توافق بر سر انتخاب رئیس جمهوری نخست وزیر و اعضای پارلمان لیبی
سرویس خارجی: طرف های لیبیایی طی دو دور مذاکرات و گفتگوها در «مصر» و «مغرب»، در برخی موضوعات مورد اختلاف از جمله انتخاب رئیس جمهوری، نخست وزیر و همچنین اعضای پارلمان این کشور به توافق دست یافتند.

به گزارش خبرگزاری «آناتولی»، کمیته مشترک شورای عالی لیبی و پارلمان این کشور اعلام کرد که به توافقی درباره مسائل مربوط به انتخاب نخست وزیر و اعضای پارلمان رسیده‌اند. بر اساس این گزارش، کمیته ۶+۶ مشترک شورای عالی لیبی و پارلمان این کشور که مکلف به آماده سازی قوانین انتخاباتی است طی کنفرانس مطبوعاتی در پایان دومین روز از مذاکرات خود در شهر «بوزنیقه» مغرب اعلام کرد: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی طبق اقدامات همزمان خواهد بود و پارلمان آتی از دو مجلس نمایندگان و «سنا» تشکیل می‌شود. این کمیته همچنین بر تمایل خود برای تکمیل پیش‌نویس قوانین انتخابات در نشست «بوزنیقه» تأکید کرد.

«عمر محمد ابولیفه»، سخنگوی این کمیته در همین رابطه اعلام کرد که به توافق کاملی درباره مسائل مربوط به انتخاب نخست وزیر، اعضای پارلمان و چگونگی مشارکت احزاب در انتخابات پارلمانی از طریق لیست‌های حزبی یا نامزدی انفرادی رسیده‌اند.

همزمان با موفقیت مذاکرات «مغرب»، خبرگزاری آناتولی ترکیه جزئیات توافق اعلام نشده میان نمایندگان «عبدالحمید الدبیبه»رئیس دولت وحدت ملی لیبی و «خلیفه حفتر»، فرمانده ارتش ملی این کشور در «قاهره» پایتخت مصر درباره تشکیل دولت وحدت را منتشر کرد.

این خبرگزاری به نقل از یک منبع سیاسی لیبیایی اعلام کرد: این توافق طی مذاکراتی میان هیات‌هایی از دولت وحدت ملی لیبی و نمایندگان «خلیفه حفتر» در «قاهره» صورت گرفت و براساس آن« الدبیبه» نخست وزیر دولت وحدت آتی و « خلیفه حفتر» نیز نامزد انتخابات ریاست جمهوری آتی خواهد بود. این توافق، اجازه تصویب قوانین انتخاباتی را می‌دهد که طبق آن دوتابعیتی‌ها و نظامیان نیز می‌توانند وارد رقابت انتخاباتی شوند. «حفتر» به دلیل اینکه تابعیت آمریکا داشت و نظامی بود از شرکت در انتخابات منع شده بود.

نسخه مناسب چاپ