‏اشپیگل: دولت آلمان در صدد اجرای راهبرد معاملات‏‏ کلان با ایران است‏ | Ettelaat International Newspaper

صفحه اصلی » اقتصاد » ‏اشپیگل: دولت آلمان در صدد اجرای راهبرد معاملات‏‏ کلان با ایران است‏

‏اشپیگل: دولت آلمان در صدد اجرای راهبرد معاملات‏‏ کلان با ایران است‏

نشریه آلمانی اشپیگل نوشت: پس از سفر بیژن زنگنه وزیر نفت ایران به آلمان، دولت این کشور در صدد اجرای راهبرد گسترش کلان روابط بازرگانی خود با جمهوری اسلامی است.
به گزارش ایرنا، پایگاه دویچه وله (صدای آلمان) در این باره گزارش داد: هفته نامه آلمانی اشپیگل در تازه‌ترین شماره خود که روز دوشنبه منتشر می‌شود، به روابط ایران و آلمان پرداخته است.
‏در این گزارش آمده است: زنگنه در سفر خود به آلمان که روز ۷ ماه مه (۱۷ اردیبهشت) صورت گرفت، علاوه بر ملاقات با زیگمار گابریل وزیر اقتصاد با شماری از بلندپایگان صنعتی این کشور از جمله مدیرعامل شرکت خودروسازی «فولکس واگن» دیدار و گفت وگو کرد.
‏به گزارش اشپیگل، وزیر نفت ایران در این دیدارها اهمیت سرمایه گذاری در ایران را گوشزد کرده و گفته است، ورود به ایران می‌تواند سکوی پرشی به سمت بازارهای تازه در منطقه از جمله عراق و کشورهای آسیای مرکزی باشد.
‏این رسانه ادامه داد: بر اساس اسنادی که در اختیار اشپیگل گذاشته شده، وزارت اقتصاد آلمان نیاز ایران به سرمایه گذاری را سالانه یکصد میلیارد دلار (حدود ۸۸ میلیارد یورو) تخمین زده است.
‏چندی پیش «مجتبی خسروتاج» قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت پیشنهاد مشارکت آلمانی‌ها در طرح توسعه برخی از فازهای پارس جنوبی را مطرح کرد.
‏خسروتاج با بیان این که جمهوری اسلامی به مشارکت و سرمایه گذاری شرکت‌های آلمانی در طرح توسعه برخی از فازهای پارس جنوبی علاقه مند است، اظهار داشت: «شرکت‌های آلمانی تا قبل از اعمال تحریم‌ها مشارکت مطلوبی در طرح توسعه فازهای پارس جنوبی داشتند و امکان مشارکت و سرمایه گذاری آنها در فازهای پارس جنوبی وجود دارد.»
‏در هفته‌های اخیر چند هیات آلمانی متشکل از صاحبان صنایع و سرمایه گذاران این کشور به ایران سفر کرده اند.
‏روابط بازرگانی میان ایران و آلمان در سال‌های گذشته افت چشمگیری داشت. پیش از آخرین دور تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران در سال ۲۰۱۱، میزان صادرات آلمان به این کشور حدود ۴میلیارد یورو بود، اما روابط اقتصادی دو کشور به مرور کاهش یافت، طوری که حجم مبادلات بازرگانی آنها در سال ۲۰۱۳ به کمتر از ۲ میلیارد یورو رسید.
‏پایگاه اینترنتی رادیو صدای آلمان (دویچه وله) در پایان نوشت: برخی کارشناسان اتاق بازرگانی آلمان معتقدند که پس از لغو تحریم‌ها، حجم مبادلات بازرگانی میان دو کشور می‌تواند به ۱۲ میلیارد یورو برسد.


Scroll To Top