وزیرکار: صندوق‌های بازنشستگی در یکدیگر ادغام می‌شوند
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ادغام صندوق های بازنشستگی با هدف تقویت بنیه مالی آنها خبر داد.

سید صولت مرتضوی دیروز در حاشیه جلسه هیأت دولت با تأیید آغاز فرآیند بررسی ادغام صندوق های بازنشستگی در یکدیگر، به خبرنگار اطلاعات گفت: گفت: البته این که به نتیجه قطعی رسیده باشیم هنوز مشخص نیست، زیرا هر کدام از صندوق های بازنشستگی شرایط و شیوه‌های خاص خودشان را دارند.وی افزود: با این وجود همکاران ما در حوزه معاونت رفاه و اقتصادی در حال بررسی این موضوع هستند و هر زمان که به یک نظریه جازم رسیدند، تشریفات قانونی آن طی خواهد شد.مرتضوی خاطرنشان کرد: صندوق های بازنشستگی پیش‌بینی‌هایی را در زمینه بیمه تکمیلی صورت داده و قرار است شرح خدمات آن ها را افزایش دهیم. همچنین در حوزه مددجویان بهزیستی، مستمری آنها افزایش ۴۰ درصدی خواهد داشت.وزیر کار در تشریح برنامه اصلاح شیوه پرداخت یارانه های نقدی هم گفت: این تصمیم باید قطعی شود تا جزئیات آن را اعلام کنیم. آنچه فعلاً می توان گفت این است که در حال حاضر به دنبال آن هستیم تا شیوه کالابرگ الکترونیک را به شدت در سطح کشور توسعه دهیم تا قدری به مهار تورم کمک کنیم.

عاملان شهادت مرزبانان کشور شناسایی و مجازات می شوند

وزیر کشور هم درباره پیگیری شهادت ۵ مرزبان کشور و شرایط مرزهای جنوب شرقی گفت: حمله به مرزبانان ایران اقدامی جنایتکارانه بوده که حتماً برخورد جدی و قاطع با عاملان و حامیان و مشوقان آن صورت خواهد گرفت.

احمد وحیدی ادامه داد:در سطح استانی در سیستان و بلوچستان و قرارگاه قدس با ارتش پاکستان ارتباطات برقرار است و آنان هم از اتفاقی که افتاد، اظهار تأسف کردند.

وی با تاکید بر اینکه پاکستان باید این همکاری‌ را داشته باشد که افرادی که مرتکب این جنایت شده‌اند به سزای اعمالشان برسند، درباره ملاقات اخیر خود با وزیر امنیت ویتنام گفت: در تعامل جدید یک تفاهم نامه امنیتی میان وزارت کشور و وزارت امنیت ویتنام برقرار شد. همچنین تفاهم‌نامه‌هایی میان وزیر دادگستری ایران و ویتنام به امضا رسید تا روابط دوجانبه توسعه یابد.

افغانستان مکلف به تامین حقابه ایران است

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان‌ محیط زیست هم پس از خاتمه جلسه هیأت دولت در رابطه با آخرین پیگیری‌ها در مورد حقابه هیرمند با بیان اینکه این حق ایران در مجامع بین‌المللی و دادگاه‌های مربوطه در سطح دنیا قابل پیگیری است، گفت: چون افغانستان کشور همسایه است سعی داریم در قالب رایزنی‌های طرفین، کار را به انجام برسانیم.

علی سلاجقه ادامه داد: ما حق حیات مردم خود را با هیچ چیزی عوض نمی‌کنیم و جمهوری اسلامی ایران مدافع ملت خود است.

محمد دهقان معاون حقوقی رئیس جمهوری هم به خبرنگاران گفت: ایران خود را پاینبد به معاهده حقآبه هیرمند می داند و مسئولان افغانستان هم پایبندی خود را به این معاهده اعلام کردند.

دهقان با بیان اینکه برای حل مشکل حقابه هیرمند معاهده جامعی وجود دارد و از مسئولان افغانستان می‌خواهیم که طبق همان معاهده به عهد خود عمل کنند، خاطر نشان کرد: انتظار می رود این موضوع طبق معاهده با کارشناسی حل شود و اگر با مذاکره حل نشود، از طریق حکمیت موضوع حل خواهد شد.

تکذیب ممنوعیت ادامه کار هنرمندان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم درباره ادعای ممنوع الکار شدن برخی از هنرمندان گفت: این را باید شبکه رسانه ای ما بررسی کند که چطور امکان دارد تصمیمی گرفته نشده اما رسانه ای می شود. اینها مقررات خاصی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد و ترتیبات روشنی برای بررسی وجود دارد و اگر مشکلی باشد به افراد اعلام می شود. در چنین موضوعاتی مخفی کاری نداریم. من دیروز از همه بخش‌ها خواستم که به شایعه سازی رسانه ای پایان دهند و اجازه ندهند که افرادی با انگیزه های مختلف ایجاد التهاب کنند.

محمدمهدی اسماعیلی ادامه داد: حوزه فرهنگ و هنر و رسانه قواعد روشنی دارد و متولی آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است؛ مثل هر صنفی ممکن است افرادی تخلف کرده باشند که به آن رسیدگی می شود و جمع بندی آن به فرد اعلام می شود. اینها جز شایعه سازی رسانه ای چیزی نیست و من از اساس این نوع خبرسازی ها را رد می کنم. هنرمند و فرهنگ دوستان موارد را از طریق اعلام رسمی وزارتخانه و نهادهای متولی پیگیری کنند.

