هزار متر مکعب می‌رسد و به وسیله شرکت آبفا وارد مدار و شبکه آب استان بوشهر می‌شود.

همچنین عملیات اجرایی در همین باره حدود ۱۱۰ هزار مترمکعب پروژه آب‌شیرین‌کن شامل آب‌شیرین‌کن‌های هلیله، دیر، همچنین آب‌شیرین‌کن ۷۰هزار مترمکعبی نیروگاه اتمی، ۵هزار مترمکعبی کنگان، ۸۵۰۰ مترمکعبی آبپخش، ۷هزار مترمکعبی بوشهر و ۱۸ هزار مترمکعبی سیراف – جم نیزدر حال اجراست.

وی تاکیدکرد: با توجه به افزایش ظرفیت آب‌شیرین‌کن‌های استان بوشهر ظرفیت آب واردشده به مدار نسبت به قبل افزایش داشته است اما همچنان در این زمینه مشکلاتی وجود دارد که در تلاش هستیم با واردکردن آب‌شیرین‌کن‌های جدید این مشکلات را حل کنیم.

رستمیان با اشاره به وارد مدار شدن بخشی از سدهای استان بوشهر، گفت: سد دالکی با ظرفیت ۳۲ میلیون مترمکعب ۵۰ درصد پیشرفت دارد و همچنین سدهای دشت پلنگ، باهوش، اخند، خائیز نیز در حال احداث است و مطالعه سدهای کاردنه دشتی، ده رود دشتستان، چهار روستایی گناوه، کلاکل و انوری در شبانکاره نیز آغاز شده است.

رستمیان اظهارداشت: از بدو احداث مراکز درمانی به شیوه نوین قریب به ۱۵۰۰ تخت بیمارستانی در استان بوشهر ایجادشده و این درحالی است که تا ۳ سال آینده ۵۰۰ تخت به تخت‌های موجود افزوده می‌شود.

*وضعیت آب در شهرستان دشتستان مطلوب نیست

همچنین به گزارش خبرنگار ما در برازجان ، فرماندار دشتستان در استان بوشهر، از تخصیص ۷۸ درصدی اعتبارات در سال گذشته خبر داد و گفت: وضعیت آب شهرستان مطلوب نیست.

احمد بنافی ظهر در دومین نشست شورای اداری شهرستان دشتستان در سال جاری، ضمن گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: تکریم امام خمینی(ره)، تکریم انقلاب و اسلام است و ما باید با استفاده از ظرفیت‌های موجود، دیدگاه و مبانی نظری، فکری و عملی امام راحل را برای نسل جدید تبیین کنیم.

وی با بیان این که وضعیت آب شهرستان دشتستان مطلوب نیست، تاکید کرد: با توجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و تنش‌های آبی، باید دهیاران و بخشداری‌ها با تعامل آبفا اقدامات لازم و برنامه ریزی را برای پیشگیری از مشکلات پیش رو انجام دهند.خبر دیگر اینکه، احمد محمدی‌زاده استاندار بوشهر از تصویب ۱۱۸۰ میلیارد تومان برای تکمیل سد دالکی دشتستان در این استان خبر داد و گفت: این اعتبار در مدت ۳ سال پرداخت می‌شود.

نسخه مناسب چاپ