صندوق بیمه اجتماعی، روستائیان واجد شرایط را بیمه می‌کند
یزد- خبرنگار اطلاعات: مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،‌روستائیان و عشایر استان یزد با تاکید بر این که برخلاف نام این صندوق، مخاطبان این صندوق بیمه اجتماعی فقط روستائیان و عشایر نیستند، گفت: تمامی افراد ۱۸ تا ۵۰ سال و فاقد هرگونه بیمه اجتماعی اعم از تمامی افراد ساکن در روستاها و مناطق عشایری، کشاورزان غیرساکن در روستاها، ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر، رانندگان حمل و نقل بار و مسافر بین شهری، شاغلان حوزه فرش و قالی، محصلین و دانشجویان، فعالان صنایع دستی و مشاغل خانگی، اعضای نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، اعضای بسیج و تمام کسانی که فاقد بیمه اجتماعی هستند، می‎توانند در این صندوق عضو و از خدمات آن شامل مستمری بازنشستگی و از کار افتادگی و فوت بهره‌مند شوند.

محمدجواد رحیمی‌نسب در جمع خبرنگاران از افزایش ۶۰ درصدی سطح درآمدی این صندوق در کنار افزایش تعداد سطوح درآمدی آن به ۱۰ سطح خبر داد.

وی گفت: طبق قانون دولت موظف است از محل درآمدهای عمومی و درامدهای حاصل از مشارکت‌های مردمی، حمایت‌های مالی برای فراهم کردن زمینه‌ برخورداری همه افراد جامعه از خدمات تامین اجتماعی را فراهم کند.

رحیمی‌نسب با بیان این که بر همین اساس ۷۰ درصد حق بیمه توسط دولت و ۳۰ درصد مابقی توسط فرد بیمه‌شده پرداخت می‌شود، گفت: متقاضیان می‌توانند با پرداخت حداقل مبلغ یعنی ۶۲ هزار و ۵۰۰ تومان به این صندوق از سوابق و خدمات بیمه‌ای برخوردار شوند. وی ادامه داد: صندوق بیمه کشاورزان استان یزد ۳۵ هزار و ۶۲۲ عضو داردکه از این تعداد ۴۲۴۶ نفر مستمری‌بگیر هستند.

رحیمی‌نسب از افزایش ۶۰ درصدی سطوح درآمدی صندوق در سال جاری خبر داد و گفت: امسال سطوح درآمدی این صندوق از ۸ به ۱۰ سطح افزایش یافته است، ولی بنا بر اعلام دولت، عضویت در ۲ سطح اضافه شده‌ امسال، محدود خواهد بود.

وی گفت: هر بیمه شده می‌تواند در موعد تمدید بیمه خود در هر سال یکبار سطح درآمدی خود را تکرار کند یا یک سطح درآمدی آن را ارتقا دهد ولی نمی‎تواند سطح درآمدی پایین‌تر از دوره قبل خود را برای محاسبه حق بیمه انتخاب کنند.

رحیمی‌نسب با بیان این که صندوق بیمه کشاورزی در سال گذشته نیز برای اولین بار ارائه خدمات تکمیل درمان،‌پرداخت ۲۲ هزار فقره تسهیلات جهت مستمری‌بگیران، افزایش ۴۳ درصدی حقوق مستمری‌بگیران و برای اولین بار در عمر صندوق جذب بیش از ۳۱۸ هزار نفر عضو را در سال گذشته تجربه کرد.

نسخه مناسب چاپ