آمادگی نیروگاه های کشور برای تامین برق تابستان
۹۷ درصد برنامه تعمیرات نیروگاهی کشور پایان یافته و ظرفیت نیروگاه ها در آمادگی کامل برای تأمین برق تابستانی است.

ناصراسکندری معاون راهبری تولید برق حرارتی دیروز با اعلام این مطلب به خبرنگاران افزود: برنامه پیش بینی شده برای تعمیرات نیروگاهی امسال بالای ۱۰۰ هزار مگاوات است که در چند روز آینده این برنامه محقق خواهد شد.

وی با موفقیت‌آمیز ارزیابی کردن برنامه تعمیراتی سال گذشته که موجب کاهش خاموشی‌ها شد، میزان آن را ۹۴ هزار مگاوات اعلام کرد و ادامه داد: امسال ۷۳۰ مورد تعمیرات شامل تعمیرات اساسی، تعمیرات دوره‌ای و بازدید از نیروگاه‌ها است که انجام شده یا در حال انجام است.

معاون راهبری تولید برق حرارتی سهم نیروگاه‌های بخش خصوصی را ۶۹درصد و نیروگاه‌های دولتی را ۳۱ درصد عنوان کرد و با بیان اینکه اکنون ۱۴ نیروگاه کشور می‌توانند از سوخت مازوت استفاده کنند، افزود: سوخت دوم بقیه نیروگاه‌ها گازوئیل است که در اثر استفاده از سوخت دوم نیاز تعمیراتی نیروگاه‌ها افزایش می‌یابد.

وی از بهره‌برداری از نیروگاه‌های با بازدهی بالا در زمان‌های غیرپیک خبر داد و خاطرنشان ساخت: هنگامی که نیاز مصرف کمتر از تولید برق است، از نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و کلاس (اف) که بازدهی بالای ۵۰ درصد دارند، استفاده می‌شود. البته تلاش برای افزایش بازدهی نیروگاه‌ها در این سال‌ها بیشتر شده و اکنون بازدهی نیروگاهی در کشور به ۱ر۳۹ درصد رسیده است. معاون راهبری تولید برق حرارتی گفت: پارسال میزان آمادگی نیروگاه‌ها برای ورود به پیک‌بار تابستان ۹۸ درصد بود و امسال هم تلاش می‌شود با همین میزان آمادگی وارد پیک مصرف شویم.

وی با بیان اینکه پارسال نیروگاه‌های حرارتی ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب مصرف کردند که تلاش برای کاهش این میزان آب است، ارتقا نیروگاه‌ها را یکی از راهکارهای افزایش ظرفیت نیروگاهی برشمرد و گفت: پارسال از این طریق یک هزار و ۱۱۳ مگاوات ظرفیت جدید ایجاد شد.

وی با بیان اینکه نیروگاه بعثت آماده جایگزینی با واحدهای جدید است، درباره نیروگاه فرسوده طرشت هم گفت: واحدهای مقیاس کوچک این نیروگاه خریداری و نصب شده و کارهای آن در حال انجام است. نیروگاه فرسوده ری هم برنامه مصوب برای جایگزینی دارد.

نسخه مناسب چاپ