وی افزود: بسیاری از خوانندگان هم اعلام کردند که چنین چیزی نیست. الان فعالیت‌های فرهنگی عادی شده است و این افراد به جای اینکه خوشحال باشند، عده‌ای ناراحت هستند که فعالیت فرهنگی و هنری در حال انجام است. نان عده ای در ایجاد التهاب است.

آمادگی نیروهای مسلح برای دفاع از کیان کشور

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم پس از خاتمه جلسه دولت به خبرنگاران گفت: اکنون در آمادگی کامل دفاعی هستیم و در تمامی حوزه‌های نظامی قدرت تمام عیار محسوب می شویم. امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی گفت: این نکته شعار نیست و دنیا هم آن را می داند. وقتی آمریکا از توانمندی پهپادی ایران تعریف می‌کند، نشان می دهد که ایران در فناوری‌های نو کارهای بزرگی را دنبال کرده و به قابلیت‌های بالایی رسیده است؛ مثلا در پدافند غیرعامل کارهای بزرگی کردیم ولی چون این مباحث محرمانه است، نمی‌توانیم جزیی به آنها بپردازیم.امیر سرتیپ محمدرضا آشتیانی درباره اقدام اخیر ناوگروه ۸۶ در سفر به آبهای جهان، گفت: این اقدام افتخارآفرین در روزهای گذشته بازتاب گسترده‌ای داشت که این موفقیت بزرگ را به مجموعه نیروهای مسلح تبریک می‌گوئیم.

وی افزود: ناوشکن دنا ثمره تلاش دانشمندان ما در صنعت دفاعی بود. بزرگترین حسن کشور ما این است که می‌توانیم دستاوردهای خود را در صنعت دفاعی با توجه به شرایط ژئوپولیتیکی و جغرافیایی که داریم مورد آزمون قرار دهیم.

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تصریح کرد: هرچه تولید می‌شود تا زمانی که آزمون خود را پس ندهد نمی‌تواند قابلیت اصلی خود را ارائه کند. ناوشکن دنا با مأموریت اخیر خود نشان داد قابلیت‌های بسیار بالایی در انجام عملیات سطحی، زیرسطحی، هوایی، گشت دریایی و انعطاف پذیری فوق‌العاده در شرایط دریایی سخت دارد.

آشتیانی در واکنش به شایعه تولید مشترک ناو با روسیه گفت: برخی خبرها پایه و اساس ندارد. ما خودمان تولیدکننده هواپیما و ناوشکن هستیم اما ممکن است از دانش آنها برای برخی مشکلاتی که در روند تحقیقات باشد، استفاده کنیم.

وی گفت: ظرف روزهای آینده با توجه به نوع تهدیدات موجود در منطقه، از چند دستاورد جدید دفاعی کشور رونمایی خواهیم کرد.

اراجیف رژیم صهیونیستی در مورد تأسیسات هسته ای ایران

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی هم در واکنش به ادعای صهیونیست‌ها در مورد ساخت سایت جدید هسته‌ای ایران در کوه های زاگرس گفت: این اظهارات اراجیف است.

محمد اسلامی گفت: فعالیت های ایران مطابق با موازین آژانس بین المللی انرژی اتمی و پادمان است ولی دشمن صهیونیستی سال هاست که با طرح این سخنان بیهوده، علیه ایران فضاسازی می کند.

وی چنین مواردی را عملیات روانی دشمن دانست و افزود: هرگاه شرایط در منطقه و محیط بر صهیونیست‌ها تنگ و سخت می‌شود، این‌ گونه عملیات‌ روانی و ادعاها را تشدید می کنند.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه هرگاه فعالیتی را بخواهیم انجام دهیم، تنظیماتش را با آژانس برقرار خواهیم کرد و مطابق آن عمل می‌کنیم، گفت: در فرآیندهای طی شده گذشته که همواره اینها یک نوع برتری جویی داشتند و سعی می‌کردند با جوسازی و عملیات روانی فشار حداکثری را بر کشور تشدید کنند، در ‌ماه های اخیر با موفقیت مواجه نشدند و شکست خوردند و اکنون به مطالب جدید دامن زدند. این همان‌مطالب مردود گذشته است و هیچ جایگاهی ندارد.

تسویه‌های ارزی به شیوه غیر ازسوئیفت

از سوی دیگر، وزیر امور اقتصادی و دارایی به خبرنگاران گفت: دولت، بانک مرکزی را مکلف کرد تا با روش‌های غیر متکی بر سوئیفت نسبت به تسویه‌های مالی و بانکی با شرکای اقتصادی کشور اقدام کند.سید احسان خاندوزی درباره تقویت ریال و برنامه های دولت برای دلار زدایی از تعاملات بین المللی با توجه به سفرهای خارجی اخیر رئیس جمهوری به سوریه و اندونزی اظهار داشت: امسال بر خلاف چند سال گذشته که شاید معدودی از کشورها به دنبال تقویت پول ملی خودشان در تجارت بین المللی بودند، الگوی تمرکز بر ارزهای محلی یا روش های تسویه مالی و بانکی غیر از اتکا به ارزهای جهان‌روا، بسیار فراگیرتر شده است.

وی ادامه داد: اقتصادهای بزرگ آسیایی و غیر آسیایی اکنون در حال استفاده از این روش برای تسویه های مالی و بانکی خودشان هستند و دولت هم بانک مرکزی را مکلف کرده است به سرعت با شرکای راهبردی و همچنین کشورهای همسایه و منطقه، هم بر اساس روش های مالی غیر متکی بر سوئیفت و هم تسویه های ارزی و بانکی غیر از متکی بر ارزهای جهان‌روا عمل کند.

نسخه مناسب چاپ