سود ۱۴ تا ۱۸ درصدی برای سپرده‌های بانکی کوتاه مدت | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » اقتصاد » سود ۱۴ تا ۱۸ درصدی برای سپرده‌های بانکی کوتاه مدت

سود ۱۴ تا ۱۸ درصدی برای سپرده‌های بانکی کوتاه مدت

رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی از توافق ضمنی بانک‌های بزرگ برای تداوم نرخ سود ۱۴ تا ۱۸ درصدی برای سپرده‌های زیر یکسال خبر داد و گفت: بر همین اساس بهتر است نرخ سود سپرده‌ها برای مقاطع سه ماه به بالا ۱۴ درصد، شش ماه به بالا ۱۶ درصد و ۹ ماه به بالا ۱۸ درصد باشد.
عبدالناصر همتی افزود: همچنین براساس این مذاکرات قرار شد نرخ سود سپرده کمتر از سه ماه ۱۰ درصد باشد.
به گفته وی، بانک مرکزی نرخ سود سپرده‌های یکساله را ۲۰ درصد تعیین کرده و بقیه آن را برعهده بانک‌ها گذاشته است.رئیس شورای عالی هماهنگی بانک‌ها در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه ممکن است برخی بانک‌های خصوصی و کوچک و موسسات مالی باز هم به این توافقات پایبند نباشند و بازار نرخ‌های سود روزشمار و کوتاه مدت را برهم بریزند، تصریح کرد:با توجه به اینکه سقف نرخ سود تسهیلات توسط شورای پول و اعتبار ۲۴ درصد پیش بینی شده، پرداخت نرخ‌هایی بیش از ارقام توافقی به صرفه نخواهد بود و بانک‌ها اگر می‌خواهند با زیان مواجه نشوند، پرداخت سود بیش از ۲۰ درصد بی معنا خواهد بود. خبر دیگری حاکیست:بانک مرکزی پیرو نشست اخیر شورای پول و اعتبار، ضمن ابلاغ دستورالعمل ناظر بر سیاست‌های پولی و اعتباری در سال ۱۳۹۴،از افزایش سقف تسهیلات خرید خودرو به ۱۵ میلیون تومان خبر داد.
شورای پول و اعتبار همچنین در آخرین جلسه خود پیشنهادهای ارائه شده توسط بخش اعتباری بانک مرکزی را به شرح زیر مورد تصویب قرار داد:
الف – خرید کالاها و خدمات ضروری از قبیل کالاهای مصرفی بادوام نو و دست اول از محل تولیدات داخلی و هزینه تحصیل، ودیعه مسکن و سایر نیازهای ضروری مشابه، حداکثر تا مبلغ ۸۰ میلیون ریال.
ب – تسهیلات جعاله تعمیر مسکن حداکثر تا مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال.
ج – تسهیلات خرید خودرو سواری (تولید داخل) معادل ۶۰درصد بهای خودرو و حداکثر به میزان ۱۵۰ میلیون ریال.
د – تسهیلات کارت اعتباری برپایه عقد مرابحه حداکثر تا ۵۰ میلیون ریال.
ح- تسهیلات خرید خودرو بابت جایگزینی خودروهای فرسوده شخصی از محل تولید داخلی معادل ۸۰ درصد بهای خودرو و حداکثر به مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال.
ضمنا شورا مقرر کرد شیوه نامه اعطای تسهیلات خودرو و کالاهای مصرفی بادوام و نحوه مصرف آن توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت تهیه و به بانک‌ها ابلاغ شود.


Scroll To Top