کوتاه فرهنگی ـ آموزشی
فراخوان برگزاری آزمون نوازندگی بنیاد رودکی

بنیاد فرهنگی و هنری رودکی اعلام کرد: این بنیاد در راستای شناسایی و جذب نوازندگان توانمند که علاقه‌مند به همکاری با ارکستر سمفونیک تهران هستند، آزمون نوازندگی برگزار می‌کند.

به گزارش ایلنا، آزمون این دوره شامل سازهای زهی (ویولن، ویولا، ویولنسل، کنترباس)، سازهای بادی چوبی (فلوت، ابوا، کلارینت، فاگوت)، سازهای بادی برنجی (هورن، ترومپت، ترومبون، توبا) و سازهای کوبه‌ای و تیمپانی می‌شود.

برای این آزمون، قطعات مشخصی درنظر گرفته شده‌است که نت‌های بخش سوم آزمون، در اختیار متقاضیان قرار داده شده و در سایت بنیاد رودکی در دسترس است.

متقاضیان می‌توانند برای دریافت اطلاعات بیشتر و تکمیل فرم ثبت نام به سایت

www.bonyadroudaki.com مراجعه کنند.

معرفی برندگان دو بخش جشنواره کن برندگان دو بخش «دو هفته کارگردانان» و «سینه فونداسیون» جشنواره فیلم کن ۲۰۲۳ اعلام شدند .

به گزارش ایسنا، بخش «دو هفته کارگردانان» جشنواره فیلم کن، جایزه بهترین فیلم فرانسوی‌زبان خود را در این بخش به «یک شاهزاده» ساخته «پیر کرتون» و جایزه سینماهای اروپا برای بهترین فیلم اروپایی را به «مخلوق» ساخته «النا مارتین خیمنو» اعطا کرد.

بیست و ششمین دوره «سینه فونداسیون»، ویژه فیلم‌های دانشجویی نیز فهرست فیلم‌های برنده جایزه امسال خود را اعلام کرد که فیلم «فرزندان نروژی» ساخته «مارلین امیلی لینگستاد» محصول دانمارک، جایزه اول به همرا ۱۵هزار یورو؛ فیلم «حفره» ساخته «هوانگ هی یین» و محصول کره جنوبی، جایزه دوم به همراه ۱۱۲۵۰یورو جایزه نقدی و فیلم «ماه» ساخته «زینب و کریم» محصول مراکش، جایزه سوم با ۷۵۰۰یورو جایزه نقدی را دریافت کردند.

گفتنی است هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم کن از ۱۶تا ۲۷می (۲۶اردیبهشت تا ۶خرداد ۱۴۰۲) در جنوب فرانسه برگزار می‌شود

دکتر زالی: غذای سالم در بوفه مدارس به سختی پیدا می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اهمیت دسترسی به غذای سالم، گفت: در بوفه بسیاری از مدارس دسترسی به غذای سالم، ایمن و ارزان قیمت، سخت یا غیرممکن است.

به گزارش مهر، علیرضا زالی در مراسم افتتاح خط تولید محصولات غذایی سلامت‌محور، اظهار کرد: همکاری دانشگاه و صنعت برای رفع نیازهای مردم و مشخصاً تأمین غذایی سالم، مسیری روشن برای تحقق مسئولیت‌پذیری دانشگاه و مجموعه صنعتی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: فراهم کردن غذای سالم استراتژی روشن دانشگاه در حوزه سلامت است.

زالی به مدارس به عنوان یکی از کانون‌هایی که باید در آن غذای سالم توزیع شود، اشاره کرد و افزود: در بوفه بسیاری از مدارس دسترسی به غذای سالم، ایمن و ارزان قیمت سخت یا غیرممکن است. هدفگذاری بر این مبنا است که غذایی سالم در اختیار دانش‌آموزان قرار دهیم.

وی، تأمین غذایی سالم و ایمن را استراتژی مهم در حوزه سلامت دانست و گفت: گروه‌های پرخطر جامعه مثل زنان باردار و شیرده، افرادی که دچار سوءتغذیه هستند، مبتلایان به کبد چرب یا بیماری‌های قلبی و عروقی، از جمله گروه‌های پرخطری هستند که ضرورت استفاده از غذای سالم در این افراد اهمیت بیشتری دارد.

