چهل سال پیش… | Ettelaat International Newspaper


چهل سال پیش…

علی اکبر عبدالرشیدی :

بین بندر پهلوی و مشهد اتوبان کشیده خواهد شد
مطالعه برای ایجاد یک اتوبان بین بندر پهلوی ـ مشهد آغاز شد و سازمان برنامه تدوین پروژه اجرائی این طرح را به مهندسین مشاور واگذار کرد.
یک مقام مطلع در این مورد تایید کرد که ساختمان این اتوبان پس از تهیه پروژه اجرائی شروع میشود و قسمتی از اعتبار آن احتمالا در برنامه پنجم عمرانی کشور و بقیه هزینه آن در برنامه ششم تامین خواهد شد. مسیر این اتوبان احتمالا به موازات جاده اسفالته کناره خواهد بود این مقام افزود اتوبان بندر پهلوی ـ مشهد در چالوس به اتوبان تهران ـ چالوس و در آمل با جاده هراز متصل خواهد شد.
کامپیوتر ماهواره مخابراتی وضع کشاورزی ایران را روشن میکند
در کاخ وزارت کشاورزی و منابع طبیعی کامپیوتر عظیمی نصب می‌شود. این کامپیوتر مستقیما با ماهواره مخابراتی که طبق قرارداد با ناسا هر ۲۴ ساعت یکبار از خاک ایران عبور میکند ارتباط دارد و در تمام مدت عکسها و گزارشات آب و هوا و منطقه ـ محصول را از مناطق مختلف کشور دریافت و در اختیار مسئولان قرار خواهد داد.
یک مقام آگاه وزارت کشاورزی و منابع طبیعی در مورد چگونگی کار کامپیوتر گفت: کار عملی این دستگاه عظیم، کمک فوق‌العاده‌ای به برنامه‌ریزی کشاورزی در سراسر کشور خواهد کرد و هرگونه اطلاعاتی اعم از وضع گشت: آمادگی خاک ـ بارندگی ـ خشکسالی ـ دامداری و دامپروی ـ آبزیان ـ جنگل و مرتع را که شامل ۳۰ رشته کارهای عمده کشاورزی و تولیدات است مستقیما از ماهواره مخابراتی ایران دریافت خواهد کرد.
مرغ و تخم‌مرغ بسته‌بندی عرضه میشود
به‌منظور توزیع بهداشتی، مرغ و تخم‌مرغ و جلوگیری از هرگونه آشفتگی در بازار عرضه و تامین منافع تولید و مصرف کننده،‌ با مشارکت دولت و بخش خصوصی یک کشتارگاه عظیم مرغ در حومه کرج برپا شده است.
چهل‌درصد از سرمایه یکصد میلیون تومانی این کشتارگاه توسط بانک توسعه کشاورزی ایران و ۶۰ میلیون تومان بقیه از طرف بانک توسعه صنعتی و معدنی بنمایندگی از طرف بخش خصوصی تأمین شده است.این واحد تحت عنوان شرکت بسته‌بندی مرغ و تخم‌مرغ فعالیت میکند.
کارخانه بسته‌بندی تخم مرغ این شرکت ساعتی ۲۵۰ هزار تخم‌مرغ را معاینه و در جعبه‌های ۳۰ و ۱۸ تائی بسته‌بندی و به بازار عرضه خواهد کرد.
وضع هوای ده روز بعد، پیش‌بینی میشود
هواشناسان ایران پس از اجرای طرح هواشناسی «گاپ» می‌توانند وضع هوا را از یک هفته تا ۱۰ روز بعد پیش‌بینی کنند.در هفتمین کنگره سازمان هواشناسی جهانی عبدالحسین پرویز نوائی رئیس سازمان هواشناسی ایران به سمت نایب رئیس کنگره انتخاب شد.این کنگره که از هفته گذشته در ژنو تشکیل شده است طی جلسات خود به بررسی برنامه‌های کشاورزی، هواپیمائی و ماهواره‌های هواشناسی پرداخت.طرح عظیم گاپ نیز از جمله موضوع‌هائی است که کنگره به آن رسیدگی خواهد کرد.
ایران نیز در اجرای این طرح عظیم نقش موثری دارد. با انجام طرح یاد شده میتوان وضع هوا را حداقل تا یک هفته پیش‌بینی کرد.
تهران: بار دیگر میزبان المپیک؟‌
با پدیدآمدن این احتمال که کانادا از انجام بازی‌های المپیک ۷۶ ـ‌ در مونترآل ـ پوزش خواهد خواست، بار دیگر نام ایران بعنوان میزبان احتمالی این مسابقات جهانی، در راهروهای محافل ورزشی بین‌المللی شنیده میشود.
اگر چه ایران رسما اعلام کرده است که نامزد برگزاری این بازیها ـ حتی برای سال ۱۹۸۰ ـ‌نیست اما آمادگی ایران سبب شده که کارشناسان از تهران بعنوان جانشین احتمالی مونترآل یاد کنند. ایران قبلا ـ به طور غیر رسمی ـ نامزد برگزاری المپیک ۱۹۸۰ شده بود، اما بزودی رسما اعلام کردکه به این کار علاقه‌ای ندارد، بدینسان، مسکو ـ که خود را برای میزبانی المپیک نامزد کرده بود ـ بدون داشتن رقیب، برگزیده شد.

