رویترز: عربستان با نزدیکی به ایران، از آمریکا دور شده است
سرویس خارجی: خبرگزاری «رویترز» با انتشار گزارشی، تجدید روابط و نزدیکی عربستان به ایران و استقبال گرم سران سعودی از «بشار اسد»، رئیس جمهوری سوریه در جریان برگزاری اجلاس اخیر سران کشورهای عضو اتحادیه عرب را از جمله نشانه های کاهش اتکای عربستان به آمریکا و دور شدن ریاض از واشنگتن دانست.

در گزارش «رویترز» آمده است: احوالپرسی گرم «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی با «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در نشست سران کشورهای عضو اتحادیه عرب پس از سال ها سردی روابط، در واقع به چالش کشیدن مخالفت واشنگتن با بازگشت سوریه به این اتحادیه محسوب می شود.

گزارش افزوده است: «محمد بن سلمان» که نسبت به وعده‌های آمریکا در مورد تامین امنیت عربستان بدبین و از لحن شماتت بار مقام های آمریکایی خسته شده است، با دیگر قدرت‌های جهانی و منطقه ای رابطه برقرار کرده و بی اعتنا به واشنگتن، روابط خود را با دشمنان مشترک آمریکا و عربستان بازسازی می‌ کند.

«رویترز» همچنین نوشته است: سفر سال گذشته جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا به عربستان نشان‌دهنده تجدید نفوذ ریاض بود و رهبر آمریکا دست خالی به کشورش بازگشت در حالی که ولیعهد سعودی از نمایش عمومی تعهد آمریکا به امنیت عربستان خشنود بود.به نوشته این رسانه، دور شدن عربستان از آمریکا زمانی مشهود شد که چین میان ریاض و تهران میانجیگری کرد و گرچه عربستان این توافق را از موضع قدرت انجام نداد و متحدان ایران قدرتمندتر از متحدان سعودی در عراق، سوریه و لبنان ظاهر شدند و بیشتر مناطق پرجمعیت یمن را در اختیار دارند، با این حال این نزدیکی نشان داد که ریاض می‌تواند خسارات خود را کاهش دهد و با رقبا و دشمنان آمریکا از جمله ایران برای حمایت از منافع منطقه‌ای خود مانند خاموش کردن آتش جنگ یمن که نیروهای سعودی را از سال ۲۰۱۵ گرفتار کرده، همکاری کند.

این گزارش می افزاید: ریاض از یک سو باور داشت که واشنگتن متحدان قدیمی خود را در جریان بهار عربی رها کرده و ممکن است خاندان سعودی را نیز به حال خود گذارد و از سوی دیگر نیز معتقد بود که پیگیری توافق هسته‌ای با تهران، موجب شده است تا واشنگتن فعالیت‌ های فزاینده نیروهای نیابتی‌ ایران که ریاض آنها را تهدیدی علیه خود می داند، نادیده گیرد.

ریاض همچنین از اینکه آمریکا حمایت خود از عملیات عربستان در یمن پس از آنکه واشنگتن بارها از پادشاهی خواست تا مسئولیت امنیت خود را به عهده بگیرد، دریغ کرد، عصبانی بود. «رویترز» با اشاره به کنار کشیدن آمریکا از دخالت در جنگ داخلی یمن گفت: بدون دخالت مستقیم آمریکا یا حمایت از تلاش‌های نظامی سعودی، ریاض چاره‌ای جز توافق با ایران نداشت، حتی اگر این امر باعث آزار واشنگتن شود و این نتیجه اقدام خود آمریکاست.

نسخه مناسب چاپ