مکتوب هفته
چشمه‌ آب حیات
(روز دختری که گذشت)/دکتر محمدعلی فیاض‌بخش
همه چیز از درون خانه‌ها شروع می‌شود؛ مهر و محبت و عشق، حمایت و امنیت و هدایت، همدلی و همنوایی و همرازی.

دختر و پسرِ امروز می‌توانند محصولی باشند از رقابت و کشش و کشاکش متقابل میان خانه و بیرون خانه. بیرون خانه، دنیای حقیقی‌است و فضای مجازی؛ درون خانه، دنیای آشتی واقعگرایانه میان کشش‌ها و کنترل‌ها؛ ساخت آلیاژی ماهرانه و مقاوم از جسم و روح دختران و پسران در برابر اکسیداسیون‌های زنگارزا و نفَس‌های ناپاک و هوس‌های بدرنگ از سوی نفوس بی‌باک و زهرهای خدنگ.

گسست نسلی میان والدین و فرزندان، از یک‌سو امری است ناگزیر و لامحاله در گلوبالیسم و جهانی‌شدگی فرهنگی؛ و از دگرسو فرصتی است برای ارتقای دانش و بینش پدران و مادران، تا به بهانه‌ پرکردن این گسل‌ها از فرزندان خود جا نمانند و نیز فرزندان در ارتعاش این گسل‌ها تنها و بی‌یاور وا نمانند.

…اما چگونه می‌توان این گسل‌ها را پر کرد؟

۱- زبان همدلی

با هیجانات برون‌ریخته‌ فرزندان، نه لزوماً به گوش انکار یا شماتت، بلکه به سمع همدلی و همراهی و «شنیدن فعال» همراهی کنید. دختری که دلبسته‌ فلان گروه موسیقی کره‌ای یا هیجان‌زده‌ آن خواننده‌ رها از هنجار است، بدون تحکم و درشتی یا رویگردانی و یأس از او، نیازمند بیان خواسته و‌ تمایل خویش است؛ از چشم او به واقعه نظر کنید و زان پس با همزبانی و گام‌به‌گام با خود او، خواست‌هایش را تصحیح و‌‌ ویرایش کنید. اگر زیر بار نرفت چه؟ هیچ! دلسرد نشوید؛ پل ارتباطی کلام و نرمه‌ احساسی نوازش را تخریب نکنید و ادامه دهید؛ اگر همچنان نپذیرفت چه؟ فعلاً امتحان کنید! از همین اول ماجرا آیه‌ یأس نیاورید!

۲ – همراهی با تفننات و تفریحات

برای اوقات فراغت فرزندان خود از پیش برنامه‌ریزی کنید و خود، فعالانه در آن برنامه‌ها شرکت کنید: مشارکت و حضور در جمع دوستانش؛ پیشقدم‌شدن در ارائه‌ تفریحات مورد اقبالش؛ گرم‌کردن جمع خانواده در مناسبت‌های دلخواهش مانند تولد و خرید و سفر و سورپرایز و…(نفسم از جای گرم درمی‌آید!)

۳- ورود شخص ثالث

برای دختر و‌ پسر خود الگوهایی از شخصیت ثالث را بجویید و با آن الگوها مأنوسشان کنید و از آن الگوها بخواهید تا منویّات شما را از زبان خودشان به فرزندانتان منتقل کنند که:

خوشتر آن باشد که سرّ دلبران

گفته آید در حدیث دیگران

۴- گذر از خطاها

در برابر خطاهای فرزندان، به جای قهر‌ و شدت و محرومیت، زبان نرمش و‌ مدارا و عفو و محبت بگشایید و مجال جبران و چشم‌پوشی را از ایشان دریغ مدارید؛ همان‌کاری که عمری است خدای این بچه‌ها با والدین این بچه‌ها می‌کند.

روز دختر یا روز پسر؛ چه فرقی می‌کند؛ اگر در همچنان بر پاشنه‌ تبلیغات و تشریفات و تهییجات بگردد؟ روز دختر و پسر باید مابه‌ازای عملیاتی داشته‌باشد -که برخیشان ذکر شد- مابقی اضافات تشریفاتی است که تا کنون آبی از آنها گرم نشده است.

همه‌‌ چشمه‌های آب حیات، از درون خانه‌ها می‌جوشد.

نسخه مناسب چاپ