پوتین: اوکراین اصلا وجود نداشت، ما در اتحاد جماهیر شوروی آن را خلق کردیم!
 

سرویس خارجی: رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد اوکراین در نقشه وجود نداشت و مقامات اتحاد جماهیر شوروی که ما هم بخشی از آن بودیم، دولتی به نام اوکراین را در قلمرو امپراتوری روسیه تشکیل دادند.

ولادیمیر پوتین در مراسم اهدای مدال به شخصیت های فرهنگی، سیاسی، نظامی و مذهبی روسیه اعلام کرد که هیچ اوکراینی تا پیش از ایجاد جمهوری شوروی سوسیالیستی در تاریخ بشریت وجود نداشت و دولت شوروی، جمهوری سوسیالیستی اوکراین را تأسیس کرد. وی افزود: مقامات شوروی در ۳۰دسامبر ۱۹۲۲در چارچوب نظام اداری جدید این کشور پس از انقلاب سوسیالیستی روسیه در سال ۱۹۱۷، تشکیل جمهوری سوسیالیستی اوکراین را در قلمرو امپراتوری روسیه اعلام کردند.

پوتین خاطرنشان کرد که قلمرو اوکراین معاصر هیچ زمانی در ترکیب مشترک المنافع لهستان- لیتوانی قرار نداشته و بعدها زیر مجموعه امپراتوری روسیه شد. رئیس جمهوری روسیه تصریح کرد: بعد از انقلاب اکتبر، تشکل‌های شبه دولتی شروع به شکل گیری کردند و دولت شوروی، اوکراین را ایجاد کرد. رئیس جمهوری روسیه افزود که اوکراین امروز را می‌توان با پایه و اساس کامل “اوکراین ولادیمیر ایلیچ لنین” نامید، زیرا که وی معمار و بنیانگذار آن بود که این مطلب توسط اسناد موجود در مرکز اسناد تایید می‌شود. وی در ادامه خواستار خودکفایی بیشتر کشورش شد و تلویحا با اشاره به تنش‌های غرب با مسکو گفت که غرور ملی روسیه تقویت شده است.

پوتین خطاب به حاضران مراسم در مسکو و مردم روسیه گفت: بله روسیه هم اکنون در حال گذار از برهه سختی است و هیچ چیز هیچ وقت راحت نبوده است اما ما داریم یک لحظه مشترک از همبستگی را مشاهده می‌کنیم، غرور ملی تقویت شده است و ما به هر قیمتی در تلاش هستیم تا پایه‌های معنویت خود را تقویت کنیم، شرایط بهتر را در اقتصاد، تولید و آموزش جوانانمان ایجاد کنیم تا از آینده بدون قید و شرط کشورمان اطمینان حاصل کنیم. پوتین در این سخنرانی تلویحا به اقدام آمریکا و کشورهای غربی در اعمال شدیدترین تحریم‌ها به بهانه جنگ اوکراین اشاره کرد و خواستار خودکفایی بیشتر روسیه شد. رئیس‌جمهوری روسیه گفت: ما بسیار خودکفاتر شده‌ایم و بدون خودکفایی، هیچ حاکمیتی وجود ندارد و خودکفایی در همه زمینه‌ها حاصل می‌شود؛ در هنر، علم، صنعت و البته در ارتش. تاکید رئیس‌جمهوری روسیه بر تقویت غرور ملی این کشور در حالی مطرح شده که اخیرا «برونو کال» رئیس سازمان اطلاعات آلمان اذعان کرد هیچگونه ضعفی در حکمرانی ولادیمیر پوتین مشاهده نشده و مناقشات در جامعه این کشور تهدیدی را متوجه دولت او نکرده است. رئیس سازمان اطلاعات آلمان همچنین تایید کرد که روسیه نیروها و تجهیزات نظامی لازم را برای جنگ در اوکراین در اختیار دارد. از سویی همزمان با سخنان رئیس‌جمهوری روسیه طی مراسمی در مسکو، «میخائیل میشوستین» نخست‌وزیر این کشور برای سفر رسمی و دیدار با مقام‌های چین در این کشور آسیایی حضور دارد. میشوستین در جریان سفر به شهر شانگهای، چین را دوست بزرگ روسیه خواند و اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه از دولت خواست روابط مسکو با پکن و دیگر کشورهای دوست را تقویت کند. نخست‌وزیر روسیه در سفر به چین گفت: ما به ایجاد روابط با کشورهای دوست ادامه خواهیم داد و این یکی از شش ماموریت کلیدی است که پوتین برای سال جاری بیان کرده است. در چنین شرایطی وزیر خارجه روسیه ضمن اشاره به دخالت مستقیم کشورهای ائتلاف ناتو در جنگ اوکراین، هشدار داد که بخش عظیمی از سلاح‌های ارسالی به کی‌یف در حال قاچاق به سراسر

