معرفی ۲۰۰ طرح معدنی به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » اقتصاد » معرفی ۲۰۰ طرح معدنی به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

معرفی ۲۰۰ طرح معدنی به سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی

ایران با برگزاری یک همایش بین‌المللی بیش از ۲۰۰ طرح معدنی و صنایع وابسته را برای جذب سرمایه به متقاضیان داخلی و خارجی معرفی می‌کند.
به گزارش خبرنگار اطلاعات، نخستین همایش بین‌المللی معادن و صنایع معدنی ایران روزهای ۱۰ و ۱۱ خرداد در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار خواهد شد.
دکتر مهدی کرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) با بیان این مطلب به خبرنگاران گفت: تاکنون ۸۲۱ سرمایه گذار داخلی و خارجی شامل نمایندگان ۲۸۴ شرکت ایــرانی و ۲۸ شرکــت خارجــی از فنلاند، آلمان، کانادا، ایتالیا، هند، سوئد، چین، کره جنوبی و… برای حضور در این همایش اعلام آمادگی کرده‌اند.
به گفته وی، سهم اکتشافات معدنی در تولید ناخالص ملّی ما حدود یک درصد و سهم صنایع معدنی در این شاخص اقتصادی حدود ۵ درصد است که در آینده این اعداد افزایش خواهند یافت و حوزه معادن و صنایع معدنی دراقتصاد ایران از اهمیت بالایی برخوردار خواهد شد.
معاون وزیر صنعت ادامه داد: اگرچه ایران دارای ۶۸ نوع ماده معدنی بسیار با ارزش است، ولی بیشتر پهنه کشور هنوز مورد اکتشاف دقیق و بهره‌برداری قرار نگرفته است.
وی با اشاره به جذب ۱۶۳۴ میلیارد تومان سرمایه برای این حوزه در سال ۹۳ گفت: هم اکنون هیچ کدام از طرح‌های در دست ساخت معدنی و صنایع معدنی ایران متوقف نیست و عملیات توسعه در آنها ادامه دارد.
کرباسیان اضافه کرد:علاوه بر این سال گذشته ۴ طرح بزرگ معدنی به ارزش ۴۱۲ میلیون دلار به بهره‌برداری رسید که شامل افتتاح کارخانه سیمان ایران در ونزوئلا، بهره برداری از معدن طلای زرشوران، میله‌گذاری آلومینیوم المهدی و پروژه‌های جاده سازی معادن کوچک بود.
وی اضافه کرد: ایمیدرو برای پیشبرد طرح‌های توسعه، اقدام به جذب مشارکت کرده است، به نحوی که در سال ۹۳ موفق به عقد قراردادهای مرتبط با طرح‌های فولادی با مجموع سرمایه گذاری ۱۹۴۴۰ میلیارد ریال شده‌ایم.
نامبرده با بیان اینکه صادرات آلومینیوم المهدی در سال گذشته ۱۶۶ میلیون دلار بوده است، تصریح کرد: عملکرد فروش سنگ آهن سازمان در سال ۹۳ حدود ۹۴۶۰ میلیارد ریال است که این رقم ۵۴ درصد از برنامه‌ها را در این حوزه محقق کرده است.
وی در رابطه با مطالبات ایمیدرو از اشخاص حقیقی و حقوقی هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: در سال گذشته ۴ هزار میلیارد ریال از مطالبات خود این سازمان دریافت شده است. همچنین سازمان در بهره مالکانه هم تا تاریخ ۲۷ اسفند سال گذشته ۳ هزار و ۷۶۶ میلیارد ریال دریافت و به خزانه واریز کرده است که پرداختی خزانه به سازمان از محل حق‌انتفاع ۸۶۱ میلیارد ریال بوده است.
رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی(ایمیدرو) اضافه کرد: با احتساب ۲۳ میلیارد ریال برنامه پرداخت در سال جدید، مجموع حق انتفاع دریافتی سازمان از خزانه از محل تبصره ۱۰ قانون بودجه سال ۹۳ به ۸۸۵ میلیارد ریال می‌رسد.
در کنار این موضوع برای رفع موانع صادراتی(تعرفه و غیر تعرفه‌ای) برای حمایت از تولید داخل هم سیاست‌هایی را تعریف کرده‌ایم.