ضوابط شهرک‌سازی تهیه شد
ضوابط و مقررات ساختمان شهرک، در سراسر کشور تهیه شد و به تصویب شورایعالی شهرسازی رسید.شرکتها و موسسات ساختمانی که قصد ساختن شهرک درداخل محدوده شهرها یا خارج از محدوده را داشته باشند، باید طرح‌های خود را با ذکر مشخصات کامل به شورایعالی شهرسازی ارائه دهند تا با مقررات جدید تطبیق داده شود.در مقررات شهرک‌سازی، عرض خیابانهای ورودی شهر، راههای ارتباطی با جاده‌های بیرونی، خیابانهای داخل شهر، نسبت ساختمان به زمین، فضای سبز، تامین احتیاجات شهری و تهیه زمین بازی و دیگر وسائل مورد نیاز مردم هر شهرک مشخص شده است.
کاسیگین در لیبی با عرفات ملاقات کرد
تونس ـ خبرگزاری فرانسه‌ـ الکسی کاسیگین نخست‌وزیر شوروی که برای یک دیدار رسمی از تونس وارد این کشور شده است دیروز با پرزیدنت حبیب بورقیبه ملاقات و مذاکره کرد. در این مذاکرات که با حضور نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه تونس انجام شد رهبران دو کشور آخرین تحولات اوضاع خاورمیانه و مسائل مهم بین‌المللی را مورد بررسی قرار دادند.کاسیگین روز پنجشنبه قبل از آنکه تریپولی را به سوی تونس ترک کند با یاسر عرفات رئیس کمیته اجرائیه سازمان آزادی‌بخش فلسطین ملاقات و گفتگو کرد.

در بهمن ماه یک کنکور جدید برگزار می‌شود
گروه طبیعی دوره شبانه دانشگاه تهران صبح روز جمعه (دیروز) در آزمایش ورودی سال تحصیلی ۱۳۵۴ شرکت جستند.
نتایج امتحان دوره شبانه بر اساس نظر مسئولین امور دانشگاهی تا پایان این هفته اعلام خواهد شد که به احتمال زیاد روز چهارشنبه می باشد.
اظهارنظر می‌شود که چون از میان ۹۴۵ پذیرفته‌شدگان تعدادی در دانشگاه‌های دیگر نیز پذیرفته خواهند شد و به احتمال قوی عده‌ای از این گروه در دوره شبانه به تحصیل ادامه نخواهند داد و ناگزیر ظرفیت تعیین شده از طرف پذیرفته‌شدگان تکمیل نمیشود.
برای رفع این مشکل و همچنین استفاده از حداکثر امکانات آموزشی دوره شبانه دانشگاه تهران در بهمن ماه مجددا با برگزاری کنکور جداگانه‌ای عده‌ای دانشجو برمی‌گزیند و محل‌های خالی را در اختیار پذیرفته‌شدگان این آزمایش قرار می‌گیرد.

سود بازرگانی اتومبیلهای آلمانی افزایش یافت
در طی چند روز اخیر قیمت مارک آلمان غربی رو به ترقی گذاشت و بهمین نسبت نیز سود بازرگانی اتومبیل‌های ساخت آلمان و اتومبیل‌هائی که سود بازرگانی آنها به ماخذ مارک وصول میشود افزایش یافت.
مارک آلمان غربی در هفته گذشته از ۵ر۲۷ ریال به ۹۰ر۲۸ ریال ترقی کرد. یک مقام گمرک در این مورد گفت نوسان قیمت ارز در محاسبه سود بازرگانی اتومبیل‌های خارجی تغییر میکند و بر این اساس ترقی قیمت ارز سود بازرگانی اتومبیل را افزایش میدهد.


Scroll To Top