جهان است. «سرگئی لاوروف» گفت دخالت غرب در جنگ اوکراین، منجر به آغاز درگیری بین قدرت‌های اتمی جهان می‌شود.لاوروف افزود: ما از پیمان نیروهای مسلح متعارف در اروپا به دلیل ناکارآمدی آن و به دلیل اقدامات آمریکا خارج شدیم. وی درباره تحقیقات نظامی آمریکا در اوکراین، اظهار داشت: واشنگتن آزمایشگاه‌های بیولوژیکی را در نزدیکی مرزهای ما ایجاد کرده که معاهده منع تسلیحات هسته‌ای را نقض می‌کند. رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه درباره خطر تقابل قدرت‌های اتمی جهان گفت:‌ ما هشدار می‌دهیم که دخالت غرب در درگیری اوکراین، منجر به خطر جنگ هسته‌ای می‌شود اما کشورهای غربی پیام‌های روسیه در مخالفت با برخورد مستقیم قدرت‌های اتمی را نادیده می‌گیرند یا تحریف می‌کنند. در این حال دبیرکل ناتو اعلامیه متحدان مبنی بر اینکه آنها آموزش خلبان‌های اوکراینی را برای استفاده از جنگنده‌های اف-۱۶آغاز می‌کنند، مورد استقبال قرار داد.ینس استولتنبرگ پیش از نشست وزرای دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: آموزش خلبان‌های اوکراینی با جنگنده‌های نسل چهارم از جمله اف-۱۶توسط آمریکا، انگلیس و دیگر متحدان ناتو بخشی از تعهد بلندمدت ما به اوکراین برای دفاع از خود است. وی همچنین همکاری نزدیکتر بین ناتو و اتحادیه اروپا برای افزایش ساخت تجهیزات دفاعی و مهمات به منظور حمایت از اوکراین را خواستار شد و بر ضرورت اطمینان حاصل کردن از این مساله تاکید کرد که مهمات به قدر کافی تولید شوند و دیگر موانع جدیدی بین متحدان اروپایی و آمریکای شمالی ناتو وجود نداشته باشد. در رویدادی دیگر رسانه‌های روسی مدعی شدند که فرمانده کل ارتش اوکراین در حملات موشکی روسیه به منطقه خرسون از ناحیه سر زخمی شد.اسپوتنیک به نقل از منابع آگاه اعلام کرد «والری زالوژنی» فرمانده نیروهای مسلح اوکراین در حمله موشکی ارتش روسیه به مرکز فرماندهی نیروهای اوکراینی در نزدیکی منطقه خرسون زخمی شد. گفته می شود فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین پس از مجروح شدن در حمله موشکی تحت عمل جراحی سر قرار گرفت اما دیگر نمی‌تواند به خدمت

ادامه دهد.

رئیس جمهوری خلق دونتسک نام شهر اوکراینی «باخموت» را تغییر داد رئیس جمهوری خلق دونتسک در بازدید از شهر اوکراینی باخموت که به تصرف روسیه درآمده، گفت این شهر از این پس با نام دوران شوروی سابق خود یعنی «آرتموفسک» شناخته خواهد شد.«دنیس پوشیلین» گفت: باخموت این بدشانسی را داشت که اوکراینی بود اما اکنون دیگر اوکراینی نیست و روسی است. این در حالی است که معاون وزیر دفاع اوکراین اعلام کرد نیروهای اوکراین هنوز کنترل مناطقی از باخموت را در اختیار دارند.

نسخه مناسب چاپ