آغاز برخورد جدی دولت با مشاوران متخلف املاک
همزمان با بهره برداری از سامانه ثبت قرارداد اجاره و دریافت کدرهگیری رایگان، برخورد دولت با مشاوران املاک فاقد پروانه صنفی و متخلف آغاز شد.

به گزارش خبرنگارما، سامانه ثبت قرارداد اجاره و دریافت کد رهگیری رایگان دیروز به صورت رسمی رونمایی و فعالیت خود را آغاز کرد. با رونمایی از این سامانه، همه مردم امکان استفاده از آن را خواهند داشت. همچنین این سامانه محدودیت زمانی نداشته و متقاضیان با ورود به آن می‌توانند به صورت رایگان اقدام به ثبت قراردادهای خود و دریافت کدرهگیری کنند.

در صورتی که متقاضیان همچنان خواهان ثبت قراردادهایشان در بنگاه‌های املاک باشند، این امکان هم برای آنها وجود دارد. همچنین بنگاه‌های املاک می‌توانند از این سامانه به صورت رایگان برای ثبت قراردادها استفاده کنند.

هادی عباسی معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در آیین رونمایی از سامانه ثبت قرارداد اجاره و دریافت کد رهگیری رایگان گفت: این سامانه به صورت هوشمند در فاز نخست در بخش اجاره و رهن فعال شده است و به مرور زمان تکمیل می شود.

وی با اظهار اینکه پیش فروش، خرید و فروش و ساخت و ساز هم از دیگر مواردی است که به مرور زمان به سامانه ثبت قراردادها اضافه می‌شود، افزود: در هر ثبت قرارداد، باید حداقل دو شاهد هم حضور داشته باشد و در انتهای ثبت قرارداد، کد رهگیری صادر می شود که این کد قابل پیگیری است. این اقدام باعث می شود تا خدمات مشاوران املاک به سمت حرفه ای شدن پیش برود.

معاون وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه قراردادها در این سامانه دارای کد رهگیری بوده و در صورت مشکلی در دستگاه قضایی قابل پیگیری است، گفت: این سامانه امکان جعل و تغییر قراردادها را کاهش می دهد. همچنین بندهای این قرارداد ثابت و یک سری از بندها دارای ویرایش هستند که البته امکان ثبت داور هم با هدف جلوگیری از مشکلات احتمالی وجود دارد.

وی با بیان اینکه افرادی که در این سامانه اقدام به ثبت قراردادهای خود می‌ کنند، این ثبت به معنای خالی نبودن خانه های آنها است و از مالیات مشمول بر مسکن خالی معاف می شوند.

عباسی همچنین با بیان اینکه خبرهای خوبی برای متقاضیان نهضت ملی مسکن داریم، گفت: اولین خبر خوب این است که سقف تسهیلات مسکن به ۵۵٠ میلیون تومان افزایش یافته و به بانک‌ها ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: دومین خبر خوب این است که به دهک‌های اول و دوم که برای پرداخت آورده اولیه مشکل داشتند، وام ۴٠٠ میلیون تومانی با نرخ ٢ درصد و در زمان پرداخت ١۵ ساله و برای دهک سوم و چهارم وام ٣٠٠ میلیون تومانی با نرخ دو درصد در مدت زمان ١۵ ساله از محل صندوق ملی مسکن ارائه می‌شود. همچنین مصوبه خوبی داریم که در بافت فرسوده، زمین و وام ساخت تهاتر کنند که ارزش زمین بیشتر از آن وام خواهد بود.معاون وزیر راه و شهرسازی در واکنش به اینکه تا مرداد امسال زمان اجرای فاز اول واحدهای مسکن مهر به پایان می رسد، گفت: در حال حاضر زمین ١۵٠ هزار واحد مسکونی برای دسته‌های گروهی و انفرادی، زمین ۵۵٠ هزار واحد گروه انبوه‌سازان، زمین ١١۵ هزار واحد نیروهای مسلح، زمین ١٠٠ هزار واحدشهری در بافت فرسوده، زمین ١٠٠ هزار واحد خود مالکی و زمین ٢٢٠ هزار واحد روستایی تامین و ساخت این واحدها آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در مجموع عملیات ساخت یک میلیون و ٢٣۵ هزار واحد شروع شده و سخت ترین مرحله ساخت زمین بوده است، تاکید کرد: نهضت ملی مسکن پروژه مردمی است و وزارت راه و شهرسازی بستر را فراهم می‌کند و موظف است امتیازات را ارائه و قرار نیست که صرفا مسکن بسازیم.

عباسی با اشاره به اینکه وارد ساخت خوابگاه متاهلی هم شده‌ایم و با دو دانشگاه در این باره قرارداد منعقد کردیم، درباره اجرای قانون جوانی جمعیت و تامین اراضی متقاضیان اظهار داشت: درباره اجرای قانون جوانی جمعیت تکالیفی بر عهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته‌ شد و در اسفند سال گذشته دستورالعمل این قانون ابلاغ شد و کسانی که از ٢۴ آبان سال ١۴٠٠ صاحب فرزند سوم و بیشتر شدند، مشمول دریافت ٢٠٠ متر مربع زمین می‌شوند. ‌

وی ادامه داد : خانوارهای مشمول باید هزینه های آماده سازی زمین را در ۶ سال با دو سال تنفس به صورت اقساط بپردازند که هزینه‌ها بین ۵٠ تا ٢٠٠ میلیون تومان متفاوت است؛ چراکه هزینه آماده سازی اراضی متفاوت از هم بوده و برخی از اراضی شامل هزینه‌های«کوه‌بُری»برای آماده سازی زمین می‌شوند.معاون وزیر راه و شهرسازی با اظهار اینکه تاکنون ٨٠ هزار نفر برای دریافت این وام ثبت نام کردند و ٣ هزار قطعه زمین به واجدان شرایط تحویل شده است، افزود: باید توجه داشت که این اراضی در شهرهای کمتر از ۵٠٠ هزار جمعیت ارایه می‌شود. برای مثال برای متقاضیان ساکن تهران اراضی در ایوانکی تحویل خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