ظرفیت پالایشی ایران در خلیج فارس به ۲/۱ میلیون بشکه در روز می رسد
معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه جلوگیری از خام فروشی سیاست دولت سیزدهم است، گفت: میزان پالایش نفت در منطقه خلیج‌فارس با توجه به ظرفیت موجود و ظرفیت پالایشگاه هایی که در دست ساخت است، به بیش از ۲ر۱ میلیون بشکه در روز می‌رسد.

جلیل سالاری معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در مراسم امضای تفاهمنامه تولید پترولیوم کک کلسینه شده بین این شرکت و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ضمن اعلام این مطلب با بیان اینکه یکی از تکالیف در وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، توسعه و گسترش پالایشگاه ها و تکمیل زنجیره ارزش است، افزود: جلوگیری از خام فروشی سیاست دولت سیزدهم بوده و بر این اساس ضروری است تا خوراک صنایع پایین دستی را تامین کنیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، وی به امضای این تفاهمنامه اشاره کرد و گفت: نیازمند تولید کک گرید آندی و اسفنجی در صنایع فولادی و آلومینیوم هستیم و با مطالعاتی که انجام شد، دانش فنی بومی شده است و امروز این توان را داریم تا با مولفه هایی که در شرکت های پالایشی تولید می شود، به میزان کافی خوراک تولید کک آندی و اسفنجی را تامین کنیم. با این اقدام می‌توانیم واردات کک آندی که از مسائل مهم تولید بوده و در شرایط تحریمی از چالش های عمده بخش فولاد و آلومینیوم به شمار می رود را برطرف کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه با برنامه ریزی انجام شده خوراک تولید این کک تامین می شود، افزود: در منطقه خلیج فارس سیاست این است که این منطقه از نظر پالایشگاه سازی به قطب انرژی تبدیل شود و در این رابطه باید به سمت ساخت پتروپالایشگاه‌ها برویم.

وی اضافه‌کرد: اکنون در آن منطقه پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه و پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت ۴۲۰ هزار بشکه وجود دارد. همچنین ساخت پالایشگاه «مهر خلیج فارس» با ظرفیت ۱۲۰ هزار بشکه و پتروپالایشگاه «شهید سلیمانی» با ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در دستور کار قرار دارد و با بهره برداری از این طرح ها، در آن منطقه بیش از۲ر۱ میلیون بشکه ظرفیت پالایشی ایجاد خواهد شد.

سالاری با اشاره به اینکه زیرساخت خوبی در آن منطقه برای جا به جایی فرآروده های نفتی تولیدی ایجاد شده است، تصریح کرد: شبکه خطوط انتقال فرآورده به شرق کشور از مسیر کرمان در حال تقویت است و دو خط ۲۶ اینچ ایجاد خواهد شد. از طرف دیگر با توجه به اینکه بخشی از تولیدات پتروپالایشگاه شهید قاسم سلیمانی محصولات پتروشیمی است، فرصت صادراتی ۳۵ درصد تولیدات این پالایشگاه فراهم می شود.

وی گفت: در این پتروپالایشگاه ۲۵ واحد فرآیندی احداث خواهد شد و سرویس های جانبی را خودش تامین می کند. بر اساس قانون هم برای ساخت آن علاوه بر حضور بخش دولتی، با هلدینگ ها و بانک ها مشارکت خواهیم کرد تا در پنج سال ساخت آن به اتمام برسد.

معاون وزیر صنعت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) هم در این مراسم با اشاره به امضای این تفاهمنامه برای ساخت یک پتروپالایشگاه در منطقه ویژه خلیج فارس گفت: بر اساس این تفاهمنامه تامین ماده اولیه پترولیوم کک کلسینه شده که یکی از طرح های مهم برای صنایع معدنی تولید آلومینیوم است، انجام خواهد شد.

امیر خرمی شاد با اشاره به اینکه اکنون ایران ظرفیت تولید ۷۷۰ هزار تن آلومینیوم را دارد، افزود: تمامی آند مصرفی این صنعت وارداتی است و ارزبری بالایی دارد. با برنامه ریزی درایمیدرو، بر روی پروژه هایی که ارزبری بالایی دارند، تمرکز کرده ایم تا بتوانیم با راه اندازی آن پروژه ها خروج ارز را به حداقل برسانیم و از ظرفیت های داخل استفاده کنیم.

وی ادامه داد: بر اساس این تفاهمنامه قرار بر این است تا روزانه دو هزار بشکه وکیوم باتوم و دو هزار بشکه سی او (کلاریفاید اویل) دریافت کرده و ۴۰هزار تن پترولیوم کک کلیسنه تولید کنیم.

البته همچنان فاصله با نیاز داخلی زیاد است و در فاز دوم ۱۲۰ هزار تن به تولید پترولیوم کک اضافه خواهد شد که در آن صورت نیمی از نیاز کشور را تامین خواهیم کرد و مصرف ارز در این زمینه ۵۰ درصد کاهش خواهد داشت.

طبق این گزارش، تاکنون در حوزه آلومینیوم یک میلیارد دلار برنامه ریزی سرمایه گذاری انجام شده است. این پروژه که قرار است پترولیوم کک کلسینه تولید کند، ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز خواهد داشت.همچنین ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری برای پودر آلومینیوم در نظر گرفته شده که اگر این اتفاق بیافتد ارزبری آلومنیوم از حدود ۷۰ درصد به ازای هر تن به حدود کمتر از ۱۰ درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

نسخه مناسب چاپ