آغاز مذاکره اروپایی‎‌‎ها برای سرمایه‎‌‎گذاری در صنعت گاز ایران | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » اقتصاد » آغاز مذاکره اروپایی‎‌‎ها برای سرمایه‎‌‎گذاری در صنعت گاز ایران

آغاز مذاکره اروپایی‎‌‎ها برای سرمایه‎‌‎گذاری در صنعت گاز ایران

 

شرکت‎‌‎های اروپایی برای حضور در صنعت گاز ایران با شرکت ملی گاز وارد مذاکره شدند.
به گزارش روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران، حمیدرضا عراقی معاون وزیر نفت در امور گاز با اعلام اینکه در زمان برگزاری بیستمین نمایشگاه بین‎‌‎المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با شرکت‎‌‎های اروپایی مذاکره شد و ماه آینده با تعدادی دیگر از شرکت‎‌‎های اروپایی دیدار خواهیم داشت، گفت: این شرکت با سرمایه گذاران خارجی مذاکرات بسیاری داشته که مذاکرات تداوم دارد، ولی تاکنون قراردادی در این زمینه امضا نشده است.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اظهار اینکه این شرکت‎‌‎ها برای فاینانس و سرمایه‎‌‎گذاری در زمینه ساخت خطوط لوله وارد مذاکره شده‎‌‎اند، گفت: هم اکنون فرصت‎‌‎های سرمایه‎‌‎گذاری برای حضور این شرکت‎‌‎ها تعریف شده و پس از دستیابی به تفاهم این موارد اجرایی می‎‌‎شوند.هم اکنون ظرفیت تولید سالانه ۲۲۰ میلیارد مترمکعب گاز در کشور وجود دارد و این مقدار تا سه سال آینده به ۳۳۰ میلیارد و در پایان برنامه ششم توسعه به ۴۰۰ میلیارد مترمکعب افزایش می‎‌‎یابد.
شرکت ملی گاز ایران امسال به ۷ر۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای ساخت شبکه‎‌‎های گازرسانی به شهرها و روستاها، ۸ر۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری برای توسعه شبکه گاز در استان سیستان و بلوچستان و ۵ر۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری
برای تکمیل خط لوله ششم نیاز دارد.از سوی دیگر، معاون وزیر نفت با اعلام اینکه گاز دو سنتی به هندی‎‌‎ها نمی‎‌‎دهیم، گفت: هم اکنون برای تعیین نرخ خوراک گازی واحدهای پتروشیمی منتظر توافق سه وزیر نفت، صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و امور دارایی هستیم.
عباس شعری‎‌‎مقدم در گفتگو با تسنیم با اعلام اینکه توافقی میان ایران و هند برای صادرات گاز به این کشور صورت نگرفته است، گفت: هم اکنون برای تعیین نرخ خوراک گازی واحدهای پتروشیمی منتظر توافق سه وزیر نفت، صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و امور دارایی هستیم.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران تأکید کرد: در صورتی که هندی‎‌‎ها تمایل داشته باشند در ایران واحد پتروشیمی ایجاد کنند، نرخ خوراک گازی تحویلی به آنها بر اساس نرخی خواهد بود که در توافق سه وزارتخانه مورد اشاره تعیین شده است.اواخر فرودین ‏‎‌‎امسال یک هیات تجاری از هند به ایران سفر کرد تا درباره ساخت واحد پتروشیمی در ایران با مسؤلان نفتی کشور مذاکره کند.
در همین رابطه قائم مقام شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفته بود: در این مدت هندی‎‌‎ها مذاکرات زیادی برای حضور در طرح‎‌‎های پتروشیمی داشته‎‌‎اند؛ چرا که آنها معتقدند با توجه به نزدیک بودن سواحل خلیج فارس و عمان به کشور هند، به‎‌‎جای واردات گاز از ایران و تبدیل آن به کود اوره، واحد پتروشیمی در ایران تأسیس کنند. اما قیمتی که آنها برای خوراک گازی اعلام کرده‎‌‎اند، بسیار پایین (دو سنت) است.
محمدحسن پیوندی با تأکید بر اینکه در مذاکرات صورت گرفته با هندی‎‌‎ها، آنها حضور خود را مشروط بر رفع تحریم‎‌‎ها نکرد‎‌‎ه‎‌‎اند، گفت: ایران به آنها پیشنهاد داده است که در صورت سرمایه گذاری در مناطق محرومی مانند ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان می‎‌‎توانند از تسهیلات دولت استفاده کنند. البته در حال حاضر این تسهیلات مشخص نشده است.


Scroll To Top