معاون وزیر صنعت در رابطه با اقدامات ایمیدرو در حوزه اکتشافات هم گفت:کشف ذخایر جدید از قبیل ۲۰۰ میلیون تن سنگ آهن، ۱۲۰ میلیون تن زغال سنگ، ۲۰ تن طلا و افزایش ۱۰۰ میلیون تن ذخیره باریت در سال ۹۳ صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه در طرحهای معدنی اولویت بیشتری را به امر اکتشاف داده‌ایم، تصریح کرد: با توجه به افزایش بودجه بخش اکتشاف از ۲۷ میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۲۰ میلیارد تومان در سال ۹۳ هم به این منظور انجام شده است.
این مقام مسئول در ادامه در مورد وضع تامین اعتبار مالی چین برای ۷ طرح فولادی از محل پول‌های بلوکه شده ایران گفت: مبلغ کل تأمین اعتبار این طرح‌ها یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو پیش‌بینی شده که در هفته گذشته اولین بخش آن یعنی ۱۴ میلیون یورو گشایش پیدا کرد.
وی با بیان اینکه قرار است از محل اعتبارات چینی، تجهیزات اروپایی یا اروپایی ـ چینی خریداری شود، ابراز امیدواری کرد بخش فولادسازی ۷ طرح فولادی ظرف ۳ سال آینده یا زودتر به بهره‌برداری برسند.
به گفته کرباسیان،امسال حداقل ۳ طرح آهن اسفنجی از جمله طرح فولاد چهارمحال و شادگان در ۷ طرح فولادی به بهره‌برداری خواهند رسید و ۴ طرح دیگر هم در سال آینده افتتاح می‌شوند.
این در حالی است که کرباسیان پیش‌تر از بهره‌برداری بخش فولادسازی ۵ طرح فولادی طی نیمه اول امسال خبر داده بود.وی با تکذیب مخالفت خود با تقاضای واگذاری طرح‌های فولادی به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی ایران گفت: به شدت از مشارکت بخش خصوصی کشورمان حمایت می‌کنیم، اما باید توجه داشت تقاضاهایی دارای اولویت هستند که برای اجرای پروژه‌ها پول نقد داشته باشند.
مدیر عامل ایمیدرو گفت: ما برای هر کسی که تمایل به سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی داشته باشد،‌ فرش قرمز پهن می‌کنیم و اگر کسی در این مورد پیشنهادی دارد، می‌تواند با بخش خصوصی فعال در این طرح‌ها مشارکت کند.
شایان ذکر است: یکی از مدیران صنایع فولاد در استان یزد اخیر مدعی شد که تقاضای واگذاری طرح‌های فولادی به وی و اتمام آنها با یک سوم هزینه قابل اجرا توسط شرکت‌های چینی، در دوره مدیریت دکتر کرباسیان بر سازمان ایمیدرو مردود شده و به تأمین کنندگان مالی از کشور چین واگذار شده است.
این سرمایه‌گذار یزدی مدعی است که در صورت واگذاری طرح‌های فولادی به وی هریک از طرح‌های ۷ گانه را با استفاده از نیروی انسانی و تجهیزات داخلی با یک سوم هزینه پیمانکار چینی تکمیل خواهد کرد.وی در پاسخ به طرح این ادعا گفت: قیمت اجرای طرح‌های فولادی توسط ارزیاب رسمی قوه قضائیه کارشناسی و تعیین شده و این طرح‌ها در قالب مناقصه به پیمانکاران متقاضی واگذار شده و اکنون امکان فسخ قرار داد با پیمانکاران برنده مناقصه وجود ندارد.رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی همچنین از موافقت وزیر صنعت با کاهش حقوق دولتی معادن سنگ آهن خبر داد و گفت: خام‌فروشی سنگ آهن در سال ۹۵ متوقف می‌شود. وی همچنین با اشاره به اینکه در مورد حق انتفاع معادن بزرگ هم قرار شده که این طرح‌ها مورد حمایت قرار گیرند، تصریح کرد: در مورد تعرفه کنسانتره سنگ آهن هم قرار شده تا تعرفه صفر درصد اعمال شود تا میزان مصرف کنسانتره سنگ‌آهن متعادل شود.کرباسیان با اشاره به تخلفات جدی در شرکت آلومینای جاجرم گفت: ۶ ماه قبل اعضای هیأت مدیره این شرکت را عوض کردیم، اما مدیرعامل شرکت تغییری نکرده بود.در این خصوص تعدادی از مدیران قبلی شرکت آلومینای جاجرم تحت تعقیب قرار گرفتند تا به موضوع تخلفات مالی شرکت رسیدگی شود.


Scroll To Top