by etnew | تیر ۱۵, ۱۳۹۶ ۴:۳۴ ق.ظ

نشست مدیران بانک‌ها برای کاهش نرخ سود

شورای پول و اعتبار به‌زودی برای کاهش نرخ سود بانکی تصمیم‌ می‌گیرد.
دبیرکل کانون بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری از جلسه رئیس کل بانک مرکزی و مدیران عامل بانک عامل بانک‌ها برای نرخ سود بانکی و مطرح شدن این موضوع در شورای پول و اعتبار (در آینده نزدیک) خبر داد.
محمدرضا جمشیدی در گفتگو با فارس با اشاره به جلسه فوق، اظهارداشت: در این جلسه درباره نرخ سود بانکی و چگونگی کاهش آن بحث شده اما تصمیم نهایی اتخاذ نشده است.
وی افزود: قرار است این مباحث در جلسه شورای پول و اعتبار مطرح و در باره آن تصمیم‌گیری شود و گفته می‌شود تشکیل جلسه شورا در این باره چندان طول نخواهد کشید.
دبیر کل کانون بانک‌های خصوصی در پاسخ به این سوال که آیا قرار نیست کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌های دولتی برای کاهش نرخ سود بانکی تشکیل جلسه داده و به بانک مرکزی پیشنهاداتشان را بدهند، گفت: خیر.دفعه قبل اینگونه عمل شد و پیشنهاداتی از سوی بانک‌ها به بانک مرکزی ارائه شد که فقط با بخشی از این پیشنهادات موافقت شد، بنابراین بانک‌ها دیگر چنین کاری نمی‌کنند.
به گزارش فارس، شورای پول و اعتبار در تیر ۹۵ نرخ سود سپرده را از ۱۸ درصد به ۱۵ درصد و سود تسهیلات را از ۲۲ و ۲۱ درصد به ۱۸ درصد کاهش داد.
بانک‌ها تاحدودی و تا مدتی این نرخ‌ها را اعمال کردند اما به تدریج و با ایجاد بازارهای رقیب از جمله اوراق بدهی که با نرخ ۲۵ درصد و بیشتر معامله می‌شد و همچین سپرده‌گیری شرکت‌های خودروسازی، برای از دست ندادن سپرده و جذب بیشتر نقدینگی به تب و تاب افتادند.
برگزاری نشست بانک‌ها در بانک مرکزی شاید نخستین پیامد برگزاری همایش پولی امسال بوده و باید دید با توجه به بی‌ضابطگی نرخ سود به چه نتایجی منجر خواهد شد، آیا بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار قادرند در تصمیمی همه جانبه بازار پول را در ابعاد مختلف اعم از اوراق بدهی، خودروسازان، موسسات و بانک‌ها سامان دهند،یا تنها با فشار یکجانبه بر بانک‌ها فنر نرخ سود در اندک زمانی بار دیگر پریده و به وضع کنونی برمی‌گردد.

Email this page

Source URL: https://www.ettelaat.com/etiran/index.php/%d9%86%d8%b4%d8%b3%d8%aa-%d9%85%d8%af%d9%8a%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d8%a7%d9%86%da%a9%e2%80%8c%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%d9%8a-%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%86%d8%b1%d8%ae-%d8%b3%d9%88%d8%af/