وی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با در اختیار داشتن یکی از بزرگترین مراکز تحقیقات گوارش کشور نقش مهمی در زمینه تأمین سلامت مردم ایفا می‌کند، نسبت به ادامه و استمرار همکاری‌ها در حوزه تأمین غذایی سالم با هدف ارتقاء سلامت عمومی اعلام آمادگی کرد.

وزارت علوم: رشته‌هایی که شغل ندارند، در کنکور امسال پذیرش نمی‌شوند

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: امسال تعدادی از رشته‌هایی که شغل ندارند، پذیرش نمی‌شوند. البته این به معنای حذف آنها نیست.

به گزارش ایرنا، قاسم عموعابدینی روز پنجشنبه ۴ خرداد، در نشست تبیین ابعاد اجرایی و حفاظتی نوبت دوم آزمون سراسری ۱۴۰۲که در مرکز همایش‌های حکمت پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران برگزار شد، اعلام کرد: از سال قبل بورس صنعت و جامعه مطرح بود و در دفترچه کنکور امسال وارد شد که تعداد قابل‌توجهی از کدرشته‌های مرتبط با صنعت و جامعه را به متقاضیان اعلام می‌کنیم و می‌گوییم کدام رشته‌ها شغل و بازار کار دارند.

معاون آموزشی وزارت علوم تأکید کرد: صنایع در همین راستا با دانشگاه‌ها قرار داد بسته‌اند که سال قبل با شهر یزد شروع شد و براساس آن، دانشجویانی با رتبه‌های خوب وارد دانشگاه شده‌اند و در رشته‌های مورد نیاز صنعت تحصیل می‌کنند و صنعت آنها را بورسیه کرده‌است. در واقع بعضی از این دانشجویان، جزو استعدادهای درخشان بودند که بنیاد ملی نخبگان و صنعت مشترک، ماهی ۷میلیون تومان به عنوان بورسیه به آنها می‌دهند.

وی افزود: امسال رتبه‌های زیر ۲۰۰ اگر وارد رشته‌های خاص مانند رشته‌های علوم پایه و برخی رشته‌های علوم انسانی و کشاورزی شوند، تا دوره دکتری مستقیم تحصیل می‌کنند و از سال اول بورسیه می‌شوند و حقوق می‌گیرند و تا پایان دوره اگر کیفیت را حفظ کنند، حمایت‌ها ادامه خواهد داشت.

معاون وزارت علوم با بیان اینکه آمایش اشتغال در رشته‌های کاردانی و کارشناسی شروع شده است، یادآور شد: امسال تعدادی از رشته‌هایی که شغل ندارند، پذیرش ندارند و سال بعد اگر صنعت خواست، دوباره آن کدرشته محل‌ها اعلام نیاز می‌کنند و می‌توانند دانشجو بگیرند.

نخبگان راهبران جامعه هستند

رئیس دانشگاه تبریز اظهار کرد: علم باید در اختیار سعادت و سلامت مردم و جامعه باشد.

دکتر صفر نصراله‌زاده، در آیین تجلیل از برگزیدگان جایزه البرز با بیان این مطلب، افزود: نخبگان، راهبران جامعه، اصحاب فکر و اندیشه، افرادی دلسوز، متعهد و دارای احساس مسئولیت اجتماعی هستند که منجربه بهبود وضع زندگی مردم می‌شوند.

وی درباره پرورش استعدادهای درخشان، گفت: نگهداری و به‌کارگیری نخبگان بسیار مهم است و برای این منظور ما نیازمند برنامه‌ریزی و اهداف متعالی هستیم.

نصراله‌زاده توضیح داد: باید به نحو احسن و بهترین شکل ممکن از نخبگان استفاده شود، زیرا اگر به‌کارگیری درستی صورت نگیرد، همان دانشجویان که برای آنها زحمات فراوانی کشیده شده، به‌جای مفید بودن برای کشور، با مهاجرت و پناهندگی به کشورهای دیگر موجب ضرر جامعه خواهند بود.

نسخه مناسب چاپ